ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

حکم پوشش مشکی در مذاهب اسلامی، بررسی شدپایان‌نامه‌ی سطح سه حوزه علمیه خراسان با عنوان « بررسی حکم پوشش مشکی در مذاهب اسلامی» در مرکز مدیریت دفاع شد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، جلسه دفاع پایان‌نامه حجت‌الاسلام حسین امامی روشناوند با عنوان « بررسی حکم پوشش مشکی در مذاهب اسلامی» با بررسی و داوری حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسن ربانی بیرجندی، برگزار شد.
تدوینگر این پایان‌نامه بابیان اینکه انسان‌ها برای پوشاندن بدن خود از لباس‌ها و پوشش‌های متفاوتی استفاده می‌نمایند، ابراز کرد: نوع پوشش و رنگ آن تأثیر بسیاری بر فرد و جامعه می‌گذارد و از اوّل خلقت، بشر به‌صورت فطری روی به پوشش آورده، و رنگ‌های مختلفی را برای پوشش خود استفاده نموده، و ازجمله‌ی آن رنگ‌ها، رنگ مشکی است.
وی با اشاره به اینکه زیبایی انسان و رنگ لباس انسان در دین مبین اسلام اهمیت خاصی دارد لذا اسلام نکاتی را درباره انتخاب نوع و رنگ لباس به همه مسلمانان گوشزد کرده است، گفت: از دیرباز تمامی مذاهب اسلامی نسبت به استفاده زن و مرد از پوشش لباس مشکی در حالت‌های مختلف، اختلاف داشته و دارند و در سطح جامعه هم شبهاتی نیز درباره استفاده از این رنگ وجود دارد، لذا در این پژوهش بر آن هستیم تا حکم پوشش لباس مشکی برای زن و مرد در حالت احرام، نماز، عزاداری اهل‌بیت(ع)، حجاب بانوان و همچنین در حالت عادی را از‌ منظر مذاهب اسلامی بررسی نماییم.
حجت‌الاسلام امامی روشناوند بابیان اینکه در گذشته و حال، پوشش مشکی یکی از پوشش‌های رایج، به‌عنوان نشانه سوگواری و حجاب بانوان مطرح بوده است، افزود: علمای فریقین نسبت به پوشش مشکی برای زنان و مردان دیدگاه‌های متفاوتی دارند، برخی آن را برای مردان از مصادیق لباس فرعون و افراد ظالم دانسته و استفاده از آن را حرام یا مکروه می‌دانند و برخی آن را در برخی موارد جایز و در برخی دیگر مستحب می‌دانند.
این طلبه سطح سه حوزه علمیه خراسان در پایان تصریح کرد: با توجه به اینکه مسلمانان واقعی نسبت به تطبیق پوشش خود با دستورات شارع مقدّس اهمیت زیادی قائلند و از طرفی هم بعضی از روایات و تعدادی از فقها عظام، استفاده از پوشش مشکی را نهی نموده‌اند؛ درنتیجه ضروری به نظر می‌رسد یکایک آن روایات و نظریات فقها مورد ارزیابی قرار گیرد تا دیدگاه شارع مقدّس در این مسئله برای همه پیروان دین مبین اسلام واضح گردد ازاین‌رو در این پژوهش به آن پرداخته‌شده است.
گفتنی است، تدوینگر این پایان‌نامه از هدایت و راهنمایی حجت‌الاسلام و المسلمین محمد نوروزی در مقام استاد راهنما و حجت‌الاسلام و المسلمین محمد عربشاهی در مقام استاد مشاور، بهره برده است.


كد خبر: 36334  |  تاریخ درج خبر: 98/09/17  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا
--%>