نسخه آزمایشی  

اخلاص، شرط مهم در تبلیغ استاستاد دروس خارج حوزه علمیه خراسان گفت: در تبلیغ در درجه اول، اخلاص مهم است که مبلّغ برای نشر دین خدا و دستورات پروردگار عالم دلسوزی داشته باشد.

 به گزارش روابط‌عمومی حوزه علمیه خراسان،  معاون تبلیغ این حوزه با آیت‌الله  مصطفي  اشرفی شاهرودی از اساتید دروس خارج فقه  و اصول این حوزه دیدار کرد. این دیدار و گفت‌وگو با توجه به اهمیت تبلیغ دین و وظیفه ذاتی حوزه علمیه در این زمینه، صورت گرفت که گزیده‌ای از آن را می‌خوانید:
حضرتعالی از چه زمانی تبلیغ را شروع کردید؟
وقتی طلبه بودم دو سال در شاهرود درس خواندم و در مشهد مقدمات و سطوح را گذراندم. از وقتی دیپلم تمام را گرفتم به روستایی رفتم و پانزده روز برای اهالی سخنرانی کرده و کتاب می‌خواندم. وقتی به نجف رفتم و برگشتم نیز دیدم وظیفه خطیر است و در ایام ماه مبارک رمضان شب‌ها نهج‌البلاغه و روزها سخنرانی داشتم. 
به یاد ندارم هیچگاه مناسبتی را کوتاهی کرده باشم. الان نیز که 80 سال سن دارم و مدرس درس‌های سنگین هستم، بین دو نماز، می‌نشینم و حدیث می‌گویم که همین شاید دستم را در آخرت بگیرد. 
شاخص‌های مبلغ تأثیرگذار 
مسئله اول اخلاص بود که روشن شد، دوم اینکه بار علمی خود را نسبت به معارف دین بالا ببرد، زیرا کسی که به او مبلغ دین خدا می‌گوییم اگر بی‌سواد یا کم‌سواد باشد، گاهی ضررش از نفعش بیشتر است و ممکن است به‌جای تعریف از دین، برخوردی کند که منجر به انزجار مردم از دین شود. سیره و منش‌هایی داریم که مورد نهی ائمه بوده و باید به این جهت توجه داشته باشیم.
اهمیت تبلیغ
بقای دین مقدس اسلام همانند همه ادیان، بستگی به مبلغان و افرادی دارد که مردم را دعوت به دین می‌کنند. در مکتب تشیع نیز حوزه‌های علمیه هستند که سربازان امام زمان(ع) و مدافعان مکتب اهل‌بیت‌اند و مسلم است که بر عهده ایشان است که دین را نگهدارند و به نسل‌های بعدی برسانند.
الگویی عملی برای تبلیغ دین
الگوی ما در مقام تبلیغ دین در درجه اول خود پیامبر هستند که خداوند می‌فرمایند: «ادع الی سبیل ربّک بالحکمة و الموعظة الحسنة»؛ پیامبر اکرم با همه بی‌ادبی‌ها و تنگناهایی که برایشان وجود داشت همچون سه سال شعب ابی‌طالب، با این حال فرمودند: اگر در دست چپم خورشید و در دست راستم ماه را قرار دهند، از انجام رسالت خود دست بر نمی‌دارم.
نگاه طلاب به تبلیغ
نمی‌گوییم مبلغ همه کارها را مجانی انجام دهد، اما توجه به اصل هدف تبلیغ بسیار مهم است. در قرآن 30 مرتبه از زبان انبیا آمده که گفتند: اجر نزد خداوند است. بنابراین در تبلیغ در درجه اول، اخلاص مهم است که مبلّغ برای نشر دین خدا و دستورات پروردگار عالم دلسوزی داشته باشد و به دنبال کار رفته و با تحمل مشقات کارها را انجام دهد.
خداوند متعال کسی را معطل نمی گذارد و تا زمانی که مبلغ زنده است روزی او مقدر است، اما این خوب نیست که ضمن تبلیغ بگوییم مبلغ بیانات پیامبر و قرآن نیستیم چون وقتی حرف از پول زده شود نتیجه‌اش این است که نمی‌خواهیم وظیفه انبیا را انجام دهیم.
جایگاه علمی مبلغ
نمی‌خواهیم بگوییم همه مبلغان مجتهد شوند و در فنون و عقایدشان فیلسوف باشند، بلکه بار علمی در درجه اول به حسب مستمعان است، مثلا طلبه‌ای که می‌خواهد احکام دین را بیان کند، لازم نیست قریب‌الاجتهاد باشد؛ البته مبلغ باید فرزانه باشد تا بتواند از مذهب و عقائد حقیقی دین به بهترین وجه دفاع کند.
وظیفه کسانی که مبلغان را اعزام می‌کنند نیز این است که باید برای هر مقام و مستمعی مبلغ در خور آن مجمع بفرستند، مثلا برای کشورهای خارجی صلاح نیست مبلغی فرستاده شود که تنها اولیات را بلد است.
مسئله بعد اینکه مبلغ باید توجه داشته باشد که برای مردم ایجاد زحمت نکند، چون این کار واقعا دل مردم را متنفر می‌کند و از چنین گوینده‌‌ای اظهار خوشبختی نمی‌کنند. 
مسئله دیگر بر همین اساس اینکه باید عمل مبلغ با گفتارش منطبق باشد و اگر خلاف آنچه می‌گوید عمل کند دو ضربه می‌زند یکی اینکه کلام را بی‌اثر می‌کند و دیگر اینکه حتی ممکن است به دین ضربه بزند.
نکته بعد، توجه به نوجوان‌ها و جوان‌هاست که موردتأکید امام صادق(ع) بوده است. گاهی مجالس به‌خوبی برپا می‌شود اما همه پیرمردها شرکت می‌کنند و روحانی توجه ندارد که بیشتر با جوان‌ها و نوجوان‌ها تماس داشته باشد چون ذهن اینان آماده است و دلشان اثر می‌پذیرد. البته باید با بچه‌ها با زبان بچگی صحبت کرد و با نوجوانان و جوانان خیلی سخت نگرفت و همسو با بچه‌ها در عین حفظ وقار روحانیت حرکت کرد. 
همچنین مبلغ نباید فقط به آداب شرعی اکتفا کند بلکه آداب عرفی را نیز زیر نظر داشته باشد، چون گاهی برای عده‌ای اداب عرفی آنقدر مهم است که مخالفت با آن به‌منزله مخالفت با بزرگترین آداب شرع است. مرحوم پدرم می‌گفت: روحانی گاهی نباید مباهاتی را انجام دهد چون باعث نفرت می‌شود. طلابی که به تبلیغ می‌روند باید شرایط جغرافیایی، سیاسی و اجتماعی را بررسی کنند و اگر عرفی را نمی‌دانند، سکوت کنند تا بعدا با سیره و منش مردم آشنا شوند.
عملکرد تبلیغی حوزه علمیه در خصوص انقلاب چگونه بوده است؟
انقلاب اسلامی موج بزرگی در دنیا ایجاد کرده و علیرغم مشکلاتی که برای کشور از سوی غربی ها به وجود آمده است،‌ رشد آن را شاهدیم. هدف اصلی روحانیت نیز تبلیغ دین است و از آنجا که دین در همه عرصه ها ورود دارد، مباحث اجتماعی و سیاسی نیز باید مدنظر باشد.
همچنین، با این نگاه که رسالت روحانیون، حفظ دین و ابلاغ آموزه‌های الهی است و تبری جستن از خصم، جزو پایه های اعتقادی می باشد، می بایست دشمن شناس بود.
چگونه یک طلبه را بیشتر به وظیفه اش آشنا کنیم؟
به نظر می رسد که اساتید می بایست بر تذکر به طلبه اهتمام ورزند و مسئولان نیز در جهت تقویت آموزشی و تهذیبی برنامه ریزی بیشتری داشته باشند زیرا این امر، لازم می باشد. توصیه بعدی این است که پیش‌نمازها و ائمه جماعات بین دو نماز صحبت کنند و در جذب افراد جوان به مساجد همت گمارند.


كد خبر: 34856  |  تاریخ درج خبر: 98/04/17  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا