ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

در راه دین باید تلاش کرد و مجاهد بودپژوهشگر و کارشناس دینی بیان کرد: امید به خدا در اوج تلاش باعث می شود تا در راه رسیدن به مقصد و هدف، خسته و نا امید نشوید.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، دکتر فروغ نیلچی زاده در مراسم اعتکاف طلبگی جوار بارگاه منور رضوی که به همت معاونت تبلیغ در سه روز پایانی ماه مبارک رمضان، در مسجد جامع گوهرشاد برگزار شد، با اشاره به آیه « أَلَیْسَ اللَّهُ بِکَافٍ عَبْدَهُ»، گفت: اصل قصه انسان، تلاش وی است؛ اگر در اوج تلاش، به خدا امید داشته باشید، در راه رسیدن به مقصد و هدف، خسته و نا امید نمی شوید.

وی با بیان اینکه خیلی اوقات تلاش می کنیم اما به نتیجه مطلوب نمی رسیم، گفت: تلاش وظیفه ما است و خداوند بخاطر آن در قرآن از ما تشکر کرده است اما نتیجه آن، جزو وظایف ما نیست لذا گاهی اوقات آنچه را که در نظر داریم با واقعیت فرق دارد.
پژوهشگر و کارشناس دینی در ادامه معجزه تذکر زبانی را به عنوان تلاشی برای احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه برشمرد و گفت: برای خدا کار کنید و در مسیر رشد جامعه، هرچند کوتاه، در برابر اعمال ناشایست متذکر شوید. 
وی با بیان اینکه برای جذب حداکثری و عمومی به دنبال راه کارهای کوتاه و اثربخش باشید، گفت: قرائت زیارت امین الله با توجه به فیوضات فراوان آن می تواند راه کاری مناسب برای توسل مردم به اهل بیت(ع) باشد.
نیلچی زاده با اشاره به اینکه فرد مومن و متعهد، شمعی در تاریکی امروز است، ابرازکرد: هر کسی به نوبه خود در شرایط اجتماعی، وظیفه ای دارد و باید به آن عمل کند لذا به جای لعن فرستادن به تاریکی، شمع روشن کنید و در مسیر حقانیت خدا، ثابت قدم باشید و با تلاطم روزگار، تغییر رنگ و موضع ندهید.
وی دیده بانی در هر شرایطی را جزو مهمترین و استراتژیک ترین کارهای نظامی برشمرد و با اشاره به شهادت امام جمعه کازرون گفت: طلبه و دلبستگان به اهل بیت(ع)، دیده بان دین می باشند و از این رو مورد توجه دشمنان نیز واقع می شوند و در معرض خطر هستند.
خروجی حوزه باید "مجاهد" باشد
پژوهشگر و کارشناس دینی در ادامه اجتهاد را حاصل تلاش افراد توانمند برشمرد و افزود: اجتهاد زمانی به وقوع می پیوندد که تلاش مجدانه به تلاش خستگی ناپذیر تبدیل شود و مجتهد کسی است که خسته نمی شود، چون کار برای خدا خستگی ندارد.
وی با بیان اینکه جهاد یعنی "تلاش مجدانه خستگی ناپذیر دشمن ستیز"، گفت: خروجی حوزه های علمیه باید مجاهد فی سبیل الله باشد.
اعتکاف یک عمل فردی نیست
نیلچی زاده بیان کرد: اعتکاف یک عمل فردی نیست بلکه با حضور در مسجد جامع، عملی اجتماعی را رقم می زنید که بازتاب آن جهانی است از این رو با حضور در مسجد گوهرشاد و در جوار بارگاه منور ثامن الحجج(ع)، برنامه سبک زندگی خود را از حضرت هدیه بگیرید.
وی با تاکید بر انس بیشتر با قرآن، افزود: کتاب انجیل برای مسیحیان و تورات برای یهودیان نازل شده است اما مخاطب کتاب نورانی قرآن، عامه‌ی مردم هستند از این رو شما طلاب با آن انس و الفت بیشتری داشته باشید تا جامعه ی عمومی نیز به آن متوسل شوند.
پژوهشگر و کارشناس دینی با اشاره به آیه « وَ لَقَدْ کَرَّمْنا بَني‏ آدَمَ وَ حَمَلْناهُمْ فِي الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ رَزَقْناهُمْ مِنَ الطَّيِّباتِ وَ فَضَّلْناهُمْ عَلي‏ کَثيرٍ مِمَّنْ خَلَقْنا تَفْضيلاً» گفت: تمام رفتار انسان تاج کرامتی است که خداوند متعال بر سر وی نهاده لذا باید مراقب اعمال خود باشیم و هر چیزی را نخوریم، هر چیزی را نشنویم، هر چیزی را نبینیم و ... تا مورد لطف و مرحمت او قرارگیریم.
وی با اشاره به آیه « لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فی‏ کَبَدٍ؛ همانا ما انسان را در رنج و زحمت آفریدیم» ادامه داد: خود مراقبتی و فاصله از گناه، مهم ترین نتیجه اعتکاف است که باید به آن ممارست ورزید.
نیلچی زاده با اشاره به آیه « قولوا لا اِلٰهَ‌ اِلَّا ‌اللهُ تُفلِحوا » افزود: گذشت از مرحله کافری به دین داری را باید بلد باشید تا خود را در مسیر حق تعالی ثابت قدم نگه داشته و در جامعه تاثیرگذار باشید.
وی در پایان با معرفی کتاب "شگفتی های آفرینش" ترجمه‌ی کتاب " توحید مفضل"، حفاظت از حالت اعتکاف در طول دوران زندگی را لازم برشمرد و گفت: با آدم های با تقوا مجاورت داشته باشید و معاشرت کنید تا رنگ و بوی تقوا در زندگی شما نیز جاری و ساری شود.
گفتنی است، اعتکاف 900 طلبه ی مشهدی در سه روز پایانی ماه مبارک رمضان در مسجد جامع گوهرشاد و در جوار بارگاه منور رضوی، به همت معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان برگزارشد.
 

كد خبر: 34661  |  تاریخ درج خبر: 98/03/17  |  کد خبرنگار: 201017
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا