ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نمایه تبلیغ مدرسه علمیه باقرالعلوم(ع) رازجرگانواحد تبلیغ مدرسه علمیه باقرالعلوم(ع) رازجرگان در راستای بازتاب فعالیت‌های دینی در جامعه، علاوه بر تربیت مبلغان توانمند، فعالیت‌های برون حوزوی را در عرصه‌ها و مناسبت‌های مختلف در سال، اجرا کرده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، تبليغ دين يكي از رسالت‌هاي هزارساله حوزه‌هاي علميه شيعه در پاسخ‌گویی به نیازهای دینی و انسانی است. کارنامه مجاهدت حوزه‌های ‌علميه، الگو‌ي موفقي از تربيت مبلغان ديني و تبليغ دين در عرصه‌هاي مختلف بوده كه سیراب کننده خردهاي استوار و هدایتگر جوامع بشری است.
انقلاب اسلامي ايران كه خود از ثمرات ارزشمند تبليغ روحانيت است، رسالتي بزرگ و نوين را در تبليغ دين در سطح وسيع و به شيوه مطلوب و مدرن و مبتني بر آموزه‌هاي قرآنی، سنت و سیره ائمه اطهار علیهم‌السلام، بر عهدۀ حوزه‌هاي علميه و عالمان دين مي‌نهد.
بر این اساس مروری گذرا بر اهم فعالیت‌ها، اقدامات و عملکرد تبلیغی مدرسه علمیه باقرالعلوم(ع) رازجرگان در سال 98 داریم.
الف – فعالیت درون حوزوی
توانمندسازی مبلغان با آموزش‌های کاربردی و تخصصی

با نگاهی به بیانات رهبر معظم انقلاب درباره اهمیت اجتناب‌ناپذیر تبلیغ در دین و ضرورت تربیت مبلغین در طراز انقلاب اسلامی و تأثیر شگرف تبلیغ در تعیین جهت‌گیری‌های صحیح نظام اسلامی و ایجاد گفتمان‌های موردنیاز جامعه همچون شعار سال 99 که جهش تولید است، ضرورت برنامه‌ریزی و ایده پردازی جهت ارتقاء سطح کیفی این مهم بیش‌ازپیش باید موردتوجه نخبگان و مسئولان دخیل در امر قرار گیرد. واحد مبلغین مدرسه علمیه باقرالعلوم(ع) رازجرگان با استعانت از حضرت حق و با عنایات امام رضا(ع)، فعالیت‌های آموزشی ازجمله کارگاه تخصصی فضای مجازی را با حضور 30 نفر از مبلغان به مدت 4 جلسه، برگزار کرده است.
ب- فعالیت‌های برون حوزوی
تبلیغ دین و فعالیت مبلغان

رهبر فرزانه و دورانديش انقلاب اسلامي در اين زمينه مي‌فرمايند: «بالاترين افتخارها افتخار حمل بار امانتي است كه پيغمبران حامل آن بار امانت بودند». «اولين وظيفه عالم ديني تبليغ است و علم دين براي تبليغ است. دين اسلام دين تبليغ است و درست است كه ما در دين مقدس اسلام براي پيشبرد هدف‌هاي الهي و اسلامي جهاد و شمشير راداریم؛ اما اصل بر تبليغ و تبيين است». ازاین‌رو بر اساس رسالت‌ها و مأموریت‌ها و به‌منظور پاسداري از سنت‌هاي اصيل و ارزشمند حوزه‌های علمیه و در استمرار گام‌های مؤثر تبلیغی گذشته، واحد مبلغین باقرالعلوم(ع) رازجرگان به امر تبلیغ پرداخته و فعالیت‌های تبلیغی گسترده‌ای در قالب مدارس، روستاها و فعالیت‌های جهادی در مناطق کم برخوردار، انجام داده است.
برگزاری برنامه های ملی و مذهبی در طول سال در سطح شهرستان و دعوت از اساتید و سخنرانان برجسته و همچنین اعزام مبلغين در دهه‌های اول محرم و پایانی ماه صفر، ازجمله فعالیت های تبلیغی مبلغان این مدرسه است.
فعالیت جهادی 
واحد مبلغان مدرسه علمیه باقرالعلوم(ع) رازجرگان در ادامه‌ی فعالیت‌های تبلیغی خود، طی اعزام به روستاهای حاشیه شهر در سال 98، برای ارائه خدمات اجتماعی بیشتر به عموم مردم، ساخت یک واحد منزل مسکونی و بازسازی مسجد روستای فرح دین را در کارنامه فعالیت های جهادی خود به ثبت رساندند.
جهادگران این مدرسه با شیوع ویروس کرونا، تحت قرارگاه مرکزی طلاب معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان به نام سردار شهید سلیمانی و همگام با سایر مدارس علمیه نیز، در تهیه ماسک و بسته بندی مواد ضد عفونی کننده، همکاری در رزمایش مواسات و همدلی، تهیه بسته بندی های معیشتی و توزیع در بین نیازمندان، فعالیت می کنند.
سایر فعالیت‌های تبلیغی / مناسبتی
حضور مبلغان در اعیاد و ایام مختلف سال، نقش‌پذیری تبلیغ دین را گسترده خواهد کرد ازاین‌رو واحد مبلغان مدرسه علمیه باقرالعلوم(ع) رازجرگان با برگزاری جشن در پارک بانوان شهرستان، بر پايي ايستگاه های صلواتی در برنامه‌های عید غدیر، ایام تبلیغی ماه محرم و صفر، دهه فاطمیه، خدمت‌رسانی به زائران پیاده امام رضا(ع)، ماه رمضان و ... علاوه بر پاسداشت شعائر دین اسلام، به سؤالات و شبهات موجود در بین مخاطبان نیز پاسخ گفتند.
منبرک
تبليغ موفق، نوين و مؤثر معارف قرآن و اهل‌بيت عليهم‌السلام، از مهم‌ترين اركان دست‌يابي به رسالت بزرگ ترويج دين است. لذا با توجه به جايگاه رفيع و تأثيرگذار تبليغ در عرصه دين، منبرهاي كوتاه با عنوان «منبرك» در معاونت تبليغ حوزه علميه خراسان طراحي شد تا طلاب علاوه بر دريافت آموزش هاي لازم در اين خصوص، فرصتي براي تقويت منابر خود را به دست آورند، لذا منبرک در اين مدرسه دو روز در هفته بین صلاتین با موضوعات امتحان، امر به معروف و نهی از منکر، تقوی، سخاوت، رزق، عدالت، کمک به دیگران، عهد و پیمان، صب، صله رحم، عبادت، قناعت، مومن، میهمان، نماز، غضب، تواضع، حرص، امانت، استقامت، بیان حدیث، بیان احکام وغیره ، برگزار می شود.

 

 


كد خبر: 39064  |  تاریخ درج خبر: 1399/09/01  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا