ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

راهپیمایی اربعین، نماد شور و شعور در مذهب تشیع

یادداشت:

پاسداشت یاد و نیز عمل به سیره شهدای کربلا، هر سال از چند هفته مانده به اربعین حسینی در قالب پیاده‌روی به سمت کربلای معلا نمایان می‌شود و این حرکت از همان سال اول با پیاده‌روی کاروان اهل‌بیت(ع) امام آغاز شده و در طول تاریخ با زحماتی که علمای شیعه کشیده‌اند، ماندگار شده و هر سال پرشورتر می‌شود.

۱۰ محرم سال 61 قمری، روز واقعه است. روزی که امام حسین(ع)، اهل بیت(ع) و یارانش شهید شدند و باقیمانده کاروان ایشان نیز به اسارت گرفته شدند. روز بعد اسرا به سوی کوفه حرکت کرده و 12 محرم وارد کوفه شدند. همچنین نقل شده است که پیکر مطهر شهدا توسط بنی‌اسد (از اهل غاضریه) در این دو روز دفن شد.

۱۹ محرم، کاروان اسیران از کوفه به سمت شام حرکت کرده و روز اول صفر به همراه سر مطهّر امام حسین(ع) به شام وارد شدند. کاروان اهل‌بیت(ع) روز 20 صفر بنا بر نقلی دوباره به کربلا برگشتند و بنا بر نقلی به مدینه رفتند و 20 صفر سال بعد به کربلا بازگشتند.
20 صفر که سالروز ورود دوباره کاروان به کربلا و زیارت شهدا است، در فرهنگ تشیع به «اربعین» معروف بوده و از مهم‌ترین شعائر شیعی محسوب می‌شود، چنان‌که امام عسکری(ع) در سخن معروفی خواندن زیارت این روز را از علامت‌های مؤمن‌بودن عنوان می‌کنند:
«عَلاماتُ المؤمنِ خَمسٌ: صَلَواتُ إحدي و خَمسينَ، و زيارةُ‌ الأربعينَ، و التَّخَتُّم بِاليَمينِ، و تَعفيرُ الجَبينِ، و الجَهْرُ بِبسم اللهِ الرَّحمنِ الرَّحيمِ» (نشانه‌هاي مؤمن پنج چيز است: اوّل: نماز 51 ركعت (واجب و نافله در طول شبانه روز)؛ دوّم: زيارة اربعين حضرت سيّد الشّهداء(ع)؛ سوّم: انگشتر در دست راست نمودن؛ چهارم: پيشاني بر خاک گذاردن و پنجم: بلند گفتن بسم‌ الله ‌الرّحمن الرّحيم در نمازهاي جهريّه (صبح، مغرب و عشاء).)
پاسداشت یاد و نیز عمل به سیره شهدای کربلا، هر سال از چند هفته مانده به اربعین حسینی در قالب پیاده‌روی به سمت کربلای معلا نمایان می‌شود و این حرکت از همان سال اول با پیاده‌روی کاروان اهل‌بیت(ع) امام آغاز شده و در طول تاریخ با زحماتی که علمای شیعه کشیده‌اند، ماندگار شده و هر سال پرشورتر می‌شود.
این راهپیمایی هر سال در کشور عراق برپا بوده و جمع زیادی از مردم این کشور نیز با برپایی موکب‌های خدمت به زائران حسینی در این راه قدم برمی‌دارند. اما این حرکت در طول تاریخ با مشکلات فراوانی همراه بوده است. از زمان ائمه که خلفای جور، مشکلات و ممنوعیت‌هایی را اعمال می‌کرده‌اند و حتی زمانی دست و پای شیعیان را قطع کرده و زائران را زندانی می‌کردند، تا زمان رژیم بعث عراق که صدام تانک‌های خود را به سمت حرم مقدس اباعبدالله الحسین(ع) حرکت داد.
از امام باقر(ع) سؤال شد و حضرت درباره ثواب زیارت امام حسین(ع) در روز اربعین با وجود خوف و ترس، فرمودند: خداوند در روز قیامت که بزرگترین ترس‌ها را دارد به داد چنین زائری می‌رسد؛ یعنی او در روزی که همه ترس دارند، دیگر ترسی ندارد و ملائکه به او بشارت می‌دهند که امروز روز شما است.
بنابراین، این مشکلات ذره‌ای از عشق تشیع به امامشان نکاست و پس از سرنگونی صدام و راحت‌ترشدن حرکت به سمت کربلا، این حرکت توسط مردم عراق پرشورتر شد و مسلمانان کشورهای دیگر جهان نیز به این راهپیمایی عظیم پیوستند.
مردم ایران نیز در چند سال اخیر بخشی از این راهپیمایی میلیونی بوده‌اند و بیشتر از حضور صرف در پیاده‌روی، به ترمیم و تجهیز عتبات مقدس کشور عراق و کمک در برپایی موکب‌ها و فراهم‌آوردن شرایط رفت‌وآمد و حضور زائران پرداخته‌اند.
قشر طلاب و روحانیان حوزه‌های علمیه نیز که ادامه‌دهنده راه علمای خود هستند هر سال با برنامه‌های جدید تبلیغی در میان زائران حضور می‌یابند که اگر نبود زحمات روحانیان تشیع در طول تاریخ، این راهپیمایی به پرشوری امروز برگزار نمی‌شد.
در این راستا، حوزه علمیه خراسان، امسال برای چندمین سال متوالی به اعزام مبلغان خود به عتبات مقدس کشور عراق پرداخته و برنامه‌های تبلیغی خود را قوی‌تر از گذشته ادامه داده است. همچنین طلاب مدارس علمیه استان‌های خراسان نیز در قالب گروه‌های زیارتی، تبلیغی و خدماتی، به ایفای نقش در این گردهمایی عظیم می‌پردازند که اخبار و گزارش‌های این حضور در همین سایت قابل‌مشاهده است.
روابط‌عمومی حوزه علمیه خراسان، ضمن تسلیت ایام اربعین حسینی و التماس دعا از زائران دیار کرب و بلا، برای مبلغان سخت‌کوش و مجاهد این حوزه نیز آروزی موفقیت در امر خطیر تبلیغ می‌کند. همچنین از عموم طلاب و روحانیان در این روزهای عزیز التماس دعا دارد. امید آنکه با اخذ انرژی از مغناطیس حسینی برنامه‌های تحولی خود را ادامه داده و هر سال شاهد موفقیت‌های گسترده مسلمانان سراسر جهان باشیم. 


كد خبر: 35796  |  تاریخ درج خبر: 98/07/25  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا