ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

مَطاف عاشقی

یادداشت وتحليل

شب و روز عرفه فرصت مغتنمی برای بندگان است که خود را در دریای رحمت بی کران الهی مغروق کنند و ظرفیت نفسانی خود را برای پذیرش معارف اسلامی ارتقاء بخشند.

شب و روز عرفه فرصت مغتنمي براي بندگان است كه خود را در درياي رحمت بي كران الهي مغروق كنند و ظرفيت نفساني خود را براي پذيرش معارف اسلامي ارتقاء بخشند.
در روايات آمده است كه اگر انسان فرصت استفاده از شب قدر را از دست داد، به شب عرفه اميد داشته باشد. هم چنين روايات عجيب و شگفت آوري در مورد زيارت امام حسين (عليه السلام) در روز عرفه بيان شده كه اهميت معرفت و شناخت را متذكر مي شود.
همچنین، روایت شده از امام زین العابدین علیه السلام که در روز عرفه شنید صدای سائلی را که از مردم درخواست کمک می نمود، امام(ع) به او فرمود: وای بر تو آیا از غیر خدا درخواست می کنی در این روز و حال آنکه امید می رود در این روز برای بچه های در شکم آنکه فضل خدا شامل حال آنها شود و سعید شوند.
كلمه «عرفه» از ريشه «ع ر ف» به معناي شناخت است. اما مسئله مهم اين است كه متعلّق اين شناخت چيست؟ در واقع شناخت چه چيزي مهم است و چرا در معارف ديني ما اين روز را عرفه نام نهاده اند؟
براي آگاهي به پاسخ اين پرسش بايد توجه داشت كه تأكيدات فراواني براي مراقبت بر اين روز بيان شده است. در واقع عرفه هم بعد زماني و هم بعد مكاني دارد. ويژگي عرفه به لحاظ مكاني چيزي است كه در اعمال حاجيان به عنوان ركن شناخته مي شود و اگر در وقوف حاجيان در روز عرفه و در عرفات اختلالي بوجود بيايد و نتوانند وقوف كنند، حجّشان دچار اشكال مي شود كه گاهي علاج پذير و گاهي هم مبطل حج است. در بعد زماني روز عرفه هم كه روايات بسياري شاهد اهميت آن هستند.
از جمله احكام و دستوراتي كه در مورد اين روز وجود دارد، استحباب مؤكد زيارت امام حسين (عليه السلام) و دعاي اين روز است. آن چه كه توسط امام حسين (عليه السلام) در عرفات و در موسم حج انشاء شده است، سرتاسر، جمله جمله و آحاد واژه هاي آن، هر كدام دريايي از معرفت و شناخت است.
از اوج معرفت و از این فرهنگی که در عرفه امام حسین(علیه السلام) است، مَطافی به وجود آمد که ارزش آن از حجّی که این همه ارزش دارد و این قدر به آن توصیه شده، بیشتر می باشد.
دنيايي از مطالب و گفتني ها در مورد امام حسين (عليه السلام) وجود دارد و شناخت ايشان و روز عرفه، ارتباط ميان اين دو را آشكار مي كند.
سيد بن طاووس (قدس سره) مى گويد: «رواياتى كه درباره فضيلت زيارت امام حسين (عليه السلام) رسيده، به حد تواتر است.

در متون روایی و دعایی برای بهره مندی از برکات این شب و روز ادعیه، اوراد و اعمالی توصیه شده که در ذیل مرور می شود:
اعمال شب و روز عرفه
۱– غسل که مستحب است قبل از زوال انجام شود.
۲– زیارت امام حسین علیه السلام که از هزار حج و هزار عمره و هزار جهاد بالاتر است و احادیث، در کثرت فضیلت زیارت آن حضرت در این روز متواتر است و اگر کسی توفیق یابد که در این روز در تحت قُبّه مقدّسه آن حضرت باشد ثوابش کمتر از کسی که در عرفات است نیست بلکه زیاده و مقدم است.
۳– بعد از نماز عصر پیش از آن که مشغول به خواندن دعاهای عرفه شود در زیر آسمان دو رکعت نماز بجا آورد و نزد حق تعالی به گناهان خود اعتراف و اقرار کند تا به ثواب عرفات رستگار شود و گناهانش آمرزیده گردد. پس چون وقت زوال شد زیر آسمان رَوَد و نماز ظهر و عصر را با رکوع و سجود نیکو به عمل آورد و چون فارغ شود دو رکعت نماز اقامه کند. در رکعت اوّل بعد از حمد، توحید و در دوم بعد از حمد، قُل یا اَیُّهَا الْکافِروُنَ خوانده شود. و بعد از آن چهار رکعت نماز گزارد که در هر رکعت بعد از حمد، توحید پنجاه مرتبه بخواند. که این نماز، همان نماز حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام است.
۴– شیخ کفعمی در مصباح فرموده مستحب است روزه روز عرفه برای کسی که ضعف پیدا نکند و مانع دعا خواندن او نشود.
۵- تسبیحات حضرت رسول صَلَّی اللهِ عَلِیهِ وَ آله در روز عرفه که با این عبارت شروع می شود: «سُبْحانَ الَّذی فِی السَّمآءِ عَرْشُهُ سُبْحانَ الَّذی فِی الْاَرْضِ حُکْمُهُ ….»
۶- سوره توحید صد مرتبه و آیه الکرسی صد مرتبه و صلوات بر محمّد و آل محمّد صد مرتبه خوانده شود و خواندن ۱۰ مرتبه دعایی که با این فراز آغاز می شود: «لااِلهَ اِلا اللّهُ وَحْدَهُ لا شَریکَ لَهُ لَهُ الْمُلْکُ وَ لَهُ الْحَمْدُ یُحْیی وَ یُمیتُ …»
۷– ذکر صلوات از حضرت صادق علیه السلام
پس بخوان این صَلَوات را که از حضرت صادق علیه السلام منقول است که هر که بخواهد مسرور کند محمّد و آل محمّد را در صَلَوات بر ایشان بگوید: «اَللّهُمَّ یا اَجْوَدَ مَنْ اَعْطی وَ یا خَیْرَ …»
۸– دعای ام داود خوانده شود.
۹– این تسبیح را که ثواب آن بسیار است گفته شود: «سُبْحانَ اللّهِ قَبْلَ کُلِّ اَحَدٍ وَسُبْحانَ اللّهِ بَعْدَ کُلِّ اَحَدٍ وَسُبْحانَ اللّهِ …»
۱۰– پس می خوانی دعای: «اَللّهُمَّ مَنْ تَعَبَّاءَ وَتَهَیَّاءَ» را که در اعمال شب جمعه است
۱۱– پس بخوان در این روز با خشوع و رقت دعای حضرت علی بن الحسین صلوات الله و سلامه علیه که در صحیفه کامله است و آن دعای چهل و هفتم است و مشتمل است بر جمیع مطالب دنیا و آخرت.
و از جمله دعاهای مشهور این روز دعای حضرت سید الشهداء علیه السلام است بشر و بشیر پسران غالب اسدی روایت کرده اند که پسین روز عرفه در عرفات در خدمت آن حضرت بودیم پس از خیمه خود بیرون آمدند با گروهی از اهل بیت و فرزندان و شیعیان با نهایت تذلل و خشوع پس در جانب چپ کوه ایستادند و روی مبارک را بسوی کعبه گردانیدند و دستها را برابر رو برداشتند مانند مسکینی که طعام طلبد و این دعا را خواندند: «الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی لَیسَ لِقَضَائِهِ دَافِعٌ وَ لا لِعَطَائِهِ مَانِعٌ وَ لا کصُنْعِهِ صُنْعُ صَانِعٍ وَ هُوَ الْجَوَادُ الْوَاسِعُ فَطَرَ أَجْنَاسَ الْبَدَائِعِ وَ أَتْقَنَ بِحِکمَتِهِ الصَّنَائِعَ لا تَخْفَی عَلَیهِ الطَّلائِعُ وَ لا تَضِیعُ عِنْدَهُ الْوَدَائِع. . .»
۱۲– در آخر روز عرفه این دعا خوانده شود: «یا رَبِّ اِنَّ ذُنُوبی لا تَضُرُّکَ وَاِنَّ مَغْفِرَتَکَ لی لا تَنْقُصُکَ فَاَعْطِنی ما لایَنْقُصُکَ وَاغْفِرْ لی ما لایَضُرُّکَ و ایضا بخوان: اَللّهُمَّ لا تَحْرِمْنی خَیْرَ ما عِنْدَکَ لِشَرِّ ما عِنْدی فَاِنْ اَنْتَ لَمْ تَرْحَمْنی بِتَعَبی وَ نَصَبی فَلا تَحْرِمْنی اَجْرَ الْمُصابِ عَلی مُصیبَتِهِ»

روابط عمومی حوزه علمیه خراسان

 

 


كد خبر: 38203  |  تاریخ درج خبر: 1399/05/09  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا