ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

خورشید سامراحوزه علمیه خراسان ضمن تبریک میلاد امام حسن عسکری(علیه السلام )، این راهبر اندیشه انسانی، خورشید پرفروغ فضیلت و معلم بزرگ انسانیت، امیدوار است سیره نورانی ایشان مایه تاسی رهروان نور و تشنگان معارف الهی قرار گیرد.

هشتم ربیع الثانی سال 232 هجری قمری، در مدینه این امام بزرگوار طلوع کرد و با طلوع او صفحات زرین تاریخ روشن به وجود این امام همام شد؛ آن زمان فرشتگان برای طواف گرد گهواره او صف کشیده بودند چراکه می دانستند او موکل حقیقت و بیانگر حقانیت است؛ امام حسن عسكری(عليه السلام) پس از پدربزرگوارش، در 22 سالگی به امامت رسید و پس از شش سال امامت نیز سرانجام در سن 28 سالگی شربت شهادت نوشید.
مادر امام حسن عسكری(عليه السلام) حُدَیث، حُدَیثه، سوسن و به قولی سلیل نام داشت که از بانوان پرهیزکار روزگار بود. در روایت آمده است که وقتی مادر امام حسن عسکری(عليه السلام)، نزد امام هادی(عليه السلام) آمد، ایشان فرمودند: «سلیل، از آفت ها، پلیدی ها و ناپاکی ها محفوظ است.» سپس ادامه داد: «به همین زودی، خداوند حجت را به تو عطا می کند».
تاریخ حیات یازدهمین خورشید امامت و ولایت
امام حسن عسكری در طول سال های زندگی و حیات خود، مدت بسیاری را در سیاه چال های هارون به سر می بردند و به جهت قرار داشتن در طول دوران حکومت معتز، مهتدی و معتمد، سخت ترین روزهای زندگی را در دوران حکومت دنبال کردند و در این مدت نیز بارها حاکمان غاصب و ظالم حکومت ها به دنبال از میان بردن حضرت بودند اما در پرتو عنایت و قدرت خداوند متعال نمی توانستند مقاصد شوم خود را پیاده کنند.
میلاد در خفای مهدی موعود(عجل الله تعالي فرجه)
از سوی دیگر با توجه به شرائط سخت زمانه در راستای انتخاب جانشین برای آن حضرت، حضرت امام حسن عسكری(عليه السلام) مجبور به آن بودند تا سلف صالح خود را از دید حکام جور مخفی کنند چراکه اگر آنان ردپا و نشانه ای از فرزند ایشان به عنوان جانشین پس از آن حضرت پیدا می کردند، قطعا در پی نابودی آنان بر می آمدند و نمی گذاشتند سلسله امامت استمرار پیدا کند؛ همین مساله بود که تا مدت ها حتی اطرافیان حضرت نیز از فرزند ایشان اطلاع نداشتند و این درجه از حساسیت با عنایت به شرائط زمانه آن روز کاملا احساس می شد.
سیره هدایتی امام حسن عسکری(عليه السلام)
علی رغم تقیه امام حسن عسكری(عليه السلام) با وجود همه فشارهای حکام عباسی و عنایت به شرائط و اقتضائات روز، ایشان همواره یک مجموعه کامل اقدامات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و علمی را در شرائط آن روز به منظور حفظ اسلام و تشیع و مبارزه با جریان های ضد اسلامی پیش می بردند و هرگز دست از تربیت شاگردان برنداشتند.
ایشان پس از سخت گیری های حکام جور نیز قدرتمندانه به تربیت شاگردان در راستای نشر و گسترش معارف ناب اسلامی و همچنین رفع شبهات مطرح شده می پرداختند و علاوه بر این نیز با تشویق نویسندگان، خود همواره دست به قلم بودند و در عرصه علمی حیات نورانی و پربرکت خود برای توسعه علم و دانش گام های بزرگی برداشتند که امروز همچنان آثار هدایت های داهیانه و راهنمایی های پدرانه ایشان در بدنه جامعه ساری و جاری است.
یکی از مهمترین فعالیت های امام حسن عسكری(عليه السلام) برخورد با بدعت ها و انحرافات پیش آمده در سطح جامعه بود و ایشان با حلم و بردباری و آگاهی نسبت به امور زمان، با انحرافات برخورد می کردند و از سوی دیگر تلاش داشتند تا در جامعه به شبهات مطرح شده نیز پاسخ های شایسته ای بدهند که منجر به رشد و بالندگی جامعه شود.
در همین راستا بر سیره نورانی احمد بن عبیدالله بن خاقان اینطور نوشته اند که پدرش از مهره های مهمّ دستگاه خلافتِ ستم پیشه بنی عبّاس به شمار می رفت، او چنین می گوید که در سامرّا ندیدم و نشناختم مردی را در میان علویّان، همانند حسن بن علی. وی از جهت وقار، عفاف، بزرگواری و بخشندگی، در میان علویّان، فرماندهان ارشد نظامی، وزراء و همه مردم، «نمونه و الگو» بود. و با هر کس سخن می گفتی او را می ستود و به نیکی یاد می کرد. روزی ابو محمّد بر پدرم عبید اللّه بن خاقان وارد شد، من او را نگریستم؛ آثار بزرگی و عزّت و جلالت از سیمای او پیدا بود. پدرم، مقدم او را گرامی داشت و او را بسیار تکریم کرد. من از این روش پدرم، ناراحت و عصبانی شدم، از او سبب این بزرگداشت را پرسیدم، و خواستم که آن شخصیّت را به من معرّفی کند، پدرم گفت: «او پیشوای شیعیان و بزرگ خاندان بنی هاشم است. او کسی است که شایستگی پیشوایی امّت را دارد، چون خصلت های برجسته ای دارد؛ همچون: فضیلت، پاکی، وقار و متانت، صیانت نفس، زهد و بی رغبتی به دنیا، عبادت و اخلاق نیکو.»
شجره طیبه امام حسن عسكری(عليه السلام) در اعصار تاریخ بشریت
با بازنگری بر سیره تاریخی سراسر نور امام حسن عسكری(عليه السلام) در می یابید که دانشمندان و علمای بسیاری در طول صده های تاریخی از مکتب این بزرگوار الگو گرفته اند؛ ایشان در آن دوران خفقان شدید ضمن تقیه توانستند با تدبیر و درایت آنچه را که امت اسلامی در طول اعصار و دوره ها بدان نیازمند است، منتقل کنند و به همین سبب برکات ارزنده ای را از خود به جای گذاشته اند که تا به امروز تاریخ همچنان ادامه داشته و پیوسته نیز مانا خواهد بود و طلاب، فضلا و علمای فاضل بسیاری نیز از رشحات آن به فضل خدا برخوردار خواهند شد.
حوزه علمیه خراسان میلاد نورانی امام حسن عسكری(عليه السلام) را که با طلوع او در عرصه درخشان بشریت، به گستره آفاق امامت و ولایت آذین بخشیده و چشم هستی به تولد پیشوای دیگری از نسل رهبران عرشی روشن شد، را تبریک و تهنیت عرض نموده و امیدوار است میلاد مبارک این راهبر اندیشه انسانی، خورشید پرفروغ فضیلت و دانش و معلم بزرگ انسانیت، حضرت امام حسن عسکری(عليه السلام) مایه تاسی رهروان نور و تشنگان معارف الهی باشد.
روابط عمومی حوزه علمیه خراسان
 


كد خبر: 36289  |  تاریخ درج خبر: 98/09/13  |  کد خبرنگار: 207368
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا