ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

وقایع تاریخی منتسب در 13 آبان

يادداشت:

سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران در ماندگاری نام 13 آبان در تقویم ایران به ثبت رسیده که هر کدام در برهه زمانی خود نقش مهمی را ایفا کرده است.

 روز 13 آبان در تقویم ایران، به عنوان روز مبارزه با استکبار نام‌گذاری شده که یادآور سه واقعه مهم، تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه در 13 آبان 1343، یادبود شهدای دانش آموز 13 آبان 1357 و نام گذاری روزی به عنوان روز دانش آموز و تسخیر لانه جاسوسی در 13 آبان 1358، می باشد و از نظر اهمیت در تاریخ معاصر ایران یکسان هستند و هر کدام در دوره وقوع تاثیر گذاری خاص خود را داشته و شرایط را به نحوی تغییر داده‌اند.
تبعید امام خمینی به ترکیه 13 آبان 1343
در شب 13 آبان 1343، صدها کماندو به همراه مزدوران ساواک به منزل امام(ره) در قم حمله‌ور شدند و ایشان را دستگیر و به تهران منتقل کردند و سپس با یک هواپیمای نظامی به ترکیه تبعید کردند. این سرآغار هجرتی بود که 14 سال بعد پیروزی انقلاب اسلامی را به بار آورد.
امام خمینی(ره) به قرارداد ننگین کاپیتولاسیون اعتراض و سخنرانی کرد و این عمل باعث شد تا بهانه ای برای دستگیری و تبعید ایشان را رقم زند.
کاپیتولاسیون یا حق قضاوت کنسولی حقی است که به اتباع بیگانه داده می‌شود و آنها را از شمول قوانین کشور مصون و مستثنی می‌کند؛ درواقع در صورت ارتکاب جرم در خاک کشور، دولت میزبان حق محاکمه آن مجرم را ندارد و درایران طی معاهده ترکمانچای برای اتباع روسیه به رسمیت شناخته شد و پس ازآن برخی کشورهای استعمارگر دیگر، این امتیاز نامشروع را بعلت ضعف حکومت های قاجاریه کسب کردند؛ اما، کاپیتولاسیون در سال 1306، تحت فشار افکار عمومی و فضای حاکم بر روابط بین‌الملل پس از جنگ اول جهانی لغو گردید.
بیش از 3 دهه از الغای کاپیتولاسیون در ایران، محمدرضا پهلوی احیاگر مجدد آن شد. کابینه اسدالله علم نیز در سیزدهم مهر سال 1342، به دستور شاه، پیشنهاد آمریکا مبنی‌بر اعطای مصونیت قضایی به اتباع آمریکایی را به صورت یک لایحه قانونی در هیئت دولت تصویب کرد و چندی بعد این خبر به حضرت امام(ره) رسید و ایشان را به خروش و فریاد واداشت به طوری که در 4 آبان 1343 ایشان طی نطقی تاریخی به رسوایی این اقدام ننگین پرداختند که « ... دولت با کمال وقاحت از این امر ننگین طرفداری کرد، ملت ایران را از سگ‌های آمریکایی پست‌تر کردند. اگر چنانچه کسی یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد، بازخواست از او می‌کنند؛‌ اگر شاه ایران یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد بازخواست می‌کنند و اگر چنانچه یک آشپز آمریکایی شاه ایران را زیر بگیرد، مرجع ایران را زیر بگیرد، بزرگترین مقام ایران را زیر بگیرد، هیچ کس حق تعرض ندارد...».
رژیم پهلوی در طول دو سال قیام امام(ره)، با هیچ شیوه‌ای نتوانسته بود صدای حق‌خواهی ایشان را آرام کند، از این رو تنها راه پیش پای خود را تبعید ایشان از ایران دانست و سرانجام اینکار را عملی کرد.
روز دانش‌آموز 13 آبان 1357
سال 57 انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) به روزهای سرنوشت سازی نزدیک می‌شد و همه‌ی اقشار مردم ایران از زن و مرد و پیر و جوان، سعی در ایفا کردن نقش تاریخی خود و عمل به تکلیف الهی داشتند. در این میان دانش‌آموزان و نوجوانان شور و حال دیگری از خود به نمایش گذاشتند. صبح روز 13 آبان 1357، دانش‌آموزان مدارس خود را تعطیل و به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش همگان برسانند. در این روز، 56 نفر شهید و صدها نفر مجروح شدند.
حضرت امام(ره) در پیامی به همین مناسبت فرمودند: «... عزیزان من صبور باشید، که پیروزی نهایی نزدیک است و خدا با صابران است ... ایران امروز جایگاه آزادگان است... من از این راه دور، چشم امید به شما دوخته‌ام ... صدای آزادی‌خواهی و استقلال‌طلبی شما را به گوش جهانیان می‌رسانم.» به خاطر گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دانش‌آموز، این روز در تاریخ انقلاب اسلامی به نام روز دانش‌آموز نام‌گذاری شده است.
تسخیر لانه جاسوسی ـ روز مبارزه با استکبار جهانی 13 آبان 1358
در ابتدای انقلاب و زمان حکومت دولت موقت با هدف وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، دانشجویان تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند. دانشجویان از دانشگاه‌های تهران، پلی‌تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و ... گرد هم آمدند و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا از دیوارهای سفارت بالا رفته و علیرغم مقاومت محافظین و آمریکایی‌ها، سفارت را به تصرف کامل درآوردند.
در هنگام تسخیر سفارت، آمریکایی‌ها به سرعت مشغول نابود کردن بسیاری از اسناد دخالت‌ها و تجاوزارت و غارت‌های خود شدند ولی پس از تسخیر سفارت به سرعت از نابودی باقی‌مانده اسناد جلوگیری شد و بعدها اسنادی که از لانه جاسوسی آمریکا به دست آمده بود چاپ شده و در اختیار همگان قرار گرفت. به محض انتشار این خبر، مردم بسیاری با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسی تجمع کرده و از حرکت دانشجویان حمایت کردند.
امام خمینی‌(ره) نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نامیدند و این روز به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی در تقویم ثبت شد و این‌گونه روز 13 آبان برای همیشه در تاریخ ایران ماندگار شد.

روابط عمومي حوزه لميه خراسان


كد خبر: 35944  |  تاریخ درج خبر: 98/08/13  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا