ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

طلاب خوش استعداد، می توانند مسبب تحول در آینده حوزه های علمیه باشنداستاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه خراسان گفت: امروز به خوبی روشن شده است که چه میزان طلاب خوش استعداد، مستعد و توانمند می توانند تحولی را در حوزه ایجاد و آینده مرجعیت و حوزه را در زمینه پاسخگویی به مسائل روز رقم بزنند.

حجت الاسلام والمسلمین محمد مروارید در حاشیه مصاحبه استعدادهای برتر كه به همت مركز نخبگان واستعداد هاي برتر اين حوزه  در گفتگو با روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، گفت: یکی از اقدامات شایسته و بایسته مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان در کنار سایر اقدامات ارزشمند، شناسایی استعدادهای برتر و نخبگان این حوزه کهن است.
وی با بیان این که در سابق برنامه ای در حوزه جهت شناسایی نخبگان و استعدادهای برتر نبود و این نیروهای ارزنده، همچون آبی که هدر برود، شناخته نشده و حتی خودشان نیز به توانایی های خویش واقف نمی شدند، بیان کرد: لذا اینگونه افراد توانمند و مستعد علی رغم آنکه در سلک روحانیت بودند، اما آن اثری که از آنها قابل انتظار بود، بروز و ظهور پیدا نمی کرد.
استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه خراسان با بیان این که فقه اسلامی اعم ازدستورات فقهی، اخلاقی و اعتقادی از سوی خداوند متعال بوده و عملا دارای جایگاه ویژه ای از معنویت و استحکام است، خاطر نشان کرد: در حقیقت فقه اسلامی به عنوان برنامه ای برای زندگی انسان ها در این دنیا و مقدمه ای برای سعادتمند شدن در دنیا و آخرت است.
حجت الاسلام والمسلمین مروارید با بیان این که بزرگان حوزه، کتاب های فراوان، بارز و ویژه ای در فقه و اصول و سایر علوم اسلامی نوشته اند که یکایک این ها به یادگار گذاشته شده است، عنوان کرد: رسالت حوزه آن است که باید این امانت را به آیندگان برساند و قوانین اسلام را از منابع اصلی آن به صورت کامل تر، ادامه دار و رو به تکامل ترویج و اشاعه دهند.
وی با بیان این که یکی از آثار شناسایی استعدادهای برتر و نخبگان حوزه نیز رسیدن به همین هدف، یعنی اشاعه قوانین اسلامی است، اظهار کرد: در مقوله استعدادهای برتر، امروز به خوبی این مساله روشن شده است که چه میزان طلاب خوش استعداد، مستعد و توانمند می توانند تحولی را در حوزه ایجاد و آینده مرجعیت و حوزه را در زمینه پاسخگویی به مسائل روز  رقم بزنند.
استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه خراسان با بیان این که بنابراین شناسایی این طلاب نخبه و مستعد برتر، گام اولی است که حوزه و مسئولین آن برداشته اند و بعد از شناسایی شدن باید یکایک این ها با امتحان پایش شده و بر این اساس، حد و مرتبه استعداد و نخبگی آنان مشخص شود، افزود:اين ابزار و نحوه سنجش موجب مي شود كه مستعدان برتر با رتبه هاي مختلف تعيين گردند تا حمايت ها به صورت مشخص و هدفمند انجام گيرد.
حجت الاسلام والمسلمین مروارید با بیان این که پس از شناسایی استعدادهای برتر، باید برای آنان برنامه ریزی صورت گیرد تا بعد از 30 سال مجتهدین و مفسرینی در همه علوم اسلامی تربیت شوند، عنوان کرد: بی شک در نتیجه روند شناسایی نخبگان و استعدادهای برتر و برنامه ریزی برای آنها، در آینده آثار بیش تری در سطح این حوزه ظهور و بروز پیدا خواهد کرد.


كد خبر: 35207  |  تاریخ درج خبر: 1398/05/31  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا