ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

مرغ دلم راهی قم می شود .....حوزه علمیه خراسان سلام و درود بی پایان خود را نثار روح مطهر بانوی اسوه مصحف ماندگار تاریخ، کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) از اوان طلوع تا غایت غروب می کند که امروز این کوثر سراسر نور در کویر قم متجلی است.

بار دیگر با فرارسیدن دهم ربیع الثانی، سالروز اندوهگین وفات حضرت معصومه(سلام الله عليها) حزن و اندوه عالم را فرا می گیرد؛ او ستاره ای پرفروغ در زمره بانوان هفتمین منظومه ولایت، موسی بن جعفر(عليه سلام) است. ایشان و هشتمین خورشید آسمان امامت هر دو از مادری به نام نجمه متولد شدند و در خاندان مهذب سراسر علم و تقوا و فضائل اخلاقی پرورش پیدا کردند.
چنین نقل کرده اند که آن بانوی بزرگوار در سفر به طوس در نزدیکی شهر قم بیمار شدند و از آنجا که شیعیان و محبان زیادی در این شهر حضور داشتند مورد استقبال قرار گرفتند و پس از مدتی تحمل رنج بیماری، رحلت فرمودند و در آنجا به خاک سپرده شدند. پس از تشییع باشکوه، گفته شده که دو سوار نقاب دار برای دفن آن حضرت حاضر و پس از مراسم تدفین نیز از انظار مردم دور شدند. امروز بارگاه ايشان ملجا میلیون ها دلداده و عاشق به سیره نورانی اش از سراسر جهان قرار دارد.

امام صادق (عليه سلام) در باب فضائل حضرت معصومه (سلام الله عليها) چنین فرموده اند: آگاه باشيد که براي خدا حرمي است و آن مکه می باشد؛ براي پيامبر(صلي الله عليه وآله) حرمي است و آن مدينه است؛ براي اميرمؤمنان حرمي است و آن کوفه می باشد و بدانيد که حرم من و فرزندانم بعد از من، قم است. آگاه باشيد که قم، کوفه کوچک ماست؛ بهشت هشت دروازه دارد که سه تاي آن ها به سوي قم باز می شود. بانويي از فرزندان من به نام فاطمه، دختر موسي، در آن جا رحلت مي کند که با شفاعت او، همه شيعيان ما وارد بهشت مي شوند.
فاطمه معصومه(سلام الله عليها ) از جهت همه ابعاد روحی و شخصیتی در والاترین جایگاه و منزلت قرار داشت آنطور که بر اساس مستندات حاصل شده از تاریخ نویسان، ایشان در میان سایر هجده تن همشیره خود پیوسته سرآمد بوده است. شیخ عباس قمی در این باره چنین نقل می کند: بر حسب آنچه به ما رسيده، از دختران موسی بن جعفر(عليه سلام)، افضل آن ها، سيده جليله معظمه، فاطمه بنت امام موسي (عليها

 

سلام) معروف به حضرت معصومه(سلام الله عليها) است.
مورخان آن حضرت را اهل علم، دانش و فضیلت دانسته‌اند و گویا از جانب امام کاظم (عليه سلام) و امام رضا (عليه سلام) مجوز پاسخ داشتند که مسلمانان و شیعیان هم گاهی پاسخ مسائل و مشاوره های دینی خود را از ایشان دریافت می کردند.
آن بانوی ارجمند به عنوان یک راهبر معنوی و انقلابی در اوج سختگیری های عباسیان در مسیر ولایت و ولایتمداری گام برداشت و با حرکت انقلابی خویش عاملی برای گسترش معارف اهل بیت(علیهم السلام) در سراسر نقاط ایران اسلامی شد زیرا بسیاری از سادات همراه ایشان و یا بعد از رحلت آن حضرت در مناطق مختلف ایران حضور یافتند و موجب نشر معارف شیعه شد.
از این رو، امامزادگان و نوادگان حضرت موسی بن جعفر(عليه السلام) به عنوان نگین انگشتری درخشان روشن بخش در جامعه ایرانی اسلامی ما نقش مهمی دارند که این امر را می توان از برکت حرکت با برکت حضرت معصومه (سلام الله عليها) دانست.
حوزه علمیه خراسان سلام و درود بی پایان خود را نثار روح مطهر بانوی اسوه مصحف ماندگار تاریخ، کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(سلام الله عليها ) از اوان طلوع تا غایت غروب می کند که امروز این کوثر سراسر نور در کویر قم متجلی است و دلدادگان به سیره آل الله نیز در آستان او قدخم کرده و نجوای بر این پیام آور روشنایی و حقیقت می کنند تا در پرتو انوار شفاعت او قرار گیرند. ان شاء الله
روابط عمومی حوزه علمیه خراسان

 


كد خبر: 36321  |  تاریخ درج خبر: 1398/09/16  |  کد خبرنگار: 207368
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا