ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

اولویت نخبه پروری و نشست های نقد و نظر در برنامه های قرارگاه های آموزشینخبه پروری و نشست های نقد و نظر در اولویت برنامه های قرارگاه های آموزشی حوزه علمیه خراسان است.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان آیت الله سید مصباح عاملی در نشست قرارگاه علمی آموزشی کلام حوزه علمیه خراسان که با اعطای احکام اعضای آن همراه بود، ابراز کرد: ایجاد قرارگاه ها بر اساس مطالبه مقام معظم رهبری و اولویت های امروز حوزه علمیه می باشد که در همین راستا تاکنون ۵ قرارگاه تاسیس شده است.
مدیر حوزه علمیه خراسان افزود: در هر قرارگاه از فضلا و نخبگان آن عرصه در برنامه ریزی، ساماندهی، ظرفیت یابی و توانمند سازی بهره برده می شود که در واقع این اقدام در جهت پاسخ گویی به مطالبات رهبری است.
آیت الله عاملی با بیان اینکه سیاست های کلی و راهبردی تصویب شده از سوی شورای عالی، برنامه ریزی و ظرفیت یابی و کار کارشناسی توسط ستاد و اجرای آن در قالب صف، سه حلقه ای است که زنجیره برنامه ها و فعالیت های حوزه علمیه خراسان را شکل می دهد، اظهار کرد: این امر کار تحولی بسیار عالی بوده که از ۵ سال گذشته شروع شده و ثمرات خوبی داشته است.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان در ادامه با اشاره به اینکه دو قرارگاه کلام و علوم عقلی با رویکرد پاسخگویی متناسب به نیاز فلسفه، منطق، کلام جدید و دیگر شاخه های علم کلام شکل گرفت و کارهای خوبی نیز اجرا و برای عملیاتی شدن برنامه ۵ ساله ورود پیدا کرده است، به فعالیت های مرکز نخبگان و استعدادهای برتر این حوزه در بخش های مختلف اشاره و خاطرنشان کرد: بحث توانمندسازی و ارتقای جایگاه علمی حوزه علمیه خراسان با نخبه پروری و حضور نخبگان مرتبط است و باید برای رسیدن به اهداف مدنظر، در زمینه شناسایی و تربیت آنان برنامه‌ریزی داشت.
آیت الله عاملی همچنین تاکید کرد: هم افزایی و وحدت حوزویان در بخش‌های مختلف لازمه حرکت تحولی است تا در راستای توسعه، تعمیق و توانمندسازی حوزه علمیه اقدامات مثمر ثمری انجام شود.
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه طبق حکم انتصاب اعضای شورای عالی و مدیریت حوزه علمیه خراسان از سوی مقام معظم رهبری یکی از شاخص های حوزه انقلابی و آنچه به رشد استاد و طلبه کمک می کند، مسئله نقد و نظر می باشد، به بحث اعطای ماده واحده به عنوان دستاورد عالی و فرصت ممتاز برای این حوزه اشاره کرد و یادآور شد: مرجعیت علمی در این زمینه به وزارت علوم، حوزه قم و حوزه علمیه خراسان داده شده و یکی از بخش های مدنظر در آن، بحث نقد و نظر می باشد که با ابلاغ ماده واحده مذکور، این امر به عنوان فرصتی سازنده و بسیار خوب، رسمیت علمی یافته است.
آیت الله عاملی با بیان اینکه با نقد و نظر، زوایای مختلف مطرح و روشن‌تر می شود و این امر فرصت مناسبی برای قرارگاه‌های پنجگانه است، ابراز امیدواری کرد که برنامه ها با شروع سال تحصیلی جدید در این زمینه نیز عملیاتی شود و حوزه علمیه خراسان برای سایر حوزه ها یک الگو باشد.
حجت الاسلام و المسلمین سید حمید علوی آزیز، معاون آموزش حوزه علمیه خراسان در این نشست به قرارگاه‌های پنجگانه قرآن و عترت، فقاهت و مجتهد پروری، ادبیات عرب، علوم عقلی و کلام اشاره کرد و گفت: امیدواریم با نهایی شدن برنامه های کوتاه و میان و بلند مدت، کارهای جدی در آینده نزدیک عملیاتی و اجرا شود.
در این نشست چند تن از اعضای قرارگاه از جمله آیت الله مهدی مروارید، عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان، استاد محمد تقی سبحانی، دکتر سید علی طالقانی و حجت الاسلام سید مسعود مرتضوی به ایراد سخن درباره فعالیت ها و برنامه های قرارگاه کلام پرداختند.


كد خبر: 40282  |  تاریخ درج خبر: 1400/02/13  |  کد خبرنگار: 3884  |  نام خبرنگار: حميد محمديان
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا