ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نشست تفاوت ها و نقش های جنسیتی برگزارشدسومین نشست تخصصی دوره تربیت پژوهشگر در حوزه زن و خانواده با موضوع «تفاوت ها و نقش های جنسیتی» به همت معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان برگزارشد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، سومين نشست تخصصي دوره تربيت پژوهشگر در حوزه زن و خانواده با موضوع «تفاوت ها و نقش هاي جنسيتي» و حضور حجت الاسلام عباس آيينه چي، عضو هیئت علمی مرکز مطالعات زنان قم، به همت معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان در مدرسه علمیه اسلام شناسی حضرت زهرا(س) برگزارشد.

وی با اشاره به تفاوت ها و نقش های زن و مرد، گفت: خداوند دو دستگاه متفاوت در زن و مرد آفریده است و تجهیزات، فکر و کارکرد هرکدام را براساس اهداف خلقت و نوع کاربرد در هر فرد خلق کرده است.
عضو هیئت علمی مرکز مطالعات زنان قم، به تاریخچه روان شناسی پرداخت و در ادامه آغاز تفاوت ها در نگرش انسان را مورد بررسی قرار داد و با بیان اینکه در کنار اشتراک ماهوی انسانی زن و مرد، این دو به صورت ذاتی و تکوینی تفاوت های متعددی با هم دارند؛ ازاین رو طبیعی است از نظر اجتماعی نیز نباید توقع همانندی آنها را داشت، گفت: تفاوت ها در غدد و هورمون ها، ساختمان مغز، دوران نوزادی، کودکی، بلوغ و بزرگسالی، ابعاد شناختی، هیجانی و عاطفی و همچنین در رفتارهای اجتماعی، سلامت و اختلالات روانی، مورد بررسی قرار گرفته است که یک محقق باید با توجه به آنها، نظریات خود را ارائه دهد.
وی با اشاره به اینکه دین مبین اسلام نیز در عین تأکید صریح بر تساوی و اشتراک انسانی و معنوی زن و مرد، بیانگر تمایزهای گوناگون میان آنها است، افزود: در آموزه های اسلامی بنابر روایات معصومین(ع) تأکید شده است که تفاوت های جنسی زن و مرد را در آماده سازی برای انجام وظایف و مسئولیت ها، از آغاز کودکی و در ادامه در دوران جوانی درنظر بگیریم.
حجت الاسلام آيينه چي در پایان گفت: عدم توجه به تفاوت های جسمی، طبیعی و تکوینی زن و مرد، تاکنون نتایج ناگوار متعددی دربر داشته که از آن جمله، انحلال نظام خانواده و کم رنگ شدن نقش مادری و همسری است لذا با تحقیق و پژوهش و کارکردهای آن در جامعه، می توان مانعی برای بروز و گسترش این آسیب ها بود.
گفتنی است، نشست تفاوت ها و نقش هاي جنسيتي ویژه محققان دوره تربیت پژوهشگر در حوزه زن و خانواده، در دو روز 24 و 25 مرداد در مدرسه علمیه اسلامی شناسی حضرت زهرا(س) برگزار شد.
این دوره تربیت پژوهشگر، از تیرماه 98 آغاز و تا تابستان 99 ادامه خواهد داشت.
 

كد خبر: 35193  |  تاریخ درج خبر: 98/05/26  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا
--%>