ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

مساله بیوتروریسم بودن کرونا از دیدگاه معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشتبعد از جریان شیوع ویروس کرونا دو احتمال دست ساز بودن و طرح مسأله بیوتروریسم این ویروس روابط عمومی حوزه علمیه خراسان با راهبری هیئت اندیشه ورز دین ، سلامت و سبک زندگی معاونت پژوهش در این نوشتار به واکاوی این مساله پرداخته است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، بعد از جریان شیوع ویروس کرونا در دنیا و ایران احتمال دست ساز بودن این ویروس و مسأله بیوتروریسم بودن آن مطرح شد. در این موضوع متخصصان دیدگاه های مختلفی داشتند، نظرات و ایده های گوناگون پیرامون این قضیه، سبب شد تا روابط عمومی حوزه علمیه خراسان با احساس دغدغه نسبت به ضرورت پرداختن به مسائل روز و مورد ابتلای جامعه پیرامون موضوع کرونا، گفتگوهایی را با صاحبان نظر و متخصصان امر داشته باشد که با راهبری هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان امکان این گفتگوی ارزشمند فراهم شد.
دکتر رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در این باره در خصوص احتمال بیوتروریسم بودن این ویروس گفت: این مساله محل بحث است چراکه محققین زیادی در آزمایشگاه هایشان روی ویروس های مختلف مشغول فعالیت هستند و با این ایده که اگر چین این را درست کرده است، پس چرا بیشترین ضربه به خودش وارد آمده است.
وی با بیان این که از طرفی دیگر باید مطمئن باشید که آمریکا بزرگ ترین مشکلات را بر اثر این ویروس متحمل خواهد شد، عنوان کرد: امروز بسیاری از کشورها از جمله اروپا به شدت درگیر این بیماری شده اند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان این که بالاخره اگر بیوتروریسم باشد نباید همه دنیا و همه کشورها را درگیر می کرده و حال آن که واقعاً اینگونه است، خاطر نشان کرد: به نظر باید بیشتر به قدرت و خلقت پروردگار توجه کرد که چه طور یک ویروس که مجموع وزن آن در کل دنیا به 5 گرم نمی رسد تا کنون بیش از 10 هزار نفر را در سراسر دنیا کشته است و بنابراین این موضوع باید ما را به خود بیاورد که در رموز خلقت به دقت بنگریم.
نگاه دکتر مشکات به مساله بیوتروریسم بودن کرونا
دکتر زهرا مشکات، استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز درباره احتمال بیوتروریسم بودن کرونا عنوان کرد: طبیعت ویروس ها این است که در طبیعت هم تغییرات ژنتیکی دارند، بنابراین بررسی احتمال حمله بیوتروریستی در مورد آن نیاز به زمان بیشتر دارد و کار ساده ای نیست و نمی توان به صورت متقن حرفی زد.
وی با بیان این که در سال 2003 با ویروس سارس مواجه شدیم که بر خلاف سایر هم خانواده های خود سندروم حاد تنفسی شدید در تعداد زیادی از افراد آلوده ایجاد می کرد، افزود: از ویروس های قبل از سارس انتظار 2 درصد عفونت حاد تنفسی شدید می رفت که موارد نادری منجر به مرگ می شدند این رقم در مورد ایجاد بیماری شدید آن بسیار بالا و مرگ و میر به 10درصد رسید. آن موقع بنده اعتقاد داشتم که این ویروس یک موضوع بیوتروریسم است که البته با توجه به اینکه ویروس هایی با ماده ژنتیکی RNA مرتبا دچار جهش می شوند اثبات این موارد سخت می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این که ما هنوز کار تحقیقاتی روی ویروس را شروع نکرده ایم، بیان کرد: دلیلش نیز آن است که همه نیروی ما روی تست های تشخیصی بیماری متمرکز شده است.
دکتر مشکات با بیان این که کشت ویروس برای تحقیق روی آن نیاز به آزمایشگاه سطح3 دارد و اکنون آزمایشگاه هایی که در اختیار ماست، سطح 1 و 2 می باشد و تنها کار تشخیصی می توانیم انجام دهیم، گفت: پس از پشت سر گذاشتن بحران و با توجه به ضرورت، احتمالاً مقدمات راه اندازی این آزمایشگاه فراهم آید و تحقیقات در آن انجام شود.
وی افزود: البته هم اکنون یک سری فعالیت های بیوانفورماتیک روی ژنوم های ثبت شده وجود دارد اما در خصوص احتمال بیوتروریسم در مورد آن شک وجود داشته و این مورد، حتما نیاز به بررسی های بیشتری دارد.


 


كد خبر: 37371  |  تاریخ درج خبر: 1399/01/11  |  کد خبرنگار: 207368
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا