ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

تبیین روش حل مسئله فقهی واصولی در دوره تقریر نویسی سال 98مدرس کارگاه تقریر نویسی درس خارج حوزه علمیه خراسان، گفت: مهم ترین کارکرد دروس خارج، آشنایی طلاب با شیوه حل مسائل فقهی و اصولی است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام والمسلمين سیدحمید علوي آزيز در کارگاه روش حل مسائل فقهی و اصولی از سلسله کارگاه های تقریرنویسی درس خارج كه به همت معاونت پژوهش این حوزه در مدرسه علمیه سليمانيه برگزار شد، عنوان کرد: مهم ترين كاركرد دروس خارج، آشنايی طلاب با شیوه حل مسائل فقهی و اصولی است.
وی با اشاره به وجود برخی تعارضات ظاهری در روايات، گفت: حل اين تعارضات و استنباط درست يک مسأله فقهی، كاركرد مهم دروس خارج حوزه علمیه است.
مدرس کارگاه تقریر نویسی درس خارج، تبارشناسی و جایگاه شناسی مسائل، تعاریف لغوی و اصطلاحی، پیشینه مساله، تحریر دقیق محل نزاع، بررسی اقوال در مساله و صاحبان آن، ادله و مستندات هر قول، قول مختار و ادله آن، رد سایر ادله و اقوال و ثمره و تطبیقات هر مساله را به عنوان مراحل کلی حل یک مساله فقهی و اصولی برشمرد.
حجت الاسلام والمسلمين علوي آزيز با اشاره به نقش بی بدیل اساتید در یادگیری روش های حل مسائل فقهی و اصولی، ابراز کرد: در درس اساتیدی شركت كنيد كه روش و اصول حل مسائل فقهی و تعارضات آن را به شما آموزش دهند.
وی در ادامه گفت: در حل تعارضات، مناقشه در روايت کاربرد زیادی دارد و در این رابطه مناقشه در اصل صدور، مناقشه در دلالت از طریق ابطال ظهور یا ایجاد و ابداء ظهورات هم عرض، مناقشه در جهت صدور و در نهایت یافتن دلیل معارض، به عنوان مهم ترین روش های نقد یک روایت مورد توجه هستند.
مدرس کارگاه تقریر نویسی درس خارج، در نقد اجماع، عدم روایی آن در مساله مورد مناقشه به علت عقلی بودن، مدرکی بودن اجماع، عدم تحقق اجماع به خاطر وجود مخالف و عدم حجیت اجماع بواسطه منقول بودن را مورد بررسی قرار داد.
لازم به ذکر است، دو دوره از سلسله کارگاههای تقریرنویسی درس خارج در آبان وآذرماه برای طلاب سال اول درس خارج برنامه ريزي شده است.

 


كد خبر: 36260  |  تاریخ درج خبر: 1398/09/10  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا