ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نشست علمی مقایسه حقوق بشر اسلامی و غربی در باب کرامت انسانیبه مناسبت چهاردهم خرداد ماه روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی، نشست علمی با موضوع مقایسه حقوق بشر اسلامی و غربی در باب کرامت انسانی در مدرسه تخصصی امیرالمؤمنین علیه السلام بیرجند برگزار شد

به گزارش روابط عمومي حوزه علميه خراسان جنوبي، در اين نشست حجت الاسلام دهقانی در ابتدا ضمن تبریک این روز بیان کرد که حقوق بشر یک اسم عام است و بعد از اینکه پسوند دیگری مثل اسلامی و غربی می گیرد، ذیل آن مکتب تعریف می شود.
وی در ادامه به بیان توضیح حقوق بشر غربی و اسلامی پرداخت و گفت: حقوق بشر غربی عبارت است از اینکه این حقوق از ناحیه دولت ها به انسان ها داده می‌شود و نیز ریشه در تفکرات مسحیت دارد اما حقوق بشر اسلامی عبارت است از حقوقی که شامل تمام انسان‌ها از آن حیث که انسان هستند، می‌شود. در واقع حقوق بشر اسلامی یک موهبت الهی است که به انسان ها عنایت شده و هیچ انسانی این حقوق را به انسان ها نداده و نه می‌تواند از انسان ها بگیرد. حقوق بشر اسلامی مبنای توحیدی دارد و قرآن یکی از کهن‌ترین منادیان حقوق بشر در عالم است.
استاد حوزه علمیه در ادامه گفت: کسانی در داخل کشور دم از حقوق بشر غربی زده و از حقوق بشر غربی دفاع می‌کنند باید به این افراد گفت که حقوق بشرغربی جامعه اسلامی را نمی‌تواند سامان بخشد و فقط از حیث عنوان برابری دارد اما از نظر ماهیت متفاوت است.
وی در ادامه به تفاوت بنیادی و ماهوی حقوق بشری اسلامی و غربی اشاره کرد و گفت: باید توجه نمود که حقوق بشر غربی رویکرد اومانیستی دارد و فقط به نیازهای جسمی و این جهانی انسان توجه کرده است و همه کاره عالم از منظر حقوق بشر غربی انسان است اما حقوق بشر اسلامی مبنای توحیدی دارد و همه کاره‌ی عالم خداوند بزرگ است و باید در درجه اول قوانین الهی در زمین اجرا شود.
حجت الاسلام دهقانی در ادامه با طرح این سؤال که آیا حقوق بشر اسلامی به کرامت انسان ها توجه کرده است و هدفش رسیدن به کرامت انسان ها است یا حقوق بشر غربی؟ اظهار داشت: اگر در روایات و آیات تعمق نماییم خواهیم دید که حقوق بشر اسلامی به کرامت انسان توجه نموده است؛ « لقد کرمّنا بنی آدم..ما فرزندان آدم را گرامی داشتیم....» و در قوانین و مقررات اسلامی حتی برای مجرمان و محکومین نیز قوانینی وضع شده است البته حقوق بشر غربی نیز ادعای کرامت انسانی دارد اما چون به جنبه معنوی و دینی بشر نپرداخته است فقط یک شوی تبلیغاتی است.
وی در پایان به نظر اندیشمندان غربی نظیر نیچه و هابر ماس و دیگران اشاره کرد که معتقد هستند حقوق بشر غربی فقط جنبه تبلیغاتی داشته و ابزاری در دست دولتمردان است و در حوادث اخیر فرانسه می‌بینیم که اصلا به حقوق کسانی که به خیابان‌ها می‌آیند بعد از سی و چند هفته هنوز توجهی نشده و 10 نفر کشته و 9 هزار نفر زندانی شده و نزدیک به 4 هزار نفر نقص عضو شده‌اند و غافل از اینکه دولتمردان فرانسه به ندای حقوق بشر توجه کنند و سازمان های بین المللی حقوق بشر نیز سکوت اختیار کرده اند البته در حوادث سال 2007 - 2008 میلادی نیز که در اروپا رخ داد شاهد این صحنه ها و عدم توجه به ندای حقوق بشری از سوی دولتمردان غربی بوده ایم.
 

 

كانال حوزه انقلابي خراسان جنوبي در پيام‌رسان سروش

 


كد خبر: 35183  |  تاریخ درج خبر: 98/05/15  |  کد خبرنگار: 2718
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا