ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

غفلت، بزرگ‌ترین آفت اخلاقی استاستاد درس خارج حوزه علمیه خراسان، گفت: یکی از راه‌های درمان غفلت، پرورش روحیه تفکر و تأمل و تدبر است و در قرآن کریم آیات زیادی داریم که خداوند با لحن‌های مختلف مثل توبیخ و اخبار، انسان را به تفکر دعوت می‌کند.

به گزارش روابط‌عمومی حوزه علمیه خراسان، درس اخلاق دوره تمهیدیه طلاب جدید مدرسه علمیه عالی نواب با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی زمانی‌فرد، استاد درس خارج این حوزه، برگزار شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین زمانی در ابتدا، با اشاره به آیه «قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَكَّاها؛ وَ قَدْ خابَ مَنْ دَسَّاها»، (شمس، 9و10) گفت: طبق آیات قرآن، باید تزکیه در کنار تعلیم و نیز اخلاق در کنار آموزش باشد تا صدق عنوان طلبه بر شخصی که وارد حوزه شده صورت گیرد، زیرا طلبه باید همان‌گونه که علمش از سایر افراد جامعه بالاتر است، اخلاق و معنویتش هم بالاتر باشد.
وی افزود: خداوند متعال قلب را دو قسم می‌داند، مریض و سالم و انسانی که خداوند بهترین قوام را در آن قرار داده باید به دنبال قلب سلیم باشد و بهترین موقعیت برای پرداختن به مسائل اخلاقی همین حضور در حوزه‌های علمیه در دوران جوانی است که انسان پرتحرک و پرانگیزه است.
وی با اشاره به اینکه مباحث اخلاقی دو بخش دارد، گفت: اول آداب است که از آن تعبیر به فضائل می‌شود و دوم مربوط به آفات است که از آن به رذائل تعبیر می‌شود؛ یکی از آفاتی که دامن‌گیر بسیاری از انسان‌ها می‌شود و جزء هشدارهای بزرگ قرآن کریم و اهل‌بیت است، غفلت و بی‌خبری است.
این استاد سطح عالی حوزه علمیه خراسان درباره تعریف غفلت، گفت: غفلت یعنی بی‌خبری از حقیقت خود، مسیر آینده خود و سایر مسائل و غافل یعنی کسی که توجهی به آفریننده خود ندارد، از خود غافل است که چه استعدادهایی خداوند در او قرار داده و باید آن‌ها را شکوفا کند و نیز نمی‌داند که آینده او به کجا منتهی می‌شود.
وی توضیح داد: انسان می‌تواند به جایی برسد که کار خداوند را با اجازه او انجام دهد اگر در مسیر اخلاق و معنویت قرار گیرد، همان طور که نمونه آن را در علمای خود داشته‌ایم مثل مرحوم نخودکی اصفهانی که در همین مشهد مقدس زندگی می‌کرد.
وی عوامل غفلت را سه مورد دانست و گفت: اول دوست‌داشتن افراطی دنیا است که رسول خدا فرمودند: محبت به زر و زیور دنیا سرمنشأ همه اشتباهات است، انسان باید در دنیا زندگی کند ولی آن را هدف نداند، بلکه وسیله و ابزاری برای کمال بداند.
حجت‌الاسلام والمسلمین زمانی تصریح کرد: دوم پیروی از تمایلات نفسانی است یعنی انسان به دنبال هر چیزی که دوست دارد برود که قرآن کریم می‌فرماید: آیا ندیدی کسی که خدای خود را هوای نفس خود قرار داده است، یعنی کسی که چشمش هر چه می‌خواهد ببیند، گوشش هر چه دوست دارد بشنود و زبانش هر چه می‌خواهد بگوید و جلوی آن‌ها را نمی‌گیرد.
وی افزود: عامل سوم رفتن به دنبال آرزوهای طولانی است که در روایات ما به «طول أمل» تعبیر شده است؛ اینکه انسان آرزوهای واهی در ذهن خود پرورش دهد و عمر خود را برای آن‌ها بگذارد، در صورتی که باید آرزوی انسان معرفت و رسیدن به خداوند باشد، زیرا مؤمن یک آروز بیشتر ندارد و آن ورود به حرم امن الهی و همراهی با دوستان خداوند است.
حجت‌الاسلام والمسلمین زمانی با اشاره به اینکه هیچ بیماری در عالم نیست که درمان نداشته باشد، گفت: یکی از راه‌های درمان غفلت، پرورش روحیه تفکر و تأمل و تدبر است و در قرآن کریم آیات زیادی داریم که خداوند با لحن‌های مختلف مثل توبیخ و اخبار، انسان را به تفکر دعوت می‌کند.
وی در پایان با اشاره به اینکه در روایات داریم که هیچ عبادتی مثل تفکر نیست، گفت: انسان باید زمان و مکان مناسبی را در روز انتخاب کرده و به عنوان عبادت، چند دقیقه به تفکر بپردازد، همان طور که امام رضا(ع) فرمودند: بیشترین عبادت ابوذر، تفکر بود و رسول گرامی اسلام در حدیث دیگری فرمودند: زنده بودن قلب با بصیرت با تفکر است. 


كد خبر: 35321  |  تاریخ درج خبر: 1398/06/06  |  کد خبرنگار: 3752
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا