ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

بررسی روش‌شناسی مطالعات میان‌رشته‌ای در حوزه زن و خانوادهبیست و یکمین نشست علمی هیئت اندیشه‌ورز خانواده، تعلیم و تربیت و سبک زندگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان با موضوع «روش‌شناسی مطالعات میان‌رشته‌ای در حوزه زنان و خانواده» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، نشست علمی روش‌شناسی مطالعات میان‌رشته‌ای در حوزه مطالعات زنان و خانواده زیر نظر هیئت اندیشه‌ورز خانواده، تعلیم و تربیت و سبک زندگی معاونت پژوهش این حوزه با حضور حجت‌الاسلام علی غلامی معاون آموزش و پژوهش و عضو هیئت‌علمی دانشکده زن و خانواده‌ی دانشگاه بین‌المللی ادیان و مذاهب اسلامی، برگزار شد.
حجت‌الاسلام غلامی در این جلسه با اشاره به ماهیت مطالعات زنان، گفت: این مطالعات از زنان سفیدپوست آمریکایی برای همه بانوان دنیا گرفته و تدوین شده است.
وی با بیان اینکه در ایران مطالعات زنان همان مطالعات زنان آمریکایی است که خروجی آن فمنیسم شده است، افزود: دغدغه ی ربط و تلفیق رشته ها و علوم، موجب ایجاد مدل های میان رشته ای، چند رشته ای، ضد رشته ای و فرا رشته ای شده است که از بین اینها بهترین روش برای مطالعات، ترکیب میان رشته ای با چند رشته ای است که معروف به منطق تلفیق می باشد و کاربردی ترین روش برای مطالعات زنان است.
عضو هیئت‌علمی دانشکده زن و خانواده‌ی دانشگاه بین‌المللی ادیان و مذاهب اسلامی، پس از بیان تعاریف و مقدمات، به بحث از رابطه مطالعات زنان با دیگر رشته ها پرداخت و از مدل میان رشته ای به عنوان بهترین روش جهت شناخت دقیق و موثر مطالعات، در حوزه زن و خانواده نام برد و تصریح کرد: در غرب، مطالعات زنان دانش حل مساله، ولی در ایران حفظ دانش های دیگران است، لذا ما باید مشکلات زنان جامعه خود را بشناسیم و دنبال حل مسائل و تغییر آن باشیم.
وی با اشاره به اینکه اسلام میگوید برای هر چیزی خلق شده ای همان صفات را بروز بده تا دچار تشویش نشوید، در ادامه تصریح کرد: خداوند زن و مرد را چه در ظاهر و چه در صفات و باطن، تکوینا متفاوت آفریده است لذا بررسی و آموزش های درست تربیتی در شکل پذیری کودکان تاثیرگذار و لازمه ی جامعه ای متعالی است.
حجت‌الاسلام غلامی با تاکید براینکه علم مطالعات زنان را باید از دین گرفت، افزود: علم در ابتدا یک رشته بود که با پیچیده شدن جامعه و مسائلش به رشته های تخصصی ازجمله جامعه شناسی، اقتصاد، فلسفه، روانشناسی، سیاست، زبان و ادبیات، هنر، فقه و ... تقسیم شد.
وی بابیان اینکه تخصصی شدن کامل و کافی نیست چون هرکس از زاویه خودش نگاه می‌کند و خارج از حیطه‌ی تشخیص خودش چیزی نمی‌داند و در اصل به تکه‌تکه شدن دانش ختم می‌شود، ابراز کرد: مطالعات زنان، برای فهم مسئله مؤثر است، لذا باید در همه زمینه‌های حضور زن در جامعه، خانواده، حقوق اجتماعی و ... آنان در راستای دستورات دین مبین اسلام کارکرد تا نتیجه‌ی خوبی در این عرصه به دست آورد.
گفتنی است، این نشست علمی با حضور دانش‌پژوهان دوره تربیت پژوهشگر خانواده و با همکاری مدرسه علمیه اسلام‌شناسی برگزار شد.

 

 


كد خبر: 36612  |  تاریخ درج خبر: 98/10/09  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا