ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

توانمندسازی مشاغل خانگی خانواده طلابمسئول مرکز مشاوره و مهارت آموزی حوزه علمیه خراسان، گفت: در راستای توانمند سازی مشاغل خانگی خانواده‌ی طلاب، این مرکز دوره های مهارتی کسب و کار را ویژه‌ خانواده طلاب برگزار می کند.

 سید حامد عاملی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی حوزه علمیه خراسان با اعلام این خبر گفت: در راستای توانمند سازی مشاغل خانگی خانواده‌ی طلاب، مرکز مشاوره و مهارت آموزی این حوزه دوره های کاربردی و مهارتی کسب و کار را ویژه‌ خانواده طلاب برگزار می کند.

وی با بیان اینکه مهارت آموزی در دو دسته از افراد اثر مثبتی دارد، دسته‌ی اول کسانی که قصد ارتقای مهارت‌های خود را دارند و دسته‌ی دوم آن عده از افرادی که فاقد مهارت هستند و فراگیری این آموزش‌ها در یافتن شغل مناسب و همیاری در اقتصاد خانوار، برایشان مؤثر است، به روایت هایی از حضرت علی(ع) در زمینه‌ی اقتصادی اشاره و ابراز کرد: از جمله تلاش‌های امیرالمؤمنین(ع) برای کمک به مسلمانان در شعب ابی طلب می توان به موردی اشاره کرد که در کتاب «کامل بهایی» نقل شده است، مبنی بر اینکه در دوران دشوار شعب ابی طالب، حضرت علی علیه السلام در باغ‌های یهودیان کار کرده و با مزد خود غذا و طعام خریده و به شعب ابی طالب می برده است.
مسئول مرکز مشاوره و مهارت آموزی حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه سختکوشی حضرت علی(ع) نیز از جمله رفتارهایی است که تاریخ برای ما نقل می کند. ایشان در کلامی می فرماید: «روزی در مدینه به شدت گرسنه شدم. در منطقه ای بیرون مدینه به دنبال کار رفتم. در آنجا زنی دیدم که کنار چاه بود و آب می خواست. برای او 16 سطل آب کشیدم تا اینکه دستانم آبله زد. سپس طبق قرار بابت هر سطل آب یک دانه خرما از او گرفته و نزد پیامبر صلی الله علیه و آله بردم و با هم خوردیم» (بحار الانوار، مجلسی، جلد41، صفحه 24)، اظهارکرد: این روایت که مربوط به دوران سخت ابتدای اسلام است، نشان می دهد که امیرالمؤمنین علیه السلام از انجام کارهای ساده و با درآمد کم ابایی نداشته و شأن خود را بالاتر از این کاراها نمی دانسته است.
وی تصریح کرد: مشکلاتی که در دوران خلفا که غاصبین حق امام علی(ع) بودند، برای آن امام ایجاد شد، سبب نشد که آن حضرت دست از کار کشیده و روزگار را بیهوده سپری کند. ایشان که در این دوران شاهد مشکلات اقتصادی جامعه اسلامی بود، با تلاش شبانه روزی خود سعی در بهبود آن داشت. از جمله اقداماتی که برای آن حضرت نقل می کنند آزاد کردن هزار برده است. (بحار الانوار، مجلسی، جلد41، صفحه 24.)
عاملی با اشاره به رشد اقتصادی حلال حضرت علی(ع)، ادامه داد: نکته دیگری که باید به آن دقت نمود وضع اقتصادی خود امیرالمومنین علیه السلام است. شخصی که در ابتدای تشکیل زندگی مشترک چیزی جز شمشیر و سپر ندارد، پس از چندین سال به قدری رشد اقتصادی دارد که درآمد غله او را فقط چهل هزار دینار شمرده اند. در کنار این رشد اقتصادی باید دقت نمود حتی ذره ای مال حرام در این اموال وارد نگشته است. و ثانیا این اموال در راه غیر حق صرف نگردیده اند. تا جایی که در ادامه روایت می فرماید: امیرمومنان علیه السلام همه درآمد غله را انفاق کرد تا جایی که برای شام خود مجبور شد شمشیرش را بفروشد. (بحار الانوار، مجلسی، جلد41، صفحه 26)
وی با اشاره به اینکه نمونه دیگر از اقتصاد حلال حضرت علی(ع)، هنگامی است که عده ای از مردم امام علی علیه السلام را به خاطر فقر و نداری مورد تمسخر قرار می دهند و حضرت برای پاسخگویی به آنها قبل از فروش محصول خرمای خود آنان را دعوت به دیدن آنها می کند. وقتی که آنها این همه محصول را می بینند با حالت بُهت از گفته خود پشیمان می شوند. (کافی، کلینی، جلد6، صفحه439)، اظهار کرد: دو نکته از این روایت برای ما قابل استفاده است؛ اول اینکه فقر و نداری سیره و روش امام علی علیه السلام نبوده است. بلکه ایشان از داراترین مردمان مدینه به شمار می رود. دوم اینکه حضرت علی علیه السلام به عنوان یکی از دارا ترین مردمان مدینه، چنان ساده و به دور از تجمل زندگی می کند که مردم گمان می کنند او فقیر است. نه تنها مردم عادی که حتی برخی خواص مانند طلحه و زبیر نیز چنین پنداری به حضرت دارند. (کافی، کلینی، جلد6، صفحه439)
مسئول مرکز مشاوره و مهارت آموزی حوزه علمیه خراسان، با اشاره به اینکه توانمند سازی به وسیله آموزش‌های مهارتی و کابردی می‌تواند راه حل مناسبی برای تقویت اقتصاد خانواده باشد، ادامه داد: توانمندسازی طلاب و خانواده‌ی آنان با آموزش‌های بازار محور با هدف آموزش، تولید، بازاریابی و فروش و توجه به اهمیت آموزش منجر به تولید محصولات در قالب مشاغل خانگی، زمینه‌ای برای رشد اقتصادی خانوار و در ادامه تقویت شاخه های اقتصاد مقاومتی در کشور خواهد شد.
عاملی ابرازکرد: فراگیری مهارت علاوه بر جنبه‌های مهارتی و بالا بردن اعتماد به نفس، فرد را برای حضور موثر در بازار کار آماده می‌کند و در مجموع انتظار می‌رود که فرآیند توانمندسازی به ارتقای سطح کیفی زندگی طلاب نیز کمک ‌کند، از این رو دوره های تخصصی، علمی و کابردی در زمینه‌های IT و فنی و حرفه ای در مرکز مشاوره و مهارت آموزی حوزه علمیه خراسان به صورت مجازی برگزار می شود.
وی با اشاره به استقبال از دوره‌ی مهارتی « توانمند سازی و حمایت از حوزویان شاغل »، افزود: تاکنون بیش از ۷۰۰ خانوار در خصوص راهبری مشاغل خود از مرکز مشاوره و مهارت آموزی حوزه علمیه خراسان، خدمات دریافت کرده اند.
مسئول مرکز مشاوره و مهارت آموزی حوزه علمیه خراسان، با بیان اینکه مرحله‌ی بعد از توانمندسازی مخاطبان در تولید محصول، حمایت و در نظر گرفتن فضایی برای ارائه محصول است، تشریح کرد: این مرکز تاکنون یازده بازارچه مشاغل خانگی را در راستای حمایت از محصولات خانگی طلاب و خانواده‌ی آنان راه اندازی کرده است.
عاملی به راه اندازی بازارچه دائمی ویژه مشاغل خانگی طلاب و خانواده اشاره و ابراز کرد: به همت و تلاش همکاران واحد اشتغال زایی این مرکز، درصدد برنامه ریزی جهت ساماندهی وتشکیل بازارچه ثابت هستیم، تا علاوه بر معرفی محصول، فرصتی برای عرضه و فروش را به عموم مردم داشته باشند.


كد خبر: 38005  |  تاریخ درج خبر: 1399/04/06  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا