ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

بررسی ولایت فقیه از دیدگاه شهید صدر(ره)پایان نامه سطح سه حوزه علمیه خراسان با عنوان " بررسی ولایت فقیه از دیدگاه شهید صدر(ره) " در مرکز مدیریت دفاع شد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، جلسه دفاع پایان نامه محسن ناصری، طلبه سطح سه این حوزه با موضوع " بررسی نظریات شهید صدر(ره) درباره ولایت فقیه و حکومت اسلامی " در مرکز مدیریت و با بررسی و ارزیابی حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر نوایی، برگزارشد.
تدوینگر پایان نامه با بیان اینکه از نظر مذهب امامیه، امامت در امتداد خط رسالت است، گفت: با بیان ولایت برای فقها از طرف ائمه معصومین(ع) مردم در طول زمان به فقها مراجعه می کرده اند و این مراجعه در عصر صفوی به واسطه مشایعت در حکومت توسط علمای شیعه رنگی دیگر یافت اما با این وجود طراح ولایت فقیه در عصر حاضر را باید بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی(قدّس سره الشریف) دانست.
وی با اشاره به اینکه در مورد تعیین حدود مرز ولایت فقیه تا حدودی بین صاحب نظران عرصه فقه اختلاف می باشد، افزود: در این بین برخی، علاوه بر منصب قضاوت و فتوی حق ولایت بر أنفاس و أموال را برای فقیه قائل هستند برای نمونه می توان شهید صدر(ره) و امام(ره) و صاحب جواهر(ره) را نام برد اما عده ای این حق را به نحوه توسعه برای فقیه قائل نیستند.
ناصری با بیان اینکه شهید صدر(ره) یکی از نظریه پردازان بزرگ تئوری ولایت فقیه و حکومت اسلامی در میان روحانیون تشیع درعصر حاضر می باشد، ادامه داد: افکار و مبانی فکری وی بعدها مورداستفاده بسیاری از نظریه پردازان انقلاب اسلامی قرار گرفته است و این نوشتار به بررسی ابعاد اندیشه ولایت فقیه در مجوعه آثار شهید صدر(ره) پرداخته و نتیجه آن ارائه تصویری از نگاه شهید صدر(ره) به حکومت اسلامی و ویژگی های ولی فقیه که زمامدار این حکومت است، می باشد.
وی ابرازکرد: از آن جا که شهید صدر(ره) یکی از بزرگترین علمای معاصر حوزه علمیه نجف أشرف بوده که نقشی تعیین کننده در جهت دهی تفکرات شیعیان عراق داشته و هم چون امام(ره) به ضرورت تشکیل حکومت اسلامی اعتقاد داشته بی شک شایسته می نماید تا به پژوهشی تحت عنوان «بررسی ولایت فقیه از دیدگاه شهید صدر(ره) »پرداخته شود.
طلبه سطح سه حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه در این پایان نامه ﺿﺮورت ﺗﺸﻜﻴﻞ ﺣﻜﻮﻣﺖ دراﺳﻼم، رﻫﺒﺮي در ﻃﺮح وﻻﻳﺖ ﻓﻘﻴﻪ (ﻧﻴﺎﺑﻲ اﻣﺎﻣﺖ)، ﻧﻈﺮﻳﻪ ي دوﻟﺖ در اﻧﺪﻳﺸﻪ ي شهید صدر (ره) و غیره بیان شده است، افزود: امتیاز این نوشتار، بررسی نظریات شهید صدر(ره) به صورت متمرکز و گسترده درباره ولایت فقیه و حکومت اسلامی می باشد و سعی شده بر حسب اهداف ذکر شده از روش توصیفی تحلیلی و منابع موجود در کتابخانه های معتبر مثل آستان قدس رضوی و از سایت های معتبر  و غیره استفاده شود.
گفتنی است، تدوینگر این پایان نامه از راهنمایی حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی نقیبی و مشاوره حجت الاسلام و المسلمین مرتضی نوروزی، بهره برده است.


كد خبر: 35741  |  تاریخ درج خبر: 98/07/17  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا