ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

قرارگاه‌ها، اتاق‌فکرهای تصمیم‌سازی هستندمدیر حوزه علمیه خراسان عنوان کرد: قرارگاه‌ها در مسیر تحقق اسناد بالادستی فعالیت می‌کنند و یاری‌رسان تشکیلات اجرایی در تحقق بخشیدن به سیاست‌ها و اهداف کلان و در واقع اتاق‌فکرهای تصمیم‌سازی هستند.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت‌الله سیدمصباح عاملی در اولین نشست هم‌اندیشی و هم‌افزایی قرارگاه‌های علمی آموزشی حوزه علمیه خراسان با موضوع «تحولات جهان در دهه آینده و رسالت حوزه‌های تشیع» که در اردوگاه مفتاح برگزار شد، در مورد نسبت و مرز میان قرارگاه‌های علمی آموزشی و کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی، ابراز کرد: شأن شورای عالی سیاستگذاری است و کمیسیون‌‌ها بازوی مشورتی این شورا در ارتباط با نظام‌سازی‌ها و اسناد راهبردی و سیاست‌های کلان هستند، اما در قرارگاه‌ها در ارتباط با برنامه‌های عملیاتی و هدفمند مرتبط با این سیاست‌های کلان بحث و تبادل‌نظر می‌شود.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه ما به دنبال این هستیم که برنامه‌ریزی و مدیریت علمی و دانشی و پژوهشی حوزه علمیه را در قالب قرارگاه‌ها به اساتید واگذار کنیم، گفت: سیاست‌های اجرایی، ارزیابی‌ها، نیازسنجی‌های مبتنی بر ارزیابی، تشکیل شبکه مسائل مبتنی بر نیازسنجی‌ها و اقدام و عمل، در قرارگاه‌ها انجام می‌شود.
آیت‌الله عاملی اضافه کرد: تلاش ما در قرارگاه‌ها، ایجاد حرکت جمعی با اجماع متخصصین حوزه‌های مختلف علوم دینی و در نتیجه ایجاد حرکت‌های علمی جامع در عرصه‌های مختلف است.
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه نظام‌سازی‌ها و شبکه‌سازی‌ها بایستی بر مبنای تحلیل دقیق از نیازهای موجود و آینده باشد، اظهار کرد: تحلیل‌هایی که توسط قرارگاه‌ها از واقعیت‌های موجود و آینده ارائه می‌شود، بنای یک نیازسنجی واقعی و آینده‌نگرانه را برای کارهای حوزه به دست می‌دهد که شدیداً موردنیاز است و باید مبنای اقدام و عمل قرار گیرد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان عنوان کرد: اسناد جامع قله هدف را به ما نشان می‌دهند و بر مبنای آن‌ها نظام‌سازی می‌شود. راهبردها و سیاست‌ها در درون حوزه باید به صورت عملیاتی دربیاید زیرا این سیاست‌ها به صورت خام قابل اجرا نیست و نیاز به سازوکار و برنامه دارد.
آیت‌الله عاملی در پایان گفت: اساتید و علماء توانمند حوزه علمیه در تبیین برنامه‌های اجرایی، نظارت، نیازسنجی، نظام‌سازی‌های اجرایی و عملیاتی و سایر لوازم اجرای سیاست‌های کلی، باید در قالب اتاق‌های فکر متعدد به یاری حوزه بیایند و این اتاق‌های فکر همان قرارگاه‌ها هستند.
 


كد خبر: 40487  |  تاریخ درج خبر: 1400/03/17  |  کد خبرنگار: 201020  |  نام خبرنگار: اميد گل پرور
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا