ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نگاهی به فعالیت های سه سال اخیر مرکز نخبگان و استعدادهای برترمسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه امروز استعدادها با توجه به وضعیت جامعه انسانی، خود را بیشتر نشان می دهند لذا برنامه ریزی ویژه آنان ضرورت دارد، از فعالیت های سه سال اخیر این مرکز گزارشی ارائه کرد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی اکبر نوایی در گفتگو با روابط عمومی حوزه علمیه خراسان با اشاره به آیات 13 و 14 سوره مبارکه نوح که می فرماید: «مَا لَكُمْ لَا تَرْجُونَ لِلَّهِ وَقَارًا وَقَدْ خَلَقَكُمْ أَطْوَارًا» گفت: در قرآن مجید یکی از مسائل خیلی عینی و محسوس که مورد اشاره قرار گرفته، مسئله تفاوت درجات در عالم هستی است که این تفاوت در میان جمادات، نباتات، حیوانات و انسان ها، پیامبران، فرشتگان و غیره وجود دارد. به طورمثال، پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) درمیان رسولان بر همه فضیلت دارند و قرآن نیز می فرماید: «و لقد فضّلنا بعض النبیّن على بعض...(اسراء/55)».
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه در نظام انسانی نیز تفاوت هست و این، امري تكويني و طبيعي است و قرآن می فرماید: « رفعنا بعضهم فوق بعض درجات (زخرف/ 32)»، ابراز کرد: بنابراین برخی از افراد، استعداد بیشتر و درک بالاتری دارند كه در حوزه علمیه نیز این تفاوت مد نظر قرار می‌گیرد و شاهد ظهور و بروز بزرگان و عالمان برجسته ای هستیم که منشا اثرات زیادی شده اند.
وی ادامه داد: در تاریخ گذشته حوزه های علمیه برنامه ای به طور جامع وجود نداشته است وافراد زبده تاريخ اسلامي و قله هاي علم و دين، خودشان برنامه ریزی می کردند که از آن میان می توان به افرادی مانند ابن سینا، شیخ مفید و غیره اشاره کرد.
حجت الاسلام و المسلمین نوایی با بیان اینکه امروز استعدادهاي برتر با توجه به وضعیت جامعه انسانی، خود را بیشتر نشان می دهند لذا برنامه ریزی ویژه براي آنان ضرورت دارد، ابراز کرد: مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان تصمیم گرفت در این مسیر فعالیتی را آغاز کند که از ۳ سال پیش، کار فاخر و ارزنده ای صورت گرفته است و طبق حکم مقام معظم رهبری (مدظله العالی) که فرمودند: باید ده‌ها محقق و پژوهشگر و نظریه‌پرداز تربیت شود، کار را شروع کردیم و تا کنون در ۶ مرحله شناسایی صورت گرفته است.
وی بیان کرد: مرحله هفتم شناسایی نیز بعد از ماه مبارک رمضان انجام خواهد شد که البته در شش مرحله گذشته در عرصه آموزش در یک فرایند مشخص تعداد ۳۲۰ نفر شناسایی شدند ولی بعد از ماه مبارک رمضان علاوه بر عرصه آموزش در عرصه های پژوهش و تبلیغ نیز این شناسایی در سطح سه استان برای برادران و خواهران انجام خواهد شد که پیش بینی می شود تعداد مذکور به ۵۰۰ نفر در هر سه عرصه برسد.
حجت الاسلام و المسلمین نوایی با اشاره به مراحل حمایت، طبقه بندی تحصیلی و رشد و ارتقای علمی و کیفی بعد از شناسایی مستعدان برتر گفت: مباحث حمایتی با ارتباط با دفتر نخبگانی مرکز خدمات حوزه های علمیه و بنیاد ملی نخبگان پیگیری شده است که دفتر نخبگانی لیستی از حوزه ‌علمیه ‌خراسان برای افزایش مبلغ کارت خدمات، سفرهای علمی تفریحی و غیره دریافت کرده است تا خدمات یاد شده را ارائه دهد.
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان یادآور شد: لیست یادشده به سرعت آماده و به دفتر نخبگانی مرکز خدمات حوزه‌های علمیه ارائه شد که آنان نیز در نامه خود اشاره کردند که فقط حوزه علمیه خراسان این لیست را ارائه کرده و در حال حاضر تنها حوزه ای است که تحت حمایت دفتر نخبگان می باشد.
وی با اشاره به ارتباطات و تعاملات با بنیاد ملی نخبگان، و عنایت ویژه ای که از سوی این مرکز به حوزه علمیه خراسان هست و تاثیر گذاری مركز نخبگان و استعدادهاي برتر حوزه علميه خراسان که نسبت به سایر حوزه های علمیه در آن وجود داد، افزود: در آیین نامه، شیوه نامه و ارسال لیست ها از سایر حوزه‌های علمیه پیشی گرفته ایم و این بنیاد نیز حدود ۱۱۰ نفر از مستعدان را از نظر مادی از ماه های آینده حمایت خواهد کرد.
حجت الاسلام و المسلمین نوایی با بیان اینکه با این دو مرکز وارد مذاکره شده‌ایم که اگر مستعدان و نخبگان حوزه علمیه خراسان کتاب یا اثری را تألیف کنند و به نگارش درآورند، از آنان حمایت شود، گفت: حمایت های معنوی از دیگر کارهایی است که برای مستعدین این حوزه انجام شده و به منظور تجلیل از این افراد در برنامه هایی مانند بنیاد البرز تعدادی از آنان معرفی و تقدیر شده اند.
وی به طبقه بندی به عنوان کار دوم برای مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان اشاره و خاطرنشان کرد در این مرحله گرایش هر کدام از آنان به مباحث گوناگون، خود اظهاری شده و بر همان اساس طبقه بندی انجام شده است؛ البته برخی در چند عرصه خواستار حضور بوده اند که از آن به خود شکوفایی یاد می‌کنیم و این افراد نیز مورد ارزیابی قرار گرفته اند که در صورت وجود ظرفیت، امکان فعالیت در چند عرصه را خواهند داشت که با این وجود، پیشنهاد می شود با توجه به تجربه و نیز ایده تخصصی شدن دروس، به یک رشته گرایش داشته باشند.
حجت الاسلام و المسلمین نوایی مرحله سوم را ارتقای علمی و کیفی آنان با تاسیس یک مرکز دانست و یادآور شد: خوشبختانه ایجاد این مرکز به شماره نامه 814791 دستور داده شده است. بی شک، برای رشد و ارتقای علمی و کاهش زمان آموزش و مباحث روش شناسی نظریه پردازی، عملیاتی شدن اجتهاد، استاد شدن در علوم عقلی و برجسته شدن در پژوهش، تبلیغ، اخلاق و سیاست به چنین مرکزی نیاز است که با حمایت و لطف آیت الله عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان تاسیس آن تصویب شد.
وی افزود: اساسنامه مرکز علمی نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان با عنوان مخفف «معنا»، نوشته شده است و در حال تدوین نظام واره آن، كه شامل محورها و چگونگي آموزش های ارتقایی است، هستیم و در صورت افزایش تعداد مستعدان برتر، در استان های خراسان جنوبی و شمالی نیز، مرکزی در بیرجند و بجنورد ایجاد خواهد شد و مشابه این مرکز، برای خواهران نیز در دست بررسی داریم.
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه در سه سال گذشته کار تحولی ارزنده ای که سابقه نداشته، صورت گرفته است و سعی شده در عرصه تحول مدنظر آیت الله عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان، عملیاتی شود، ابراز کرد: ایشان نیز این فعالیت ها را مورد حمایت قرار داده اند؛ اگر وضع امروز نخبگان و استعدادهای برتر را با گذشته مقایسه کنیم ملاحظه خواهیم کرد که رشد كم نظير و بي سابقه اي داشته ایم.
وی با بیان اینکه نخبگان و استعدادهای برتر سرمایه عظیمی هستند که در اختیار این مرکز قرار دارند و آنان نیز برنامه‌های انجام شده را مورد استقبال قرار داده و به آن امیدوار هستند، تصریح کرد: این مرکز موجب ایجاد موج مثبت در حوزه علمیه خراسان شده و به نوعی رقابت مثبت، تکاملی و تحولی را رقم زده است که امیدواریم کار شناسایی و ارتقای مستعدین برتر به خوبی انجام شود تا در راستای پاسخگویی به نیازهای جامعه و حکومت اسلامی به بهره برداری خوبی برسد.
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان با اشاره به طبقه بندی انجام شده این افراد در عرصه های 8 گانه «فقاهت و اجتهاد»، «علوم عقلی»، «قرآن، تفسیر و حدیث»، «اخلاق»، «سیاست»، «ادبیات»، «رسانه» و «اهل قلم»، اظهار کرد: در حال حاضر تعداد ۴ عرصه فعال می باشد.
حجت الاسلام و المسلمین نوایی با بیان اینکه فقه پژوهی و رجال پژوهی در کنار فقه اقتصاد از جمله دوره هایی است که برای استعدادهای برتر برگزار شده است، به فعالیت کانون نخبگان اهل قلم حوزه علمیه خراسان اشاره کرد و گفت: این افراد نیز در عرصه هنر و ادبیات فارسی معاصر فعالیت دارند و به طور مثال گروهی از طلاب به طور خودجوش پوسترهایی از ابتدای انقلاب در جمع آوری و یا تعدادی از شاعران طلبه، شب شعرها و مراسم هایی از این دست را برگزار می کنند که اگر از آنان حمایت شود، آثار بسیاری در سطح دنیا به چاپ خواهد رسید.


كد خبر: 34684  |  تاریخ درج خبر: 1398/03/22  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا