ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

بهشت بقیعحرم ائمه (علیهم السلام) در بقیع که در کتب تاریخ به عنوان «مشهد» و «حرم» اهل بیت (علیهم السلام) معروف شده، در سمت غربی و منتهی الیه بقیع واقع شده است که در این حرم مطهر قبر امام مجتبی، امام سجاد، امام باقر و امام صادق (علیهم السلام) است.

هر مکان و زمانی می تواند برای یک جریان یا اندیشه از اهمیت خاصی برخوردار باشد؛ این مهم در بحث تاریخ نیز جایگاه ویژه ای دارد و از این روست که آثار و ابنیه تاریخی برای هویت شناسی و ارائه فرهنگ و تمدن و پندآموزی آیندگان لازم و ضروری است. با وجود این اهمیت و جایگاه تاریخی، وجود آثاری از یک رویداد معنوی یا انسان هایی که در مسیر دینی زندگی انسان تاثیرگذار هستند، ضرورت شناخت و بهره مندی معنوی از آن را صدچندان می کند. از این جهت است که مکان هایی مانند حرم های مطهر معصومین(علیهم السلام) برای ما ارزشمند و دارای اهمیت بی شمار است که یکی از این مکان ها در بقیع می باشد.
 آشنایی با قبرستان بقیع
بقیع الغرقد، یکی از شناخته ترین قبرستان هاست که به بقیع مشهور است. این قبرستان که در گذشته دارای درختانی به اسم «غرقد» بوده، پیش از اسلام، گورستان مردم یثرب به شمار می آمد و پس از اسلام نیز به عنوان مهمترین گورستان مدینه شناخته می شد.
هر زائر شیعه پس از زیارت حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) برای زیارت قبور ائمه اطهار (علیهم السلام) به ناحیه شرقی مسجد النبی و در حد فاصل 20 متری آن می رود. این قبرستان تا 100 سال پیش خارج از شهر بود ولی اکنون تقریبا در میان شهر مدینه واقع شده و با چهار خیابان ستین، عبد العزیز، ابی ذر، باب العوالی محصور است.
بقیع در زمان رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نیز زیارتگاه بوده و آن حضرت برخی شبها خانه را ترک کرده و تنها به بقیع می رفته و در آنجا به راز و نیاز با خدا می پرداخته است. قبرستان بقیع تا قبل از تسلط آل سعود، قبه های متعددی داشت که بر روی قبور خاصی ساخته شده بود اما اکنون به صورت فضای باز و ساده ای در آمده است و قبرها جز نشانی ساده، به صورت سنگی که بالای سر آنها گذاشته شده، چیزی ندارد. به مرور زمان، قبور صدها بلکه هزاران تن از صحابه و تابعین به دست فراموشی سپرده شده و قبر آنان نا مشخص مانده است اما با وجود این، تعلق خاطر مسلمانان به مدفون شدگان بقیع باعث شده است تا قبر عده ای از بزرگان مدفون، مشخص باقی بماند.

مزار ائمه معصومین (علیهم السلام) در بقیع
حرم ائمه (علیهم السلام) در بقیع که در کتب تاریخ به عنوان «مشهد» و «حرم» اهل بیت (علیهم السلام) معروف شده، در سمت غربی و منتهی الیه بقیع واقع شده است که در این حرم مطهر قبر امام مجتبی، امام سجاد، امام باقر و امام صادق (علیهم السلام) است؛ در کنار هم و به فاصله 3ـ2 متری این قبرها، قبر عباس، عموی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) قرار گرفته و در کنار آن نیز قبر دیگری متعلق به فاطمه بنت اسد است. البته قبل از ویرانی ساختمان این حرم مطهر، همه این قبور ششگانه در زیر یک گنبد و دارای ضریح و صندوق زیبا بودند.
گرچه پس از گذشت قریب به یک قرن از تخریب حرم مطهر ائمه (علیهم السلام) بقیع و از بین رفتن آثار این بنای باشکوه و معنوی نمی توان همانند سایر ابنیه تاریخی و مذهبی، از آثار آن به عظمت و قدمتش پی برد و تاریخ ساختمان آن را بدست آورد ولی آنچه از منابع مختلف به دست می آید، تا حدّی می تواند ما را با تاریخ و چگونگی این حرم شریف آشنا سازد و بیانگر وضع این بنای فخیم و پرشکوه معنوی در طول تاریخ گردد.
اجمال تاریخ این حرم مقدس این است که قبور ائمه (علیهم السلام) در بقیع مانند سایر قبرها در محوطه مکشوف و بدون دیوار و سقف نبوده و در قرون متمادی دارای خادم و دربان و دارای ظریف ترین و گرانبهاترین ضریح و صندوق با زیباترین روپوش و دارای فرش و قندیل بوده و بالاخره در هشتم شوال سال 1344 ه.ق به وسیله وهابیان تخریب شده است.
چه کسانی در بقیع دفن هستند؟
همانطور که گفته شد، بقیع، قبرستان یثربیان بوده و در دوران اسلام نیز صحابه بزرگواری در این مکان دفن شده اند. علاوه بر چهار امام معصوم (علیهم السلام)، بنا به نقلی، قبر پنهان حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) نیز در این مکان است و کسان دیگری از صدر اسلام، در این قبرستان مدفون هستند.
1. فرزندان پیامبر(ص) مانند ابراهیم، زینب، ام کلثوم و رقیّه.
2. همسران آن حضرت.
3. فاطمه بنت اسد مادر علی بن ابی طالب(ع)
4. عباس عموی پیغمبر(ص)
5. صفیّه و عاتکه، عمه های پیامبر(ص)
6. حلیمه سعدیه، مادر رضاعی آن حضرت.
7. عقیل برادر علی(ع)، و عبداللّه بن جعفر، همسر زینب کبری(س)
8. سعد بن معاذ، و ابوسعید خدری.
9. اسماعیل فرزند امام صادق(ع)
10. امّ البنین مادر حضرت ابوالفضل(ع)
11. عثمان بن مظعون و سفیان بن الحارث بن عبدالمطلب.
12. جمعی از شهدای اُحُد و شهدای واقعه حرّه
13. برخی از فرزندان ائمه (علیهم السلام) و بستگان پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) و برخی از صحابه بزرگوار آن حضرت.
14. گروهی از راویان حدیث و عده ای از علما، شهدا، قرّاء و مبلغان بزرگ اسلام.
وهابیون و تخریب بقیع
پس از تسلّط سعودیان بر حجاز، با توجه به پیوند فکری و مذهبی آنان با محمدبن عبدالوهاب، در هر شهر و منطقه ای که وارد می شدند، آثار و ابنیه ساخته شده بر روی قبور بزرگان صدر اسلام را خراب و ویران می کردند.
وهابیان، بار نخست در سال 1221هـ.ق. بخشی از بناهای قبرستان بقیع را ویران نموده و سپس با تکمیل سلطه خود بر حجاز در شوال سال 1344هـ.ق. این بناها و گنبدها و آثار را ویران و اموال و اشیای گرانقیمت موجود در این اماکن را به تاراج بردند و نه تنها در مدینه، بلکه در هرجا گنبد، بارگاه و زیارتگاهی بود، به ویرانی آن اقدام کردند.

 


كد خبر: 34698  |  تاریخ درج خبر: 98/03/22  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا