ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

حقوق و احکام همسایگان در فقه بررسی شدپایان نامه سطح سه حوزه علمیه خراسان با عنوان "حقوق و احکام همسایگان در فقه" در مرکز مدیریت دفاع شد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، جلسه دفاع پایان نامه حسن زحمتکار، طلبه سطح سه این حوزه با موضوع " حقوق و احكام همسایگان در فقه" با بررسی و ارزیابی حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا جواهری برگزارشد.
تدوینگر این پایان نامه با اشاره به اینکه همسايه در دين مبين اسلام از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می باشد و رعايت حق همسايگي و حسن هم‌جواری درآیات، روايات و متون فقهي مورد تأکید فراوان قرارگرفته است، گفت: امروزه با گسترش دنياي ماشينى، روابط عاطفى و انسانى مردم با يكديگر بسيار ضعيف شده به‌طوری‌که همسايگان نزديك کوچک‌ترین خبرى از يكديگر ندارند و حتى گاهى پس از چندين سال سكونت در يك محل، هنوز نام همديگر را نمی‌دانند؛ اين رويه، ازنظر اسلام به‌شدت مذمّت شده و سفارش ائمه معصومين علیهم‌السلام در حق همسايه، گوياي اهميت وظيفه همسایه است.
وی با بیان اینکه يكي از روابط سه‌گانه انسان‌ها، رابطه با يكديگر است كه در دو حوزه‌ی زيستي و کاری در قالب همسايه نمود پيدا می‌کند که جهت تنظيم اين رابطه، وضع حقوق طرفینی مورد توجه است، افزود: دين اسلام به‌عنوان برنامه‌ای جامع براى سعادت دنيا و آخرت انسان‌ها، حقوق و احکامی را برای همسایگان بیان داشته است که بررسی آن حقوق به توسعه روابط اجتماعی و انسانی مردم کمک شایانی خواهد کرد.
زحمتکار با اشاره به اینکه احصاء و بررسي حقوق واجب و مستحب و احكام حرام در زندگي همسايگان در اين تحقيق مورد دقت نظر قرارگرفته است، گفت: اسلام برای همسایگان همچون خویشاوندان، حقوقی قائل شده که اگر کسی بخواهد آن‌ها را نادیده انگارد یا ضایع نماید، گناهکار، خاطی و متجاوز است.
وی افزود: در این پایان‌نامه ابتدا به بيان معني لغوي و اصطلاحی همسايه پرداخته‌شده است و ضمن پي گيري موضوع موردبحث مشخص شد که در فقه و حقوق اسلامي حقوقي همچون رعايت حسن هم‌جواری، حق ارتفاق و اقسام آن، حفظ حريم و حق الشفعه مطرح گرديده است.
طلبه سطح سه حوزه علمیه خراسان ابرازکرد: انجام ‌چنین تحقيقات و پژوهش هایی به تدوين منشور فقهي همسايگي و كشف برنامة جامع اسلام از ابعاد مختلف فقهي در خصوص حقوق و احكام همسايگان کمک خواهد کرد، بر همين اساس، با مراجعه به آموزه‌های وحياني اسلام از آيات و روايات، سبك زندگي اسلام را در اين حوزه در حد امكان ارائه دادیم.
وی در پایان گفت: در آموزه‌های اسلامی وقتی انسان‌ها با محیط‌های آسیب‌زایی مواجه می‌شوند، یاری‌گرفتن از صبر و معنویت توصیه می‌شود؛ بنابراین ساکنین آپارتمان‌ها که با آسیب‌های فراوانی مواجه هستند، لازم است برنامه‌های ثابت و منظمی در جهت معنویت افزایی خود و اعضای خانواده خود داشته باشند.
گفتنی است، اين پایان‌نامه در چهارفصل مفاهيم حقوق و احكام همسایه، مباحث اخلاق همسايگان درآیات و روايات، همسايه داري و آپارتمان‌نشینی، تزاحم و تعارض بين حقوق همسايگان ارائه شده و تدوینگر آن، از هدایت حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رجائی پور در مقام استاد راهنما و حجت الاسلام والمسلمین مهدي صالحي مقدم در مقام استاد مشاور، بهره برده است.


كد خبر: 35740  |  تاریخ درج خبر: 98/07/17  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا