ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نمایه تبلیغ مدرسه علمیه حاج شیخ کاشمر



واحد تبلیغ مدرسه علمیه حاج شیخ کاشمر در راستای بازتاب فعالیت‌های دینی در جامعه، علاوه بر تربیت مبلغان توانمند، فعالیت‌های برون حوزوی را در عرصه‌ها و مناسبت‌های مختلف در سال 98، اجرا کرده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، تبليغ دين يكي از رسالت‌هاي هزارساله حوزه‌هاي علميه شيعه در پاسخ‌گویی به نیازهای دینی و انسانی است. کارنامه مجاهدت حوزه‌های ‌علميه، الگو‌ي موفقي از تربيت مبلغان ديني و تبليغ دين در عرصه‌هاي مختلف بوده كه سیراب کننده خردهاي استوار و هدایتگر جوامع بشری است.
انقلاب اسلامي ايران كه خود از ثمرات ارزشمند تبليغ روحانيت است، رسالتي بزرگ و نوين را در تبليغ دين در سطح وسيع و به شيوه مطلوب و مدرن و مبتني بر آموزه‌هاي قرآنی، سنت و سیره ائمه اطهار علیهم‌السلام، بر عهدۀ حوزه‌هاي علميه و عالمان دين مي‌نهد.
بر این اساس مروری گذرا بر اهم فعالیت‌ها، اقدامات و عملکرد تبلیغی مدرسه علمیه حاج شیخ کاشمر در سال 98 داریم.
الف – فعالیت درون حوزوی
ساماندهی و توانمندسازی مبلغان با آموزش‌های کاربردی و تخصصی

با نگاهی به بیانات رهبر معظم انقلاب درباره اهمیت اجتناب‌ناپذیر تبلیغ در دین و ضرورت تربیت مبلغین در طراز انقلاب اسلامی و تأثیر شگرف تبلیغ در تعیین جهت‌گیری‌های صحیح نظام اسلامی و ایجاد گفتمان‌های موردنیاز جامعه همچون شعار سال 99 که جهش تولید است، ضرورت برنامه‌ریزی و ایده پردازی جهت ارتقاء سطح کیفی این مهم بیش‌ازپیش باید موردتوجه نخبگان و مسئولان دخیل در امر قرار گیرد. واحد مبلغین مدرسه علمیه حاج شیخ کاشمر با استعانت از حضرت حق و با عنایات امام رضا(ع)، كارگاه‌های مهارت‌های تئوری و عملی ارتباط با کودک و نوجوان، روش بیان احکام، پاسخ به شبهات اعتقادی، فضای مجازی فرصتها و تهدیدها و همچنین آموزش مهارت های تبلیغی، منبر و روضه را در بین طلاب، برگزار کرده است.
ب- فعالیت‌های برون حوزوی
تبلیغ دین و فعالیت مبلغان

رهبر فرزانه و دورانديش انقلاب اسلامي در اين زمينه مي‌فرمايند: «بالاترين افتخارها افتخار حمل بار امانتي است كه پيغمبران حامل آن بار امانت بودند». «اولين وظيفه عالم ديني تبليغ است و علم دين براي تبليغ است. دين اسلام دين تبليغ است و درست است كه ما در دين مقدس اسلام براي پيشبرد هدف‌هاي الهي و اسلامي جهاد و شمشير راداریم؛ اما اصل بر تبليغ و تبيين است». ازاین‌رو بر اساس رسالت‌ها و مأموریت‌ها و به‌منظور پاسداري از سنت‌هاي اصيل و ارزشمند حوزه‌های علمیه و در استمرار گام‌های مؤثر تبلیغی گذشته، واحد مبلغین مدرسه علمیه حاج شیخ کاشمر به امر تبلیغ پرداخته و فعالیت‌های تبلیغی گسترده‌ای در قالب مدارس، دانشگاه‌ها، حاشیه شهر مشهد، روستاها و فعالیت‌های جهادی در مناطق کم برخوردار را انجام داده است.
فعالیت جهادی / تبلیغی / مناسبتی
30 طلبه‌ی جهادی این مدرسه در ادامه‌ی فعالیت‌های تبلیغی خود با هماهنگي مركز مدیریت حوزه علمیه خراسان جهت انجام فعاليت هاي تبليغي و عمراني به مناطق سيل زده آق قلا در استان گلستان اعزام شدند.
همچنین جهادگران این مدرسه با توجه به وقوع سیل در برخی شهرهای خراسان نیز، به مدت یک هفته با 40 طلبه‌ی جهادی در مناطق سیل زده خراسان رضوی به کمک رسانی مشغول شدند.
واحد تبلیغ این مدرسه در ایام تابستان 98 و با شروع اردوهای جهادی، با حضور در روستاها و مناطق کم برخوردار اطراف کاشمر، اقدام به تعمیر و بازسازی منازل افراد نیازمند کردند.
طلاب جهادی مدرسه علمیه حاج شیخ کاشمر با شروع همه گیری ویروس کرونا و تحت قرارگاه مرکزی سردار شهید سلیمانی، اقدام به ضد عفوني مساجد حاشيه شهر مشهد، بسته بندي و توزيع مواد غذايي و بهداشتي در دو ماه مبارك رجب و شعبان 1441 هجري قمري، تجهيز و تغسيل اموات مربوط با ايام محدوديت‌هاي قرنطينه و ايام مبارزه با ويروس كرونا، توليد ماسك N95 به جهت توزيع در بين كادر درماني، تهيه اقلام مورد نياز و همچنين مواد غذايي جهت ارسال به مناطق سيل زده استان سيستان و بلوچستان، تهيه و توزيع بيش از 100 بسته معيشتي مواد غذايي در چند مرحله توسط اساتيد و مسئولين و همت خيّرين مومن و همچنین تهيه، بسته بندي و توزيع البسه در مناطق محروم کاشمر، کردند.
حضور مبلغان در اعیاد و ایام مختلف سال، نقش‌پذیری تبلیغ دین را گسترده‌تر خواهد کرد ازاین‌رو واحد مبلغان مدرسه علمیه حاج شیخ کاشمر با برگزاری اردو و شرکت در برنامه‌های تبلیغی ماه محرم و صفر، ماه رمضان، ایام فاطمیه و ... علاوه بر پاسداشت شعائر دین اسلام، به سؤالات و شبهات موجود در بین مخاطبان نیز پاسخ گفتند.
منبرک
تبليغ موفق، نوين و مؤثر معارف قرآن و اهل‌بیت علیهم‌السلام، از مهم‌ترین ارکان دست‌یابی به رسالت بزرگ ترویج دین است. لذا با توجه به جایگاه رفیع و تأثیرگذار تبلیغ در عرصه دین، منبرهای کوتاه با عنوان «منبرک» در معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان طراحی شد تا طلاب علاوه بر دریافت آموزش های لازم در این خصوص، فرصتی برای تقویت منابر خود را به دست آورند، از این رو مدرسه علمیه حاج شیخ کاشمر با برگزاری منبرک یکشنبه های هر هفته با موضوع احکام شرعی و سه شنبه ها با موضوع بیان احادیث، بین صلاتین و ارزیابی توسط اساتید، به این مهم پرداخته است.

 

 

 


كد خبر: 38024  |  تاریخ درج خبر: 1399/04/05  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا