ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نوزدهمین نشست محاکات برگزار شدنوزدهمین نشست محاکات با عنوان بایسته های هنر مقدس از منظر قرآن به همت هیئت اندیشه ورز هنر و رسانه معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان به منظور بررسی مسائل مبتلی به جامعه هنری درباره با ارتباط هنر و قرآن برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، نوزدهمین نشست محاکات با عنوان بایسته های هنر مقدس از منظر قرآن به همت هیئت اندیشه ورز هنر و رسانه معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان به منظور بررسی مسائل مبتلی به جامعه هنری درباره با ارتباط هنر و قرآن برگزار شد.
در این نشست، حسینی ژرفا به سه نگاه و توجه کلی در ارتباط هنر و قرآن اشاره کرد و گفت: در این زمینه عده ای مانند مستشرقان نگاه بیرون دینی دارند این نگاه تمدنی است و دسته دوم سنت گرایان هستند که بیشتر توجه عرفانی دارند و تفاسیر شان بیشتر منش صوفیانه دارد.
وی اضافه کرد: در مقابل اینها افرادی مانند علامه جعفری نگاه درون دینی به هنر دارند که این نگاه سوم در این رابطه را تشکیل می دهد؛ این دسته بسیار مهم است چرا که از نهاد حوزه به بررسی تخصصی می پردازد.
استادیار دانشگاه ادیان و مذاهب برای مدعی خود یعنی اینکه هنر اسلامی در قرآن به رسمیت شناخته شده است هر چند از منظر فقهی چنین چیزی نداریم، به آیات 31 تا 33 سوره اعراف استناد و خاطر نشان کرد: همانطور که می بینید خطاب آیه با یا بنی آدم است که عامترین خطاب است و هیچ قیدی ندارد لذا خطاب برای عموم مردم است. همچنین زینت بسیار گسترده است و شامل هر چیزی می شود که عیب را بپوشاند.
وی افزود: برخلاف نظریات رایج که نمی تواند بین نظام اعتقادی و قرآن به عنوان کتاب مقدس و بین هنر ارتباط خاصی ایجاد کند و هنر زاییده فکر هنرمندان است و خدواند و دین در این باره نظری ندارد، باید تصریح کرد که قرآن و مبانی دین توجه خاصی به این مقوله دارند.


كد خبر: 36085  |  تاریخ درج خبر: 98/08/28  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا