ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

در جمع مدیران مدارس علمیه ارائه شد؛ گزارش کوتاهی از برنامه‌های سال آینده مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسانمسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان گفت: برنامه‌هایی مثل بنیاد البرز، بنیاد شهید احمدی روشن، اولیت‌بخشی جامعه نخبگانی مرکز خدمات حوزه‌های علمیه، زمینه‌سازی تدریس و تحصیل نخبگان در مراکز تخصصی حوزوی، شروع شده و با قوت ادامه خواهد یافت.


به گزارش روابط‌عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین نوایی، مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر این حوزه در اجلاس سراسری مدیران مدارس علمیه خراسان که در مدرسه علمیه سلیمانیه برگزار شد، به ارائه برنامه‌های آینده معاونت خود پرداخت.
وی با اشاره به سخنی از رهبر معظم انقلاب، گفت: در بخش‌های گوناگون کشور بعضا ابتکاراتی به دست جوانان انجام می‌شود و در بخش حوزه نیز یقینا چنین استعدادهایی وجود دارند که باید شناسایی و در حلقه‌های فکری به کار گرفته شوند.
وی افزود: مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان در چند سال اخیر با اهتمام هدفمند و دغدغه‌مند و با ایمان به اینکه این کار مورد رضای الهی است فعالیت را آغاز کرد و در راستای فرمایش رهبری به پیگیری آن پرداخت.
وی با اشاره به اینکه سه عرصه در این مرکز تعقیب می‌شود که در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت، گفت: عرصه اول، شناسایی استعدادهای برتر بوده که تاکنون 7 مرحله شناسایی از 3هزار پرونده در بخش آموزش صورت گرفته و در بخش پژوهش نیز یک مرحله شناسایی در حال انجام است، همچنین ادامه راه این بخش در سال آینده شناسایی نخبگان و شناسایی استعدادهای برتر در بخش‌های فرهنگی و تبلیغی است.
حجت‌الاسلام والمسلمین نوایی تصریح کرد: ساماندهی علمی، فکری و مطالعاتی، عرصه دوم است که با طبقه‌بندی علمی در آموزش در 8 عرصه آغاز شده است، از جمله اجتهاد، حکمت و علوم عقلی، خطابه و تبلیغ، زبان‌های خارجی و... که سال آینده در بخش‌های دیگر پژوهشی، فرهنگی و تبلیغی نیز صورت خواهد گرفت.
وی افزود: همچنین تا کنون دوره‌های دانش‌افزایی برگزار شده و در آینده به‌ صورت گسترده‌ تر ادامه می‌ یابد که سرفصل‌هاي آن مشخص شده و برنامه‌ریزی‌ها انجام شده است؛ به عنوان نمونه 12 هفته است که دوره روش‌شناسی نظریه‌پردازی برگزار شده که مرحله اول از چهار مرحله است: آشنایی و شناختی، کارگاهی، عملیاتی و نیز کرسی‌های نظریه‌پردازی.
وی با اشاره به نمونه‌های دیگری از طرح‌های این مرکز گفت: طرح استاد راهنما آغاز شده و طرح‌های مطالعاتی روش‌شناسی اجتهاد، روش‌شناسی طرح محتوا، تشکیل کارگروه زبان انگلیسی، نقش فقه حکومتی در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب، سند الگوی اسلامی‌ایرانی پیشرفت، روش‌شناسی تمدن نوین اسلامی و... از برنامه‌های آینده این مرکز است.
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان به عرصه سوم اشاره کرد و گفت: از حمایت‌های مادی و معنوی در این مرکز غفلت نشده و با پیگیری انجام‌شده، مرکز ملی نخبگان و دفتر نخبگان مرکز خدمات حوزه‌های علمیه مبالغی را برای نخبگان در نظر گرفته‌اند و برنامه‌هایی مثل بنیاد البرز، بنیاد شهید احمدی روشن، اولیت‌بخشی جامعه نخبگانی مرکز خدمات حوزه‌های علمیه، زمینه‌سازی تدریس و تحصیل نخبگان در مراکز تخصصی حوزوی نیز شروع شده و با قوت ادامه خواهد یافت.
 


كد خبر: 37043  |  تاریخ درج خبر: 1398/11/24  |  کد خبرنگار: 3752
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا