ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

مهندسی انسانی در شناسایی و ساماندهی مستعدین برترمسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان، بیان کرد: شناسایی استعدادهای برتر و ساماندهی و بهره مندی از توانایی آنان، نوعی مهندسی انسانی است.

 حجت الاسلام والمسلمین علی‌اکبر نوایی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، با بیان اینکه شناسایی استعدادهای برتر و ساماندهی و بهره مندی از توانایی آنان، نوعی از مهندسی انسانی و متغیری از متغیرهای بزرگ تاریخ اجتماعی است، ابرازکرد: در حوزه علمیه خراسان به برکت شرایط جدیدی که پس از انتصاب اعضای شورای عالی و مدیر حوزه توسط رهبر معظم انقلاب به وجود آمد، مساله شناسایی و برنامه ریزی برای مستعدین برتر و نخبگان حوزوی، در یک رویکرد تحولی و بایسته صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه در نظام آفرینش و نظام انسانی به صورت ویژه و خاص، تفاوت های بارزی وجود دارد، گفت: یکی از تفاوت ها که در نظام طبیعی و فطری عالم (نظام تکوین ) و هم در نظام انسانی و تشریع مشهود می باشد، بحث برخورداری انسانها از ضریب استعدادهای متفاوت و برتر است.
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان، تصریح کرد: برخی آنقدر در دریافت، انتقال و درک مطالب، قدرت بالایی دارند که  می توانند از مطلبی به مطالب مختلف منتقل شوند همانند وقتی که استاد مطلبی را بیان می کند و شاگرد در خلال آن مطلبی که استاد گفته، ده ها مبحث مختلف را استخراج می کند و قدرت آنالیز و تحلیل دارد.
وی با اشاره به حدیثی از پیامبر مکرم اسلام(ص) « رُبَّ حَامِلِ فِقْهٍ غَيْرُ فَقِيهٍ وَ رُبَّ حَامِلِ فِقْهٍ إِلَى مَنْ هُوَ أَفْقَهُ مِنْهُ؛ چه بسا كسى كه فقه را حمل كند ولى خودش فقيه نيست و چه بسا كسىاني كه از گوینده فقه مطالبی را درک می کنند که از ناقل آن بالاترند.»، گفت: این حدیث نشان دهنده وجود استعداد و دلیلی بر بالا بودن برخی استعدادهای انسانی در دریافت و انتقال ها و ادراک ها است، از این جهت در جامعه ضرورت دارد که استعدادهای انسانیِ بالنده و برتر در یک نظام اجتماعی سالم و پویا و مترقی شناسایی شوند و برای رشد، اعتلا و استقلال کشور، از آنان در مسیر علم و دانش، به خوبی استفاده شود.
 
شناسایی و تشکیل پرونده 320 مستعد برتر
حجت الاسلام والمسلمین  نوایی بیان کرد: با توجه به فرایند شناسایی استعدادهای برتر آموزشی، تاکنون 7 مرحله در خراسان رضوی، یک مرحله در خراسان شمالی و جنوبی و پنج مرحله نیز شناسایی خواهران را داشتیم و در حقیقت در مراحل گذشته، حدود 320 نفر در مرحله شناسایی نهایی قرار گرفتند.
وی با اشاره به اینکه در فراخوان های شناسایی گذشته ( 6مرحله برادران و 4 مرحله خواهران)، حدود 2هزار متقاضی، شرکت کردند، ادامه داد: تاکنون پس از برگزاری مراحل مختلف استعدادیابی، 330 مستعدبرتر شناسایی و در این مرکز تشکیل پرونده دادند و اسامی پذیرفته شدگان مرحله جدید نیز تا پایان ماه جاری، اعلام می شود.
 
فراخوان شناسایی استعدادهای برتر پژوهش تا اواخر مهرماه
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه برنامه پیش روی این مرکز، شناسایی پژوهشگران است، گفت: برنامه شناسایی مستعدین پژوهشی نیز، با معاونت پژوهش بسته شده است و در حال پیگیری و مقدمات آن هستیم و تا اواخر مهرماه 98، فراخوان شناسایی پژوهشگران اعلام خواهد شد.
وی با بیان اینکه عرصه شناسایی مستعدین، یک عرصه مقدماتی در عین حال اساسی است، اظهار کرد: حوزه علمیه خراسان با ساختار جدید، در بحث شناسایی مستعدین برتر حوزوی پیشتاز شده است.
حجت الاسلام والمسلمین  نوایی، پشتیبانی و حمایت از مستعدین را گام بعدی در روند شناسایی ها معرفی کرد و گفت: طی برگزاری جلسات متعدد با دفتر جامعه نخبگانی مرکز خدمات حوزه های علمیه، تسهیلات ویژه ای به مستعدین برتر تعلق گرفت.
وی با اشاره به اینکه سلسله حمایت های هدفمند در بنیاد ملی نخبگان نیز در حال بروز است، افزود: طلاب علاوه بر تحصیل، کار مطالعاتی، پژوهشی، تدریس، تبلیغ و ... انجام خواهند داد و با سرفصل های مشخص، مورد حمایت این بنیاد قرار می گیرند.
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان، تصریح کرد: 88 نفر سهمیه این حوزه علمیه از سوی بنیاد ملی نخبگان در نظر گرفته شده است که در عرصه های مختلف و با توجه به بالاترین امتیازهای دریافتی در پرونده مستعدین، معرفی ها صورت خواهد گرفت.
 
ساماندهی علمی مستعدین
حجت الاسلام والمسلمین  نوایی با بیان اینکه بحث اساسی و بنیادی تر در بخش استعدادهای برتر، ساماندهی علمی مستعدین است، ابراز کرد: براساس سلایق و گرایشات درسی افراد برتر، طبقه بندی و ساماندهی علمی، محتوایی و دانشی نیز، صورت گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: تا 15 شهریور مستعدین برتر می توانند براساس بررسی های انجام شده، در رشته های تخصصی فقه قضا و مقارن، کلام مقارن و جدید، فلسفه و کلام اسلامی، فقه و اصول، مدارس علمیه عالی نواب، آیت الله العظمي خویی(ره)، عباسقلی خان، سلیمانیه و مدرسه تخصصی قرآن و عترت، با همکاری معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان و مدیریت مدارس علمیه ثبت نام كنند واز اول مهرماه متناسب با سطوح تحصیلی، ادامه تحصیل دهند.
 
کار پیش رو، کارآمدسازی دانش های حوزوی است
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه کار پیش روی این مرکز، کارآمدسازی دانش های حوزوی است، تشریح کرد: هدف این است که مستعدین برتر در رشته های مختلف تحصیلی در فاز و رویکرد اجتهادی تربیت شوند، همانند اینکه در رشته تخصصی فقه مقارن، سلسله مباحث اجتهادی، نظریه پردازی، تحلیل محتوا، حل مساله و... را برگزار کنیم و چگونگی و مسائل حل نشده آنها، پاسخ داده شوند از این رو، تبدیل دانش مستعدین برتر به خروجی محصول علمی‌ای که صد در صد قابل رویت در حوزه باشد، با جدیت پیگیری می شود.
وی با اشاره به اینکه مقدورات باید متناسب با هدف ها ساماندهی شوند، ادامه داد: بحث دیگر برای حمایت از رشته ها و مباحث ارتقایی و مساله پردازی، تاسیس مرکز علمی نخبگان است که قرار است برای کارهای ستادی و علمی و همچنین ساماندهی مستعدین، مرکز نخبگان و استعدادهای برتر در مکان مدرسه مهدیه فاضل قائنی، تاسیس شود.
 
نخبگان، نقش آفرین در پرورش مستعدین برتر
حجت الاسلام والمسلمین  نوایی با بیان اینکه پس از گذر از شناسایی، ساماندهی و طبقه بندی استعدادهای برتر، شناسایی نخبگان دارای اهمیت است، تشریح کرد: نخبه، فردی بالفعل، دارای نظریه و خلاقیت و پر از معلومات و دانش و نظر می باشد که به فعلیت رسیده و هر انتظاری تاکنون از او بوده، برآورده شده است.
وی با اشاره به اینکه فردی که قادر به نظریات تاسیسی است را نخبه می نامیم، ادامه داد: رویکرد کلی در مرکز نخبگان و استعدادهای برتر این است که افراد نظریه پرداز با برنامه علمی، راهکار و رهیافت، در فرایند پرورش استعدادهای برتر حضور داشته باشند و در اصل نخبگان، نقش آفرین در پرورش مستعدین برتر شوند.
 
حوزه پاسخگو توسط استعدادهای برتر و نخبگان قابل تحقق است
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان، خاطرنشان کرد: نخبگان می توانند نظریات علمی تاسیسی در چهار عرصه پاسخگویی به نیازهای علمی درون حوزه، اجتماع، نظام اسلامی و جامعه بین الملل داشته باشند و حوزه پاسخگو، توسط استعدادهای برتر و نخبگان قابل تحقق خواهد بود.
وی با بیان اینکه ما به حوزه پاسخگو نیاز داریم، اذعان داشت: چشم انداز و آینده نگری حوزه های علمیه را می توان به وسیله استعدادهای برتر و نخبگان تعریف کرد و در جهان درخشید و پویش و حرکت خود را سامان داد.
حجت الاسلام والمسلمین  نوایی در پایان تصریح کرد: افق و نگاه مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان، آینده‌ای مترقی، انقلابی، الهی، دینی و معنوی با شناسایی و ساماندهی مستعدین و بهره مندی از دانش علمی نخبگان، است.

كد خبر: 35392  |  تاریخ درج خبر: 98/06/12  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا
--%>