ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

ضرورت تبدیل نهاد روحانیت به سازمانعضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، بیان کرد: امروز انجام مأموریت‌های بزرگ روحانیت، بدون سازمان، تشکیلات، طرح و برنامه، نیرو سازی، و ... امکان پیش روی ندارد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت‌الله عباس کعبی در جلسه اخلاق اداری کارکنان مرکز مدیریت این حوزه گفت: جلسات اخلاق اداری یک تذکر برای بازخوانی وظایف و مأموریت‌های کارکنان است.
وی بابیان به اینکه نهاد و سازمان روحانیت باید از هم تفکیک شوند، افزود: با توجه به اینکه روحانیت برای پیشبرد معنویت در جامعه تلاش می‌کند و با توجه به رسالت‌های مهم تبلیغی، کادر سازی، مبارزه با دشمنان، حفظ نظام اسلامی، تأمین کادرهای موردنیاز نظام اسلامی، تأمین نیازهای فکری نظام، حضور در عرصه‌های بین‌المللی، نهاد روحانیت باید تبدیل به سازمان شود.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به اینکه سازمان روحانیت، اداره، تشکیلات و مدیریت می‌خواهد، ادامه داد: امروز انجام مأموریت‌های بزرگ روحانیت، بدون سازمان، تشکیلات، طرح و برنامه، نیرو سازی، مدیریت، راهبرد نویسی و نظارت، شناسایی آسیب‌ها و آفات و تلاش برای رفع آن‌ها، بهره‌مندی از فرصت‌ها و ... امکان پیشروی ندارد.
وی تصریح کرد: بدیهی است که روحانیت سازمان‌یافته می‌تواند تسهیل گر وظایف روحانیت، پیشبرد اهداف بزرگان حوزه و روحانیت، خدمت‌رسانی به طلاب و بدنه حوزه، توجه به آینده روحانیت و ... باشد، ازاین‌رو کارکنان وظیفه‌دارند تا با حفظ صیانت از آن، نقاط قوت سازمان را تقویت کنند.
آیت‌الله کعبی با اشاره به پایبندی اخلاق در کارکنان، اصولی را برشمرد و تشریح کرد: امانت‌داری، خدمت‌گزاری، مسئولیت‌پذیری، انضباط کاری و اصل پیگیری، مهمترین اصولی است که کارکنان باید رعایت کنند.
وی با بیان اینکه یکی از مسئولیت‌هایمان در اداره روحانیت باید امانت‌داری میراث، قداست، معنویت، جاذبه و ... روحانیت باشد، گفت: کارکنان حوزه به‌عنوان واسطه‌ی خدمت‌رسانی باید در خدمت، تواضع داشته باشند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با تأکید بر اینکه نظم اداری، اقتضاء سازمان است، ادامه داد: مسئولیتی که بر عهده کسی محول شده است، تا به سرانجام رساندن و رسیدن به نتیجه باید از سوی مقام مافوق پیگیری شود.
وی در خصوص مراجعات طلاب نیز توصیه کرد: خوش‌رویی و برخورد مناسب در مواجه با طلاب، پاسخ‌گویی در مورد مسئولیت‌پذیری به طلاب، توجیه شرعی و قانونی و اقناع طلبه در عدم انجام خواسته‌های نامعقول، تلاش برای کسب رضایت طلاب و درنهایت رضایت صاحب‌الامر(عج)، مهمترین وظیفه کارکنان در قبال طلاب محسوب می‌شود.
آیت‌الله کعبی بابیان اینکه حوزه‌های علمیه در عصر غیبت با تمام فرازوفرودها، موردتوجه و عنایت امام عصر(عج) بوده و هستند، در پایان خاطرنشان کرد: تقاضا و فروتنی، حضور به‌موقع در کار، پیگیری در رسیدگی به امورات و مشکلات و نامه‌ها و درخواست‌های طلاب، داشتن سعه‌صدر و پرهیز از تندخویی، در نظر گرفتن وقت کافی برای استماع خواسته‌های طلاب و راهنمایی درست به سؤالات مراجعه‌کنندگان، پرهیز از کاغذبازی‌های بیهوده، تزکیه نفس و رضایت خداوند در کار را در قبال مراجعات طلاب رعایت کنید.


كد خبر: 36387  |  تاریخ درج خبر: 1398/09/21  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا