ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

احیای نماز جمعه از برکات انقلاب و نظام اسلامی استامام جمعه بجنورد گفت: احیای نماز جمعه به برکت انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران در این کشور قرآن و اهل بیت(ع)، ثمرات و برکات فراوانی را در پی داشته است.

آیت الله ابوالقاسم یعقوبی با گرامیداشت در پیش بودن سالروز اقامه نخستین نماز جمعه در کشور، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: پیش از انقلاب برپایی نماز جمعه در کشور چندان مطرح نبود و جایگاهی نداشت، اما انقلاب و نظام اسلامی کاملاً اوضاع را دگرگون کرد.

وی با اشاره به برپایی نماز باصلابت جمعه در ۹۰۰ شهر کشور، اضافه کرد: این میزان افزایش کمی و کیفی در محل‌های برگزاری نماز جمعه و شرکت‌کنندگان در این آئین عبادی سیاسی از ثمرات انقلاب و نظام اسلامی و اندیشه‌های والای امام راحل و مقام معظم رهبری است.

آیت الله یعقوبی تصریح کرد: در این زمینه بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی بحث نماز جمعه را در عصر غیبت امام عصر (عج) واجب تخییری می‌دانند و می‌فرمایند: اگرچه نماز ظهر احوط است، اما نماز جمعه افضل و برتر است.

وی خاطرنشان کرد: مضمون بیاناتی از مقام معظم رهبری در مهرماه ۶۹ نیز این‌گونه است که «نماز جمعه» نماد و نمودی است که به‌هم‌پیوستگی فرد و اجتماع و نیز هم‌پا و همراه بودن ماده و معنا و سیاست و دیانت را، یکجا نشان می‌دهد.

آیت الله یعقوبی گفت: اما دریغ و تأسف که مسلمانان، از آغاز اسلام تاکنون، این فریضه بزرگ و پربرکت را، آن‌گونه که صاحب شریعت می‌خواست، اقامه نکرده‌اند و با توجه به نیازشان به برپایی درستِ نماز جمعه، از آن استفاده صحیح و لازم نشده و نمی‌شود.

وی اظهار کرد: سرگذشت نماز جمعه در جوامع شیعی، به‌طور عموم و در ایران اسلامی به‌خصوص، نیازمند بررسی و پیگیری است که در جای خود باید بدان پرداخته شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی ادامه داد: زنده شدن نماز جمعه به برکت انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران در این کشور قرآن و اهل بیت است که اجتماعات سرشار از شور و شعور و آگاهی و ایمانِ مردم خداجو، برکات و ثمرات فراوانی به همراه داشته است؛ از این رو باید قدردان نعمت انقلاب و نظام اسلامی باشیم.


كد خبر: 34951  |  تاریخ درج خبر: 98/04/29  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا
--%>