ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

چیستی و ویژگی گزاره‌های علم دینی بررسی شدسومین هفته از دوره‌ی تخصصی روش‌شناسی نظریه‌پردازی با موضوع « چیستی علم دینی و ویژگی‌های گزاره‌های آن»، توسط معاونت پژوهش و مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان در مدرسه علمیه سلیمانیه مشهد برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی در سومین هفته از دوره‌ی تخصصی روش‌شناسی نظریه‌پردازی، بیان کرد: "علم دینی" نه تنها مبتلا به کثرت قرائت بلکه موضوع خوانش ناصحیح و سوء قرائت است، از این‌رو تلاش در جهت تبیین مراد از علم دینی چه در قلم و علوم طبیعی و چه علوم انسانی یک ضرورت است.
وی با بیان اینکه در نزد کسانی که باب ورود به "علم دینی"را به موضوع علم و جهان طبیعت قرار می‌دهند، بحث در "علم دینی" به گزاره "علم دینی است" باز می‌گردد، افزود: این رویکرد متافیزیکی، با این رویکرد که علم از بُعد تجویزی نیز دینی و رهاورد آن، مشمول حجیت شرعی شود و توصیه‌ها و تجویزات علمی نیز، جامۀ شرعی به خود بپوشد.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه رویکرد رادیکال به "علم دینی" در جانب سلبی، کلیت علوم موجود بشری را طرد و نفی می‌کند و در بُعد ایجابی نیز، مدافع شکل‌گیری هویت و شاکلۀ جدیدی برای علوم مختلف بر مبنای منطق ایمانی و اصول معرفتی و آموزه‌های اسلامی، تحت عنوان "علم دینی" است، ادامه داد: در این رویکرد، ترکیب "علم دینی" به‌عنوان بدیل و جایگزین "علم مدرن" و علوم متعارف موجود بکار گرفته می‌شود و برخی مدافعین این رویکرد، "روش اجتهادی" و استنباط گزاره‌های معرفتی راجع به انسان و جهان و طبیعت از منابع دینی را، پیشنهاد اصلی روش‌شناختی خود در تولید علم دینی قرار می‌دهند.
وی با بیان اینکه علم دینی به‌مثابه اسلامی سازی علوم موجود، بر این پیش‌فرض استوار است که اسلام ظرفیت آن را دارد که علوم موجود را موردسنجش و پالایش قرار دهد و فرایند اسلامی سازی علوم را محقق سازد، گفت: سخن از "علم دینی" در فضای علوم طبیعی می‌تواند سه ضلع و وجه اصلی " پاسخ به پرسش از سوی عالمان علوم طبیعی"، " مراجعه به منابع نقلی" و " دین و آموزه‌های اسلامی به‌عنوان هادی و جهت‌بخش برنامه‌های پژوهشی و علمی" را داشته باشد.
حجت الاسلام والمسلمین واعظی در ادامه با اشاره به اینکه علم دینی در قلم و علوم انسانی، فضای متفاوتی از بحث را ایجاد کرده است، افزود: علوم انسانی به علت پارادایمیک بودن و ابتناء بر سنت فلسفی و پیش‌فرض‌های خاص انسان، جامعه و جهان شناختی به‌طور طبیعی در معرض نقد و نگاه چالشی دین و دین‌داران است.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی با بیان اینکه علم دینی به هر تقریر و تصویری مشتمل بر گزاره‌هایی است، در پایان گفت: این گزاره‌ها با سنخ گزاره‌های مرسوم در شاخه‌های مختلف علوم طبیعی و اجتماعی و انسانی تفاوتی نخواهد داشت و اگر تفاوتی هم باشد در محتوای معرفتی و دانشی است، نَه در سنخ شناسی گزاره‌ها.
گفتنی است، دوره‌ی روش‌شناسی نظریه‌پردازی، ویژه مستعدین و پژوهشگران برتر سطح 4 حوزه علمیه خراسان در مدرسه علمیه سلیمانیه برگزار می‌شود و از 23 آبان شروع و تا 15 اسفند سال جاری ادامه خواهد داشت.


كد خبر: 36236  |  تاریخ درج خبر: 1398/09/09  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا