ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

پاسداران مکتب جعفریامام صادق(ع) در 17 ربیع الاول سال 83 هجری قمری در مدینه متولد و در 25 شوال سال 148 هجری قمری نیز در سن 65 سالگی به دستور منصور دوانیقی مسموم شد و به شهادت رسید. مرقد مطهرش در قبرستان بقیع در مدینه قرار دارد.

امام صادق(ع) در 17 ربیع الاول سال 83 هجری قمری در مدینه متولد و در 25 شوال سال 148 هجری قمری نیز در سن 65 سالگی به دستور منصور دوانیقی مسموم شد و به شهادت رسید. مرقد مطهرش در قبرستان بقیع در مدینه قرار دارد.
تربیت و پرورش شاگردان مهذب اخلاقی
امام صادق(ع)  بعد از شهادت پدر بزرگوارش امام محمد باقر(ع) در طول 34 سال امامت با پنج طاغوت اموی و دو طاغوت عباسی مواجه بود که در این زمان به دنبال جنگ و ستیزهای بنی عباس برای براندازی حکومت بنی امیه و درگیری های شدید آنان، فرصت گسترده و ارزنده برای امام صادق(ع) فراهم شد تا ایشان ضمن تاسیس حوزه علمیه، به پرورش شاگردان بپردازند.
مطابق با روایت تاریخ نویسان، چهار هزار نفر از مجلس درس امام صادق(ع) استفاده کردند و شخصیت های بزرگی همچون زرارة بن اعین، هشام بن حکم، جابر بن حیان، مفضل بن عمر، معلی بن خنیس، مؤمن الطاق پرورش یافتگان این دانشگاه هستند و این دانشگاه بزرگ را امام باقر(ع) پایه ریزی و امام صادق(ع) نیز بسط و گسترش دادند که زبانزد شد.
امام صادق(ع) ضمن استفاده از فرصت به وجود آمده در راستای گسترش معارف توحیدی، در برابر معاندان و مخالفان از دو طیف اموی و عباسی مقتدرانه ایستادگی داشته و تلاش می کردند چهره راستین اسلام و فرهنگ ناب تشیع ترویج پیدا کند.
در دوران امامت امام صادق(ع)، به دلیل ضعف حکومت اموی، آزادی بیشتری برای ابراز عقیده وجود داشت که به همین علت، بحث‌های علمی بسیاری در موضوعات مختلف صورت می گرفت و به واقع این آزادی علمی و دینی که برای کمتر امامی از ائمه دوازده‌گانه وجود داشت، سبب شد تا شاگردان امام آزادانه در مباحث علمی شرکت کنند.
مناظره های علمی
براساس متون حدیثی شیعه، مناظرات و گفتگوهایی میان امام صادق(ع) و متکلمان مذاهب دیگر صورت می گرفت که در جریان آن امام صادق(ع) بر مناظرات نظارت داشتند و در صورتی که نیاز می دیدند به بحث ورود می کردند یعنی چنانچه شاگردان ایشان نمی توانستند از عهده پاسخگویی به سوالات برآیند، ایشان وارد به عرصه پاسخگویی و مناظره می شدند.
خصوصیات اخلاقی امام صادق(ع)
زهد، انفاق، علم فراوان، عبادت بسیار و تلاوت قرآن از جمله ویژگی ها و خصائص اخلاقی امام صادق(ع) می باشند و محمد بن طلحه، امام صادق(ع) را نیز از بزرگترین افراد اهل البیت(ع) و دارای علم فراوان، اهل عبادت و زهد و تلاوت توصیف کرده است. ایشان بسیار در طول زندگی خود انفاق می کردند که روایت های زیادی در باب انفاق های پنهانی امام صادق(ع) وجود دارد.
در بیانی نیز از ابوجعفر خثعمی اینطور آمده است که امام صادق(ع) کیسه پولی را به او داد و از او خواست آن را به فردی از بنی‌هاشم بدهد و نگوید که چه کسی آن را فرستاده است. به گفته خثعمی هنگامی که آن فرد پول را گرفت، برای فرستنده آن دعا کرد و گفت: «او همیشه برایش پول می‌فرستد؛ اما امام صادق(ع)، باوجود ثروتش چیزی به او نمی‌دهد.»
خط مشی سیاسی امام صادق(ع)
یکی از دیگر مسائل مهم نیز در حوزه زندگانی سیاسی امام جعفر صادق(ع) و موضع گیری ایشان در هنگام انتقال حکومت از امویان به عباسیان بود به طوری که مردم در جامعه آنروز تحت حکومت اموی که به عنوان خفقان بارترین حکومت شناخته می شود به سر می بردند و با همان سیاست و خط مشی نیز خو گرفته بودند و آمادگی تلاش برای دریافت حق و حقوق اهل بیت را در حکومت نداشتند که گواه این مدعا نیز شکست قیام توابین، مختار، قیام زید بن علی(ع) و یحیی است.
به همین جهت امام جعفر صادق(ع) و دیگر ائمه سیاست خود را از اقدام نظامی به اقدامات فرهنگی تغییر دادند اما در نقطه مقابل، گروه های دیگر شیعی همچون کیسانیه و زیدیه تلاش خود را در عرصه نظامی ادامه دادند که با استمرار این روند، تجزیه آن ها نشان داد که مسیر و تاکتیک انتخاب شده از سوی امام صادق(ع) عملا به عنوان بهترین گزینه بوده است.
به واقع ائمه اطهار(ع) در هر زمانی مصلحت مسلمانان را در نظر داشتند و از این جهت که دوره ها، زمانها و مقتضیات زمان و مکان تغییر می کرد خواه و ناخواه همان طور رفتار می کردند که مصالح اسلامی اقتضا می کرد و در هر زمان جبهه ای مخصوص و شکلی نو از جهاد به وجود می آمد که این بزرگواران با بصیرت کامل آن جبهه ها را تشخیص می دادند.
بنابراین سیره ائمه(ع) همواره به عنوان بهترین درس آموزنده تاریخ برای کسانی تلقی می شود که روح، عقل و فکر مستقیمی داشته باشند، جبهه شناس باشند و بتوانند مقتضیات هر عصر و زمانی را درک کنند و امروز همه حوزویان و طلاب نیز به عنوان مبلغان دین باید از سیره این اسوه تاریخ الگو گرفته و آن را در بطن فعالیت ها و اقدامات روزمره خود جاری کنند.
حوزه علمیه خراسان بار دیگر ضمن تبریک میلاد فرخنده امام صادق(ع)، اعتقاد دارد هنوز پژواک های درس و بحث مکتب جعفری در حوزه های علمیه جاری است و امیدوار است طلاب معزز حوزه های علمیه ضمن تاسی به مولای عطوفی که در تاریکی شبانه کوچه های مدینه، به رسم علی(ع)، انبان نان فقیران بنی ساعده را بر دوش می گرفت انفاق کنند و از او درس جوانمردی فرا بگیرند.
روابط عمومی حوزه علمیه خراسان
 


كد خبر: 36049  |  تاریخ درج خبر: 98/08/23  |  کد خبرنگار: 207368
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا