ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

کارنما؛ فعالیت ‌های پژوهشی مدرسه علمیّه حضرت خدیجه(س) مشهد در سال 98واحد پژوهش مدرسه علمیّه حضرت خدیجه(س) مشهد در سال 98، فعالیت های گسترده ای در جهت ترویج فرهنگ پژوهش انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، پژوهش کوششی است برای یافتن بهترین راه حل‌های ممکن در جهت حل مشکلات موجود درعرصه‌های مختلف زندگی است. موفقیت وتوسعه پژوهش در هر جامعه نیازمند گسترش رویکرد پژوهشی درآن جامعه است. اگر پژوهشی صورت نگیرد دانش بشری افزایش نخواهد یافت و دچار سکون و رکود خواهدشد. بدون انجام پژوهش امور آموزشی نیز از پویایی و نشاط لازم نیز برخوردار نخواهد بود؛ همه آن چه که به عنوان پیشرفت علوم در اعصار مختلف تاریخ می‌شناسیم حاصل تلاش افرادی است که درکار خود رویکردی پژوهشی داشته‌اند و ذهن پرسشگرشان همواره محرکی برای فعالیت های پژوهشی آنان بوده است.
در اين فرصت مروري گذرا خواهيم داشت بر اقدامات و فعاليت ‌هاي واحد پژوهشي مدرسه حضرت خدیجه(س) مشهد که با حمایت های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان در سال 1398 صورت گرفته است.
نشست ها و کنفرانس های علمی-پژوهشی
برگزاری مستمر نشست های علمی با موضوعات مهم و کاربردی در زمینه های مختلف می تواند روح پژوهش و تحقیق و کار فکری را در بین طلاب جوان زنده کند و آنها را برای درک بهتر و پژوهش محور خواندن دروس تربیت نماید. بر این اساس واحد پژوهش مدرسه علمیه حضرت خدیجه(س) در جهت ارتقای سطح علمی طلاب و اساتید در سال 1398 اقدام به برگزاری نشست‌های علمی - پژوهشی با عناوینی مانند «جستارهایی در مورد حجاب از منظر عقل و نقل، نگرشی نو به حجاب، جنیست در قرآن با رویکرد زبان شناختی، بررسی نظریه فرودستی زنان در زبان عربی و قرآن، بررسی رابطه قضا و قدر الهی با اختیار از منظر عقل و نقل، اصول نظریه پردازی در علوم انسانی با رویکرد اسلامی مقدماتی و پیشرفته، جایگاه مهدویت در دین اسلام، تبیین خطبه فدکیه حضرت الزهرا(س)، شاخصه های بانوی هم تراز انقلاب» کرده است.
همچنین طلاب این مدرسه در نشست‌ها و جلسات مختلف برگزار شده توسط سایر مراکز علمی حضور فعالی داشته اند از جمله این جلسات می توان به جلسه نقد کتاب خدا من را صدا می زند، جلسه نقد نشریه مدارس خواهران، نشست علمی جایگاه فقه حکومتی در تحقق گام دوم انقلاب، سلسله نشست های حجاب در قالب مناظره تخصصی حجاب و حدود شرعی حجاب، همایش رونمایی از کتاب غناء، جلسات آموزشی اصول و روش نقد، سلسله نشست‌های صحیفه پژوهشی با موضوع بایسته های صحیفه سجادیه، کرسی نظریه پردازی با عنوان نظریه نفوذ اجتماعی دین در قرآن و... اشاره کرد.
کارگاه ها
یکی از ضرورت هایی که هميشه در حوزه هاي علميه مطرح است و در فهرست نیاز سنجی مسئولین به امر آموزش طلاب در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته، مبحث مهم تشکیل گارگاه‌های پژوهش محور است. در این راستا، این مدرسه کارگاه های مختلفی از جمله «مسئله یابی، تحقیق الکترونیکی، کار با نرم افزارهای اسلامی، خلاصه نویسی، تقریر نویسی، ویراستاری و درست نویسی، ترجمه متون انگلیسی، اخلاق در پژوهش، آموزش مفاهیم پژوهشی، اصول مقاله نویسی، روش های ارجاع دهی در مقالات علمی و پژوهشی، منبع شناسی و روش نقد را برگزار کرده است.
ارائه مشاوره های پژوهشی
نوشتن مقاله و به اصطلاح دست به قلم شدن یکی از مسائلی است که هر طلبه ای باید در آن به مهارت لازم برسد و بتواند مقالات و دست نوشته های قابل استفاده ای را تولید کنند، لذا مدرسه علمیه حضرت خدیجه(س) با در نظر گرفتن نیاز طلاب و اساتید به مشاوره‌های پژوهشی در طول سال 98 با استفاده از اساتید مجرب پژوهشی در زمینه های مختلف علمی پژوهشی، به مراجعه کنندگان خود به مدت 100ساعت مشاوره‌ ارائه کرده است.
نشریه علمی مدرسه
مدرسه علمیه حضرت خدیجه(س) دارای نشریه علمی - تخصصی با نام پژوهش نامه حضرت خدیجه(س) می‌باشد که به صورت دو فصلنامه به چاپ می‌رسد و در سال 98، شمارهای 11و12 از این نشریه چاپ گردید و از طریق فضای مجازی و اتوماسیون اداری در اختیار طلاب و اساتید سایر مدارس قرار گرفت.
بازديد از مراكز علمي و نمايشگاه ها و برگزاری نمایشگاه
مدرسه علمیه حضرت خدیجه (س) برای آشنایی طلاب و اساتید با فعالیت و عملکرد های پژوهشی سایر مؤسسات و همچنین رفع نیاز‌های پژوهشی این عزیزان برنامه های اردو و بازدید از مراکز پژوهشی را در حیطه کاری خود قرار داده است و در این راستا در سال 1398 تعداد 4 بازدید را در کارنامه خود دارد از جمله؛ بازدید از نمایشگاه کتب حوزوی مدرسه آیت الله خویی، نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد، نمایشگاه فن آوری و پژوهش، بازدید از واحد پژوهش مدرسه علمیه حضرت نرجس(س) مشهد، همچنین این مدرسه اقدام به برگزاری نمایشگاه کتاب با موضوعات مختلف کرده است از جمله؛ نمایشگاه حماسه حسینی با هدف معرفی منابع دست اول و معتبر پیرامون مسائل قیام عاشورا و سیره امام حسین(ع) در سطح 2 و 3 مدرسه، نمایشگاه کتاب مبانی انقلاب، نمایشگاه کتب تخصصی تفسیر، نمایشگاه کتاب جریان شناسی انقلاب اسلامی، نمایشگاه کتاب رهنودهای انقلابی امام(ره) و مقام معظم رهبری، نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی مدرسه.
برگزاری مسابقه ها و فراخوان ‌ها
مدرسه علمیه حضرت خدیجه(س) در جهت تشویق و ترغیب طلاب به امور پژوهشی و مطالعه در سال 1398 اقدام به برگزاری مسابقه‌ها و فراخوان های مختلفی کرده است که می‌توان از مسابقه کتابخوانی با عنوان نقش و رسالت زن، مسابقه تقریر نویسی و خلاصه نویسی و همچنین فراخوان مقاله و طرح و ایده جاذبه حسینی ویژه پیاده روی اربعین و فراخوان مقاله با محوریت بیانیه گام دوم و تمدن اسلامی و ... نام برد.
شرکت در فراخوان‌های آثار پژوهشی
مدرسه علمیه حضرت خدیجه(س) در فراخوان‌ها و همایش های برگزار شده از طرف مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان و سازمان های وابسته به طور مستمر شرکت کرده است و در اغلب موارد موفق به کسب رتبه نیز شده است. از جمله فراخوان هایی که در سال 98 در آن شرکت شده است می توان به همایش پیام‌های جهانی اربعین، چهاردهمین فراخوان آثار پژوهشی اساتید و طلاب خراسان، جشنواره علامه حلی، فراخوان بانوی کرامت، فراخوان رشد و کتاب سال، اشاره کرد.
تألیفات
واحد پژوهش مدرسه علمیه حضرت خدیجه(س) در مناسبت های مختلف اقدام به تهیه محتوی‌های پژوهشی در جهت ارتقای سطح علمی طلاب و مبلغین مدرسه کرده است و در همین راستا در سال 1398 تعداد 5 بروشور از جمله؛ بروشورهای نهم ربیع و عید الزهرا(شبهات ایام)، هجوم به خانه حضرت زهرا(سلام الله علیها) و ایام محسنیه، نقش و رسالت زن (عفاف و حجاب)، حضرت زهرا(سلام الله علیها) از دیدگاه رهبری، حضرت زهرا(سلام الله علیها) و شهید سلیمانی(ولایت مداری و ولایت پذیری) و همچنین 5 جزوه شامل شرح بیانیه گام دوم انقلاب، تقریر نویسی، صد نکته قرآنی، خلاصه نویسی، حجاب وشبهات آن اشاره کرد.
ساماندهي و تجهيز كتابخانه
واحد پژوهش مدرسه علمیه حضرت خدیجه(س) مشهد با آگاهی کامل از نیاز طلاب به دسترسی به کتاب های جدید و تخصصی اقدام به تجهیز کتابخانه مدرسه به کتب جدید علمی و تخصصی کرد و در همین راستا در سال 1398 تعداد 200جلد به کتب خود اضافه کرده است.
سایر فعالیت ها
تشکیل شورای پژوهشی با هدف برنامه ریزی و تهیه چشم انداز برای واحد پژوهش، ایجاد حلقه‌های علمی و پژوهشی در حوزه زن و خانواده و علوم و معارف قرآنی، ولایت فقیه، ترجمه متون انگلیسی و...، از دیگر فعالیت های واحد پژوهش این مدرسه است. همچنین واحد پژوهش مدرسه در ایام تعطیلات، همچنان به فعالیت های خود ادامه می دهد و مانند قبل کلاس های اندیشه محور خود و نشست های علمی و کارگاه ها را به صورت مجازی برگزار می نماید تا طلاب نهایت استفاده از تعطیلات را برده و از فضای پژوهشی دور نشوند.
گفتنی است، علاقمندان می توانند جهت اطلاع از فعالیتهای معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان به کانال معاونت پژوهش در ایتا به آدرس https://eitaa.com/joinchat/1846018082C067d491c5f و یا کانال معاونت پژوهش در سروش به نشانی sapp.ir/howzehpajohesh مراجعه کنند.


كد خبر: 38803  |  تاریخ درج خبر: 1399/07/22  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا