ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

مشاغل خانگی زمینه‌ای برای تحقق اقتصاد مقاومتی

تحليلي بر راه اندازي بازارچه مشاغل خانگي

حمایت از مشاغل خانگی در ادامه‌ی رونق تولید داخلی، روشی برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

پرورش انسان و جامعه‌ی تکامل‌یافته از خواسته‌های اسلام است، البته تکاملی که مدنظر اسلام می‌باشد، درزمینه های مختلف ازجمله مادی، پیشرفت و تولید سالم اقتصادی، است.
یکی از امور مهم در دین اسلام با توجه به آیه «لَن یَجعَلَ اللّهُ لِلکافِرِنَ عَلَی المُؤمِنِینَ سَبِیلاً»، نفی سبیل و قطع راه‌های سلطه کفار و اجانب بر مسلمانان و جامعه اسلامی است. ازاین‌رو استواری جامعه اسلامی به اقتصادی شکوفا، تولید و در یک‌کلام به اقتصاد مقاومتی بازمی‌گردد و از این جهت، حمایت از مشاغل خانگی در ادامه‌ی رونق تولید داخلی، روشی برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.
رهبر معظم انقلاب در این باره می فرمایند: « ما باید یک اقتصاد مقاومتی واقعی در کشور به وجود بیاوریم. امروز کارآفرینی معنایش این است. ....همه‌ی مسئولان و دلسوزان کشور خود را موظف بدانند، مکلف بدانند به ایجاد کار، به تولید، به کارآفرینی، به پررونق کردن روزافزون این کارگاه عظیم؛ که کشور ایران حقیقتاً امروز یک کارگاه عظیمی است. همه خودشان را باید موظف بدانند.» 
از سوی دیگر، موفقیت زنان كارآفرین علاوه بر سودمندی در اقتصاد، منافع اجتماعی و فرهنگی زیادی برای جامعه در پی دارد. حضور فعال بانوانی عالم و فرهیخته كه صاحب دانش علوم دینی و مهارت هستند، می‌تواند موجب توسعه و پیشرفت در زمینه‌ها و براي اقشار مختلف جامعه باشد.
به عبارت دیگر، یکی از مسائل مهم در زندگی، آشنایی با امور مالی و اقتصادی خانوار است و از نکات قابل‌توجه در این حوزه، مدیریت هزینه‌ها به‌عنوان یکی از آموزه‌های دین مبین اسلام است که بیشترین وظیفه آن در خانواده، بر عهده‌ی همسران و مادران می باشد تا درآمد حاصله از تلاش شوهر و پدر را به نحوی درست مدیریت کرده و برای مایحتاج روزمره برنامه‌ریزی نمایند.
از جهت دیگر نیز، همکاری در زمینه‌ی کسب درآمد به‌عنوان تأمین مایحتاج موردنیاز زندگی، یکی دیگر از فعالیت‌هایی است که بانوان به‌صورت خودجوش و داوطلبانه انتخاب می‌کنند تا علاوه بر امور دیگر زندگی، کمک‌حالی برای امرار معاش خانوار باشند.
بدین سبب برای بانوانی که در میدان کمک به معیشت زندگی پا می گذارند، یکی از مشکلات در عرصه تولید، فروش محصولاتشان است که لازمه‌ی نقش‌آفرینی مؤثر زنان در فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی، حمایت از آنان به‌منظور ایجاد اشتغال و کارآفرینی می باشد تا بتوانند از مرحله‌ی مهارت‌آموزی و ارتقای توانمندی، به درآمدزایی و عرضه‌ی خدمات و محصول، به بازار برسند.
با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه می فرمایند: «واحدهای کوچک و متوسط را فعال کنید. البته خوشبختانه واحدهای بزرگ ما فعال‌اند، خوب‌اند و سوددهی‌شان هم خوب است، کارشان هم خوب است، ... لیکن باید به فکر واحدهای متوسط و کوچک باشید؛ این‌ها خیلی مهم است، این‌ها در زندگی مردم تأثیرات مستقیم دارد.»، دومین بازارچه‌ی موقت مشاغل خانگی در این حوزه راه‌اندازی شد و خواهران با توانمندی و مهارت های خود، رویکرد جدیدی را در تولید محصولات ایرانی اسلامی به نمایش گذاشتند.
با توجه به بند نخست سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که « تأمین شرایط و فعال‌سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه‌های انسانی و علمی کشور به‌منظور توسعه، کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاری‌های جمعی و تأکید بر ارتقاء درآمد و نقش طبقات کم‌درآمد و متوسط» را مدنظر قرار می دهد، این فرصت را مرکز مشاوره حوزه علمیه خراسان در اختیار طلاب هنرمند قرارداد تا در بازارچه‌ای حمایتی، محصولات تولیدی خود را به فروش برسانند.
به همین منظور، ازآنجاکه حمایت از آموزش‌های مهارت محور به خانواده طلاب، ایجاد مشاغل زودبازده و خانگی رونق می‌یابد و از جهت دیگر، بخشی از مشکلات معیشتی آن‌ها نیز به این وسیله رفع می شود، مرکز مشاوره و مهارت‌آموزی حوزه علمیه خراسان، کلاس‌های کاربردی مهارتی را ویژه بازار کار برای طلاب و خانواده آنان برگزار می‌کند.
گفتنی است، مرکز مشاوره حوزه علمیه خراسان در راستای ایجاد اشتغال برای اعضای خانواده طلاب، رونق مشاغل خانگی و استفاده بهینه از مشاغل و ارائه راهکارهایی برای حل معضلات بیکاری در خانواده روحانیان، دومین بازارچه موقت مشاغل تولیدی بانوان را به تعداد 80 غرفه در سالن اجتماعات مدرسه علمیه حضرت رقیه (س) مشهد، راه‌اندازی کرد.

روابط عمومی حوزه علمیه خراسان


كد خبر: 36434  |  تاریخ درج خبر: 98/09/24  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا