ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

تشکیل بسیج طلاب، راهبرد امام راحل(ره) در مقابله با جنگ نرم



رهبر کبیر انقلاب اسلامی(ره) با بیان اینکه امروز یکی از ضروری‌ترین تشکل ها، بسیج دانشجو و طلبه است و طلاب علوم دینی و دانشجویان دانشگاه ها باید با تمام توان خود در مراکزشان از انقلاب و اسلام دفاع کنند، فرزندان بسیجی‌ام در این مراکز، پاسدار اصول تغییر ناپذیر "نه شرقی و نه غربی" باشند، دو سازمان بسیج طلاب و دانشجویی را در 2 آذر 67 تاسیس کردند.

 «چه بخواهیم و چه نخواهیم استکبار و صهیونیست‌ها در تعقیب‌مان خواهند بود تا حیثیت مکتبی‌مان را لکه‌دار نمایند.» گزیده ای از متن پیام امام خمینی(ره) در تشکیل سازمان های بسیج دانشجویی و طلاب است که در 2 آذر 67 صادر شد. در آن زمان و پس از گذشت سه ماه از جنگ هشت ساله تحمیلی و دفاع مقدس از سوی سربازان نظام اسلامی، امام می‌دانست که «تا کفر و شرک هست مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم»؛ بنابراین ۳۱ سال پیش با اشاره به اینکه ما به‌زودی وارد جنگ دیگری خواهیم شد که سلاح آن «شبهه»، «افتخارزدایی از نظام»، «رقابت رفاه و مبارزه» و «فتنه» است، سازمان هایی از بسیج را در حوزه های علمیه و دانشگاه تشکیل دادند.
ایشان با این عنوان که «امروز یکی از ضروری‌ترین تشکل‌ها بسیج دانشجو و طلبه است» چهار مأموریت غیرنظامی که به تعبیری می توان آن را از راهبردهای امام راحل(ره) در جنگ نرم دانست، تعریف کردند؛ "حل مسائل اعتقادی بسیجیان به عهده این دو پایگاه بزرگ علمی است"، "ترسیم چارچوب‌های اسلام ناب محمدی برعهده این دو است"، " پاسداری از اصل تغییرناپذیر نه شرقی و نه غربی به عهده نخبگان این مراکز است" و " با همه وجود در مراکزشان از اسلام و انقلاب دفاع نمایند."
اخلاق، مهارت، بصیرت و معرفت چهار سلاح جنگی است که امام(ره) فرمان آموزش آن را در آذر ۶۷ صادر کردند و با این بیان که « شما بايد بدانيد كه كارتان به پايان نرسيده است. انقلاب اسلامی در جهان نيازمند فداكاری‌های شماست. مسؤولين تنها با پشتوانه شماست كه می‌توانند به تمامی تشنگان حقيقت و صداقت اثبات كنند كه بدون آمريكا و شوروی می‌شود به زندگی مسالمت‌آميز توأم با صلح و آزادی رسيد. حضور شما در صحنه‌ها موجب مي‌شود كه ريشه ضد انقلاب در تمامی ابعاد از بيخ و بن قطع گردد.» دو سازمان بسیج طلاب و دانشجویی را تاسیس کردند. متن کامل پیام ایشان را در ادامه از نظر خواهید گذراند.

بسم الله الرحمن الرحيم

تشكيل بسيج در نظام جمهوري اسلامي ايران، يقينا از بركات و الطاف جليه خداوند تعالی بود كه بر ملت عزيز و انقلاب اسلامی ايران ارزانی شد.
در حوادث گوناگون پس از پيروزی انقلاب خصوصا جنگ، بودند نهادها و گروه‌های فراوانی كه با ايثار و خلوص و فداكاری و شهادت‌طلبی، كشور و انقلاب را بيمه كردند. ولي حقيقتا اگر بخواهيم مصداق كاملی از ايثار و خلوص و فداكاری و عشق به ذات مقدس حق و اسلام را ارائه دهيم، چه كسی سزاوارتر از بسيج و بسيجيان خواهند بود.
بسيج شجره طيبه و درخت تناور و پرثمری است كه شكوفه های آن بوی بهار وصل و طراوات يقين حديث عشق مي دهد. بسيج مدرسه عشق و مكتب شاهدان و شهيدان گمنامی است كه پيروانش بر گلدسته های رفيع آن اذان شهادت و رشادت سر داده اند.
بسيج ميقات پابرهنگان و معراج انديشه پاك اسلامی است كه تربيت‌يافتگان آن نام و نشان در گمنامی و بی‌نشانی گرفته‌اند. بسيج لشكر مخلص خداست كه دفتر تشكل آن را همه مجاهدان از اولين تا آخرين امضا نموده‌اند.
من همواره به خلوص و صفای بسيجيان غبطه می‌خورم و از خدا می‌خواهم تا با بسيجيانم محشور گرداند چرا كه در اين دنيا افتخارم اين است كه خود بسيجی ام. من مجددا به همه ملت بزرگوار ايران و مسؤولين عرض می‌كنم چه در جنگ و چه در صلح بزرگترين ساده‌انديشی اين است كه تصور كنيم جهانخواران خصوصا آمريكا و شوروی از ما و اسلام عزيز دست برداشته‌اند. لحظه‌ای نبايد از كيد دشمنان غافل بمانيم. در نهاد و سرشت آمريكا و شوروی كينه و دشمنی با اسلام ناب محمدی -صلي الله عليه و آله و سلم- موج می‌زند.
بايد براي شكستن امواج طوفان‌ها و فتنه‌ها و جلوگيری از سيل آفت‌ها به سلاح پولادين صبر و ايمان مسلح شويم. ملتي كه در خط اسلام ناب محمدی -صلي الله عليه و آله و سلم- و مخالف با استكبار و پول‌پرستی و تحجرگرايی و مقدس‌نمايی است، بايد همه افرادش بسيجی باشند و فنون نظامی و دفاعی لازم را بدانند چرا كه در هنگامه خطر، ملتی سربلند و جاويد است كه اكثريت آن آمادگی لازم رزمی را داشته باشد.
خلاصه كلام، اگر بر كشوری ندای دلنشين تفكر بسيجی طنين اندازد، چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گرديد و الا هر لحظه بايد منتظر حادثه باشيم.
بسيج بايد مثل گذشته و با قدرت و اطمينان خاطر به كار خود ادامه دهد. امروز يكي از ضروری‌ترين تشكل ها، بسيج دانشجو و طلبه است. طلاب علوم ديني و دانشجويان دانشگاه ها بايد با تمام توان خود در مراكزشان از انقلاب و اسلام دفاع كنند، فرزندان بسيجی‌ام در اين مراكز، پاسدار اصول تغيير ناپذير "نه شرقی و نه غربی" باشند.
امروز دانشگاه و حوزه از هر محلی بيشتر به اتحاد و يگانگی احتياج دارند. فرزندان انقلاب به هيچ وجه نگذارند ايادی آمريكا و شوروی در آن دو محل حساس نفوذ كنند. تنها با بسيج است كه اين مهم انجام می پذيرد.
و مسائل اعتقادی بسيجيان به عهده اين دو پايگاه علمی است. حوزه علميه و دانشگاه بايد چارچوب های اصيل اسلام ناب محمدی را در اختيار تمامی اعضای بسيج قرار دهند.
بايد بسيجيان جهان اسلام در فكر ايجاد حكومت بزرگ اسلامي باشند و اين شدنی است. چرا كه بسيج تنها منحصر به ايران اسلامي نيست. بايد هسته‌های مقاومت را در تمامی جهان به وجود آورد و در مقابل شرق و غرب ايستاد. شما در جنگ تحميلی نشان داديد كه با مديريت صحيح و خوب می‌توان اسلام را فاتح جهان نمود.
شما بايد بدانيد كه كارتان به پايان نرسيده است. انقلاب اسلامی در جهان نيازمند فداكاری‌های شماست. مسؤولين تنها با پشتوانه شماست كه می‌توانند به تمامی تشنگان حقيقت و صداقت اثبات كنند كه بدون آمريكا و شوروی می‌شود به زندگی مسالمت‌آميز توأم با صلح و آزادی رسيد. حضور شما در صحنه‌ها موجب مي‌شود كه ريشه ضد انقلاب در تمامی ابعاد از بيخ و بن قطع گردد.
من دست يكايك شما پيشگامان رهايی را مي‌بوسم و می‌دانم كه اگر مسئولين نظام اسلامی از شما غافل شوند به آتش دوزخ الهی خواهند سوخت.
بار ديگر تأكيد مي‌كنم كه غفلت از ايجاد ارتش بيست ميليونی، سقوط در دام دو ابرقدرت جهانی را به دنبال خواهد داشت. من از تمامی بسيجيان خصوصا از فرماندهان عزيز آن تشكر می‌كنم و از دعای خير برای اين فرزندان با وفای اسلام غفلت نخواهم نمود.
خداوند شهدای عزيز و گمنام بسيج را به نعمت همجواری اهل بيت -عليهم السلام- متنعم و جانبازان عزيز را شفا و اسرا و مفقودين عزيز را سالم به اوطانشان بازگرداند و هر روز بر عظمت و شوكت اين نهاد مقدس و مردمی كه پيروان اسلام عزيز و حضرت بقيه الله الاعظم ارواحنا لمقدمه الفدا هستند، بيفزايد.
والسلام عليكم و رحمه‌الله
دوم آذرماه سال 1367
روح الله الموسوي الخميني

روابط عمومی حوزه علمیه خراسان


كد خبر: 36173  |  تاریخ درج خبر: 1398/09/04  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا