ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نشست علمی نقش ادبیات عرب در فهم عمیق متون اسلامی برگزار شد



نشست علمی نقش ادبیات عرب در فهم عمیق متون اسلامی در مدرسه علمیه حسینیه کاخک برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام روح الله پورعابدین در نشست علمی نقش ادبیات عرب در فهم عمیق متون اسلامی که در مدرسه علمیه حسینیه کاخک برگزار شد، ضمن تبیین هدف از خواندن دروس حوزوی و هدایت به سمت عمل صالح، اظهار داشت: برای تبلیغ، تببین و اجرای دین، نیازمند فهم عمیق آن به همراه تهذیب نفس هستیم.
وی ادبیات عرب را به عنوان یکی از منابع تفسیر متون دینی مطرح کرد و گفت: شناخت زبان هر متن، کلید فهم آن می‌باشد، از این رو ادبیات عرب به عنوان یک ابزار برای فهم قرآن و حدیث است.
وی شاخه های اصلی ادبیات عرب را واژه شناسی، صرف، نحو، معانی، بیان و بدیع دانسته و تشریح کرد: به عنوان مثال واژه قسط در آیه «وَ أَمَّا الْقاسِطُونَ فَکانُوا لِجَهَنَّمَ حَطَباً»؛ اسم فاعل ثلاثی مجرّد و به معنای «ستمکاران» است ولی در آیه «و أَقسِطوا إنّ الله یُحِبّ المُقسطین» اسم فاعل باب إفعال و به معنای «عدالت پیشگان» است که با علم صرف تفاوت این دو را می توانیم مشخص کنیم.
این مُدرّس در ادامه گفت: نقش نحو در فهم قرآن بسیار مهم است از این رو که در آیه «سيقَ الَّذينَ كَفَرُوا إِلى‏ جَهَنَّمَ زُمَراً حَتَّى إِذا جاؤُها فُتِحَتْ أَبْوابُها وَ قالَ لَهُمْ خَزَنَتُها أَ لَمْ يَأْتِكُمْ رُسُلٌ مِنْكُمْ ‏وَ سيقَ الَّذينَ اتَّقَوْا رَبَّهُمْ إِلَى الْجَنَّةِ زُمَراً حَتَّى إِذا جاؤُها وَ فُتِحَتْ أَبْوابُها وَ قالَ لَهُمْ خَزَنَتُها سَلامٌ عَلَيْكُمْ» از جهت ترکیبی یک واو تفاوت معنایی ایجاد می‌کند و صحنه ورود این دو گروه به بهشت و جهنم را متفاوت جلوه می‌دهد.
حجت الاسلام پورعابدین در پایان، ضمن تبیین کلی دانش بلاغت، مثال‌هایي از متون اسلامی برای درک بیشتر نقش ادبیات عرب ذکر کرد.


كد خبر: 36242  |  تاریخ درج خبر: 1398/09/09  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا