ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

مراسم عمامه گذاری 200 طلاب خراسانی برگزارشدمراسم عمامه گذاری 200 طلبه حوزه علمیه خراسان، شب گذشته در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزارشد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، 200 طلبه این حوزه توسط آیت الله سیدمصباح عاملی، مدیرحوزه، حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی شب گذشته در تالار ولایت حرم مطهر رضوی به لباس مقدس روحانیت، ملبّس و معمم شدند.

طلبه باید طالب علم واقعی باشد
حجت الاسلام والمسلمین مروی در این مراسم، ضمن تبریک ایام میلاد باسعادت نبی مکرم اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع)، بیان کرد: سربازی امام زمان(عج) توفیق بزرگی است که نصیب شما شده است، آن را قدر بدانید.
وی با اشاره به روایتی از امام صادق(ع)، تشریح کرد: " عُنوان بَصری "، فردی بود که در سن 90 سالگی آوازه علم و دانش گسترده امام صادق(ع) را شنیده بود و به مدینه به دیدار امام(ع) مشرّف شد، اما امام(ع) او را نپذیرفت.
تولیت آستان قدس رضوی بابیان اینکه نپذیرفتن امام(ع) حکمتی داشت و می‌خواست بداند که " عُنوان بَصری " واقعاً طالب علم است یا خیر، ادامه داد: «علم، مقوله‌ای است که خداوند متعال به هر کس که اراده کرده باشد او را هدایت کند، عطا می‌کند»، البته باید شایستگی هدایت الهی را در خود به وجود بیاوریم.
وی با طرح این سؤال که در شرایط کنونی ما به‌عنوان طلبه چه باید انجام دهیم؟، گفت: با توجه به اینکه حدیث " عُنوان بَصری " سخن گهربار امام صادق(ع) برای کسانی که طالب علم هستند، ازاین‌رو طلاب باید آن را بخوانند و هرروز به آن بیاندیشند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با تأکید بر اینکه ما باید خود را مخاطب این حدیث بدانیم، افزود: اول حقیقت عبودیت را در خود تقویت کرده، سپس از خداوند متعال درخواست کنیم تا نور علم حقیقی را در ما روشن کند.
وی تصریح کرد:  عنوان سربازی امام زمان(عج) آسان، اما عمل به آن سخت می‌باشد و اینکه صاحب و مولای ما کیست و ما چه ارتباطی به حضرت داریم، مهم است.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه بزرگان و علمای دین سفارش و توصیه کردند که زیارت آل‌یس را با توجه بخوانیم تا عنایت حضرت مهدی(عج) را جلب کنیم، افزود:‌ قرائت 50 آیه از قرآن کریم و هدیه آن به حضرت(عج)، اکسیر اعظمی در ارتباط با ایشان است و این اقدام به‌صورت روزانه همانند تقدیم شاخه گلی بر درب خانه کسی می‌ماند و هیچ هدیه‌ای به ائمه(ع) بهتر از قرائت قرآن نیست.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی بابیان اینکه حضرت ولیعصر(عج) طلبه‌اش را دوست دارد، گفت: خداوند متعال نیز طلاب، سربازان و در اصل نان خوران حضرت مهدی(عج) را دوست دارد اما به شرطی که شرایطش را دارا باشد تا امام زمان(عج) ما را به‌عنوان سرباز کوچک خود بپذیرد.
وی با تأکید بر اینکه ورود به عالم طلبگی، با رضایت و اذن صاحب آن امکان‌پذیر است، تصریح کرد: امام صادق(ع) در حدیث " عُنوان بَصری "، می‌فرمایند که همه امورات را به خدا واگذار کن، لذا کارها را فقط برای خدا انجام دهید تا شامل رحمت بیشتر خداوند شوید.
وظیفه طلبگی چیست؟
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به خاطره‌ای از مقام معظم رهبری که ایشان از امام خمینی (ره) پرسیدند از چه زمانی به فکر تشکیل حکومت اسلامی افتادید؟  امام(ره) پاسخ دادند از هیچ موقع، من فقط به دنبال انجام تکلیف دینی بودم، در ادامه گفت: از اول طلبگی این سوالات که وظیفه ما چه چيز مي باشد  و خدا از من چه می‌خواهد و وظیفه‌مان چگونه است، با ما همراه است، لذا توجه به اینکه انجام‌وظیفه‌مان در قبال خالق متعال چیست، مهم‌ترین امر است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت.
وی اظهار کرد: طلبگی قبل از انقلاب به تحصیل، مسجد و منبر خلاصه می‌شد و با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران، فضا برای طلبه‌ها بیشتر شد و امکان فعالیت‌های گسترده‌تر، صورت گرفت بنابراین باید فرصت پیش‌آمده را غنیمت شمرد و درراه رضای خدا، برای تبلیغ دین تلاش کرد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی با اشاره به اينكه « آیا کسی از پیامبران سؤال کرده است که شغلشان چیست؟» ابراز کرد: شغل پیغمبر، ابلاغ رسالت و هدایت مردم بود ازاین‌رو، طلبگی شغل نیست بلکه وظیفه‌ای است که با رضایت به آن موظف شده‌ایم.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان بابیان اینکه تحمل محدودیت‌ها و سختی‌های طلبگی، اجر و پاداشی الهی دارد، گفت: بزرگان ما در فقر و نداری رشد کردند و بزرگ شدند و شاگردان بسياري را  براي تبليغ دين و معارف اسلام تربيت كردند.

كد خبر: 36087  |  تاریخ درج خبر: 98/08/28  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا