ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نشست های نهم و دهم دوره تخصصی روش شناسی نظریه پردازی برگزار شدنشست های نهم و دهم دوره تخصصی روش شناسی نظریه پردازی با موضوع تبیین مکانیزم انتخاب مساله و فرضیه در نظریه پردازی منطبق بر نظام فکری نوصدرایی با ارائه بحث حجت الاسلام دکتر رضایی تهرانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام  والمسلمين  رضایی تهرانی، در نشست های نهم و دهم دوره تخصصی روش شناسی نظریه پردازی كه به همت مركز نخبگان و استعداد هاي برتر و معاونت پژوهش اين حوزه در مدرسه علميه سليمانيه برگزارشد  به تبیین مکانیزم انتخاب مساله و فرضیه در نظریه پردازی منطبق بر نظام فکری نوصدرایی  پرداخت و هر یک از موضوعات گنجانده شده در این عنوان همچون مکانیزم انتخاب مساله و فرضیه را ارائه داد.
وی ادامه داد: این عنوان ترکیبی، دو بحث را در درون خود گنجانده که یک بحث همان مساله شناسی، فرضیه شناسی و نظریه پردازی به عنوان زیر مجموعه روش تحقیق و مساله دیگر نیز در عرصه نظام فکری نوصدرایی است.
مدرس این دوره در ادامه به تبیین مساله و فرضیه و مکانیزم انتخاب آن پرداخت و با بیان این که مساله به معنای مشکل و دغدغه است که بر این اساس باید وضعیت فعلی خود و جایگاه مطلوب را بشناسید و برای رسیدن به وضعیت مطلوب با طی مسیر تلاش کنید، خاطر نشان کرد: البته باید بدانید که در طی این مسیر از کدام راه پیش بروید و در زمینه شناحت مسیر، دارای یک مساله هستید همانطور که در بحث وجود ذهنی می دانید نمی توانید علم را منکر شوید و تنها راه ارتباطی با خارج ماهیت است.
حجت الاسلام دکتر رضایی تهرانی با بیان این که از سوی دیگر در این زمینه علم انسان باید اتحاد ماهوی با معلوم بیرونی داشته باشد، تصریح کرد: به عبارت دیگر اگر ذهن انسان واقع را نشان داد، مقصود آن است که پل ارتباطی ذهن خارج ماهیت است و اگر واقعیت در ذهن نشانگر خارج بود، پس باید اتحاد ماهوی دارای مصداق یا مصادیق ما فی الخارج باشد.
وی در ادامه به تبیین چند نکته در باب مساله شناسی پرداخت و اظهار کرد: اگر وضعیت فعلی و مطلوب را نمی دانید، بنابراین به مرحله حل مساله دست نیافته و منحصرا در تشخیص آن مانده اید و باید اجمالا هم وضعیت مطلوب و هم فعلی روشن باشند.
مدرس این دوره با بیان این که در هر مساله مبدا و مقصد را به صورت دقیق یا تقریبی می دانید و در نهایت امر باید اینطور گفت که حل مساله به معنای جستجوی مسیر مناسب است، ابراز کرد: از سوی دیگر برخی مسائل دقیق تر و برخی دیگر مبهم تر تعریف شدند و این سبب می شود با طیفی از مسائل رو به رو باشید که نسبت به حل آن با مسائل مختلفی نیز مواجه خواهید شد.
حجت الاسلام دکتر رضایی تهرانی با بیان این که در عرف حوزوی به این مرحله، تحریر مساله می گویند که در واقع همان مساله یابی است، افزود: بسیاری از مسائل لغوی مساله به اصطلاح فعلی نیستند مثلا در مسائل ریاضی یک مساله ریاضی که دارای راه حل مشخصی است گرچه راه حل پیچیده ای داشته باشد باید راه حل را حدس بزنید تا بتوانید به فرضیه برسید.
وی در ادامه بحث دوم خود را در حوزه تبیین موضوعات مربوط به فرضیه قرار دارد و با بیان این که فرضیه به معنای تشخیص احتمال برتر از میان همه احتمالات ممکن برای حل مشکلات است، ابراز کرد: وقتی مساله دارید یعنی مشکل و دغدغه دارید و وقتی به حل مساله می رسید، در اینصورت مسیرهای مختلفی برای حل مساله در ذهن من تجلی می کند و تشخیص برترین احتمال از میان همه احتمالات ممکن برای حل مشکل، فرضیه نام دارد؛ یعنی فرضیه راه حل مورد قبول حل مساله است.
مدرس این دوره با بیان این که اقوال بر یک مساله فرضیه عنوان می گیرند و وقتی در برابر سایر اقوال فرضیه دارید یعنی بهترین راه حل حل مساله آن را این می دانید که خود بدان رسیدید، گفت: راه حل پیشنهادی محقق برای حل مساله تحقیق فرضیه آن نام گرفته و اگر اینگونه گفته شود، دغدغه و مشکل حل خواهد شد و به دنبال آن حل مساله صورت می گیرد.
حجت الاسلام دکتر رضایی تهرانی با بیان این که فرضیه به معنای تعیین همه احتمالات ممکن ارتباطی میان متغیرهای مرتبط با مساله یعنی وضعیت فعلی و مطلوب است، بیان کرد: در حقیقت اینجا از آن مساله مورنظر خود چشم اندازی دارید و با این ورودی که صورت می گیرد، عملا همه احتمالات ممکن ارتباطی را بین متغیرهایی که با مساله روبرو هستند، تعیین می کنید.
وی با بیان این که حتی در وجود و تصورات ذهنی هم از واقع نمایی علم نمی شود صرف نظر کرد، افزود: به واقع اگر آن واقع نمایی های علمی را کنار گذاشتید یعنی در دره سفسطه سقوط کردید و بنابراین این واقع نمایی باید مدنظر در مساله باشد.
مدرس این دوره در ادامه ضمن تبیین نقاط آغاز، ثقل و پایان فرضیه در راستای رسیدن به نتیجه علمی و نظریه خاطر نشان کرد: مساله دیگر تعیین متغیری است که بیش ترین تاثیر را در نتیجه نهایی دارد و بدان مرکز ثقل یا هسته مرکزی می گویند یعنی در هر مساله یک متغیری وجود دارد که به گمان ما بیش ترین تاثیر و اثرگذاری را در نتیجه نهایی خواهد داشت.
حجت الاسلام دکتر رضایی تهرانی با بیان این که تعیین متغیری که شروع نهایی از اوست را شروع در فرضیه می گویند، خاطر نشان کرد: از سوی دیگر باید دید چطور می توان از نقطه شروع به نقطه ثقل و پس از آن به خروجی دست پیدا کنید و به گونه ای این مسیر باید طراحی شود که با موانع یعنی نقاط بحران برخورد نکند تا فرضیه بتواند در این مسیر بعدا به نظریه تبدیل شود.
وی با بیان این که بنابراین فرضیه شناسی یعنی چه چیزی در چه شرایطی تحت چه زمان و مکانی چگونه انجام شود تا مشکلات برطرف شوند، بیان کرد: هر چه در تعیین 6 گام موفق تر باشید فرضیه برای تبدیل به نظریه و قانون علمی موفق تر خواهد بود.

 


كد خبر: 36395  |  تاریخ درج خبر: 98/09/22  |  کد خبرنگار: 207368
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا
--%>