ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

فقه تمامی بایدهای دینی را در خود جای داده استمشاور مدیریت دفتر تبلیغات اسلامی در کارگاه شیوه پژوهش کتاب شناسی فقه و اصول، عنوان داشت اصول فقه و فلسفه فقه از مباحث جدید فقهی است که از توابع فقه محسوب می شود.

به گزارش روابط عمومي حوزه علميه خراسان، كارگاه کتاب شناسی فقه و اصول از سلسله كارگاه هاي شيوه پژوهش در فقه واصول ، به همت معاونت پژوهش حوزه علميه خراسان با حضور استاد حكيم باشي در مدرسه علمیه آیت الله العظمی خویی(ره) برگزار شد.

 حكيم باشي با بيان اينكه فقه را مي توان از اصلي ترين منابع تحصيل دانست خاطر نشان کرد: فقه از مهمترین مباحث می باشد به گونه ای که در گذشته آنچه که در حوزه های علمیه حائز اهميت بوده بحث فقه بوده است و فقیه شدن مهمترین کار طلبه در گذشته به شمار مي رفته است. و اگر طلاب به مباحثي غیر از فقه واصول گرایش پیدا می کردند به معنای خروج از وظیفه حوزوی محسوب می شده است
مشاور مدیریت دفتر تبلیغات اسلامی عنوان داشت: مباحث فقهي می تواند بسیار گسترده از آن چيزي كه هست باشد و تمامی بایدها و نبایدهای فردی، اجتماعی و بین المللی در جهان را در بر می گیرد و به صورت وسیعتر می توان گفت فقه تمامی بایدهای دینی را در خود جاي داده است و نمي توان محدوده اي براي آن متصور شد
حكيم باشي اضافه كرد: فقه تشكيل شده از مباحث گوناگونی چون، قلمرو فقه، هدف فقه، فلسفه فقه، تاریخ فقه، منابع فقه، که هر کدام از این موضوعات در خود نیز مباحث گسترده دیگری را می پروراند،

وی در ادامه به این نکته اشاره  كرد انحراف هاي به وجود آمده دراين زمينه بخاطر افراط وتفريط در مذاهب است.
حكيم باشي تاكيد كرد: در گذشته قبل از بحث اجتهاد، فقاهت و آشنایی با فقه در قالب نقل حدیث بوده است؛ به طور مثال گفته می شود صحابه امام صادق(ع) نزدیک به سی هزار حدیث را در فقه حفظ بوده اند.
همچنين وی در خاتمه به این نکته اشاره کرد که در حال حاضر در دو دهه گذشته جامعه علمی در فقه شیعی به سمت رویکرد فقه القرآن توجه بیشتری را نشان داده اند.
شايان ذكر است، دوره مقدماتي آشنايي با شيوه پژوهش در فقه و اصول (ویژه ماه مبارک رمضان) به منظور آشنايي طلاب سطح دو و سه حوزه علميه با شيوه تحقيق و پژوهش در علوم اسلامي (با رويكرد فقه و اصول) به همت معاونت پژوهش حوزه علميه خراسان با حضور اساتيد مطرح از تاريخ 16 ارديبهشت ماه 98 در مدرسه علميه آيت الله العظمی خويي(ره) برگزار شده بود، در تاريخ 2 خرداد به كار خود پايان داد.

 

 

 


كد خبر: 34677  |  تاریخ درج خبر: 1398/03/19  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا