ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نشست دانش افزایی اساتید اخلاق، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه در حال برگزاری استنشست دانش افزایی اساتید اخلاق، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه حوزه علمیه خراسان به همت مدیریت امور اساتید معاونت آموزش این حوزه در مدرسه علمیه سلیمانیه در حال برگزاری است.

 به گزارش روابط عمومي حوزه علميه خراسان حجت الاسلام امن نژاد، کارشناس ارشد کلام اسلامی در اين نشست به تبیین نظام موضوعی سطح متوسطه نهج البلاغه پرداخت و بیان کرد: در درسنامه نظام موضوعی سطح متوسطه نهج البلاغه مجموعه حکمت ها در دو جلد ۳۲ صفحه ای با توضیحاتی در زمینه نهج البلاغه و در قالب ۳۰ درس ارائه شده که در آن، نیاز جامعه با موضوع اخلاقی و در راستای تبیین آداب اجتماعی ارائه شده اند که در دو جلد اول و دوم این نظام موضوعی نهج البلاغه سعی شده است بر اساس نیاز جامعه امروز، مطالب اخلاقی مهم ۳۰ درس در قالب موضوعات مختلف گرد آوری شود.

وی با بیان این که جلد سوم و چهارم این درسنامه نیز با موضوع نامه ها آماده و در قالب نظام موضوعی ارائه شده است، ابراز کرد: در این دو جلد نامه های مشهور و همچنین سیر تاریخی نامه های نهج البلاغه از قتل عثمان تا شهادت امیر مومنان(ع) ارائه شده است.

کارشناس ارشد کلام اسلامی با بیان این که در جلد پنجم و ششم این نظام موضوعی خطبه های نهج البلاغه ارائه شده است، خاطر نشان کرد: در جلد پنجم خطبه های مشهور متقین، جهاد و قاصعه بحث شده اما در جلد ششم به بحث های اعتقادی  مانند سبک زندگی نبوی و امام مهدی(عج) و همچنین مسائل سیاسی همچون خلافت، فتنه و بصیرت مورد طرح و بحث قرار گرفته است.

حجت الاسلام امن نژاد با اشاره به بخش محتوایی درسنامه نهج البلاغه خاطر نشان کرد: اساتید برای استخراج مطلب مورد سوال از متن اصلی می توانند به برخی از استنادات این درسنامه همچون نرم افزارهای موسسه نور با عناوین دانشنامه علوی، قاموس نور و قواعد ادبیات عربی مراجعه کنند که برای این درسنامه از این محتواها استفاده شده است و چنانچه طلبه ای بخواهد از متن عربی استفاده کند استفاده از این منابع کفایت می کند.

وی با بیان این که بخش متن عربی درسنامه بر اساس نسخه صبحی صالح شماره زده شده اند، بیان کرد: بر اساس این نسخه در برخی از موارد که نسخه های بهتری بر اساس نظرات کارشناسی وجود داشتند، متون تغییر داده شده و به نحوی تصحیح شده اند.

کارشناس ارشد کلام اسلامی با بیان این که برای بررسی متن عربی این درسنامه، باید با نسخ مختلف نهج البلاغه نیز آشنا باشید، ابراز کرد: در این مجموعه پنج نسخه ابن ابی الحدید، فیض الاسلام، بنیاد، صبحی صالح و محمد عبده مورد بررسی قرار گرفته اند که علت عمده استفاده از این پنج نسخه نیز سهل الوصول بودن آن می باشند که هر کدام از این ها در نرم افزار دانش نامه علوی وجود دارند.

حجت الاسلام امن نژاد با بیان این که شما اساتید باید نحوه استخراج مطلب از متون عربی را به طلاب آموزش دهید، تصریح کرد: در بخشی از این درسنامه می طلبد تا طلاب ضمن مراجعه به متون اصلی، خودشان در کلاس های درس، درسنامه ها را در مدتی کوتاه ارائه دهند.

وی در ادامه ضمن اشاره به نمائی از حکمت این درسنامه ها بیان کرد: پس از بخش عربی و ترجمه مقابل، بخش نمایی از حکمت نیز ارائه شده است که چند جمله و گزاره خبری و پرسشی ارائه شده که با مطالعه قبلی این بخش، نمای کلی درس را در ذهن مخاطب شکل می گیرد.

کارشناس ارشد کلام اسلامی با اشاره به بخش ترجمه این درسنامه ها بیان کرد: در بخش مربوط به ترجمه این نرم افزار، بالغ بر ۴۰ ترجمه در بدنه آن گنجانده شده که انواع مختلف ترجمه های تحت اللفظی، دقیق و روان، ادبی و همچنین آزاد در این درسنامه مورد استفاده قرار گرفته است و شما اساتید رسالت آن را دارید که با تکیه بر این درسنامه ها نحوه درست ترجمه متون عربی را به طلاب آموزش دهید.


كد خبر: 35101  |  تاریخ درج خبر: 1398/05/17  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا