ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

مراسم افتتاحیه دوره تربیت پژوهشگر در حوزه زن و خانواده برگزار شددوره تربیت پژوهشگر در حوزه زن و خانواده با حضور 40 نفر از پژوهشگران سطح سه حوزه علمیه خراسان به مدت دو سال به دو شیوه حضوری و نیمه‌حضوری برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی حوزه علمیه خراسان، مراسم افتتاحیه دوره تربیت پژوهشگر در حوزه زن و خانواده با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حسین کندری، معاون پژوهش حوزه علمیه خراسان، جمعی از مدیران مدارس خواهران و پژوهشگران این دوره برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین کندری در این مراسم با اشاره به حدیث «مَن تَعَلَّمَ للّه وعَمِلَ للّه وعَلَّمَ للّه دُعِيَ في مَلَكوتِ السَّماواتِ عَظيما»، گفت: در مباحث پژوهشی باید نکاتی را رعایت کرد که مهم‌ترین آن، هدف است و طبق این حدیث شریف، هدف پژوهشگر باید تماما الهی باشد.

وی افزود: کسی که در وادی علوم دینی وارد می‌شود باید انگیزه الهی داشته باشد و اگر رنگ غیرالهی گرفت، فانی می‌شود، یعنی پژوهشگر باید برای ماندگاری کار خود به این نکته مهم توجه کند، زیرا تحقیق و پژوهش مثل ابزاری دوکاربردی است که هم می‌تواند در راه مبارزه برای دین باشد و هم علیه اندیشه دینی استفاده شود.

وی در خصوص دیگر ویژگی‌های پژوهشگران، گفت: صبر و مدارا، ویژگی دیگری است که لازم است پژوهشگر به آن توجه کند، زیرا مسائل پژوهشی دیربازده است و برای اینکه کار متقن باشد، باید به اصطلاح، زانو زد؛ مسیر سخت است و بازدهی آن با تأخیر مشاهده می‌شود که نیاز به پشتکار و جدیت زیادی دارد.

معاون پژوهش حوزه علمیه خراسان با اشاره به تأکید این حوزه به راه‌اندازی دروس خارج با موضوعات جدید و به‌روز، گفت: موضوع بعدی شجاعت در پژوهش است، زیرا اگر پژوهشگر بخواهد پاسخگوی نیازهای جامعه امروزی باشد، مبانی آن را در اختیار دارد و فقط نیاز به شهامت و پشتکار دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین کندری، موضوع بعدی را امانت‌داری عنوان کرد و گفت: ذکر صحیح مطالب با آدرس و رعایت حق مألف نیز از نکات مهمی است که در کنار روحیه حقیقت‌جویی و پرهیز از کتمان حقیقت، لازمه پژوهش صحیح است.

وی در پایان گفت: باید دانست که هر پژوهشی که انجام شود، نقطه پایان نیست، بلکه نقطه آغاز است که اگر اینطور فکر کنیم، هرگز به انجماد نمی‌رسیم و پویایی مکتب شیعه به این است که یکی از ادله اربعه را عقل قرار داده و در آیات قرآن کریم هم مهم‌ترین مسئله، تدبر و تفکر است زیرا جلوی اندیشه و فکر را نمی‌توان گرفت.

همچنین در ادامه این جلسه، خانم مقدسی، مدیر مدرسه علمیه اسلام‌شناسی نیز در خصوص ویژگی‌های این دوره، گفت: دوره تربیت پژوهشگر در حوزه زن و خانواده اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا موضوع آن مسئله‌ای حیاتی برای پژوهش در کشور است و علاوه بر اهمیت زیادی که مسئله زن و خانواده دارد، در این زمینه با کمبود پژوهشگر مواجه هستیم.

وی افزود: گروه علمی زبده و موفقی این دوره را طراحی کردند که برای تهیه ضوابط و سرفصل‌های آن حدود 1700 ساعت کار کرده و نشست‌های مکرری نیز با کارشناسان برگزار کرده‌اند.

وی تصریح کرد: همچنین برگزارکنندگان این دوره سابقه اجرای دو دوره دیگر را داشته‌اند که با تجربه خوبشان ضعف‌های دوره‌های قبل را در نظر گرفته‌اند تا این دوره موفق‌تر از گذشته اجرا شود.

خانم مقدسی در خصوص شیوه برگزاری این طرح نیز گفت: پژوهشگران در این طرح، یک هفته در ماه از محضر اساتید در کارگاه‌های مختلف استفاده می‌کنند و سه هفته نیز به کار مطالعاتی و تحقیقاتی پرداخته و به بررسی مقالات و کارهای محوله مشغول می‌شوند.

وی افزود:‌ در این دوره از طلاب سطح سه ثبت‌نام به عمل آمد که عقبه علمی و توانمندی خوبی دارند، زیرساخت‌های مطالعات دینی برایشان ایجاد شده و اصول تفقه و تدبر را می‌شناسند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 40 نفر در این دوره که در مدت دو سال برگزار می‌شود، شرکت کرده‌اند، گفت: کلاس‌ها برای طلاب شهرستانی به‌صورت مجازی برگزار شده و پایگاهی در مدارس شهرستان‌ها نیز برای کارهای پژوهشی آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

 


كد خبر: 34782  |  تاریخ درج خبر: 1398/04/06  |  کد خبرنگار: 28038
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا