ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

افطاری ساده ترویج شود

عنوان

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی گفت: مؤمنین فرهنگ افطاری دادن با حداقل طعام اما همیشگی و مداوم را ترویج کنند تا رفتار اسلامی ما الگویی برای همگان قرار گیرد.

آیت الله ابوالقاسم یعقوبی در گفتگو با خبرنگار ما با تأکید بر برگزاری افطاری‌های ساده و به دور از اسراف و تجمل‌گرایی در ماه رمضان، اظهار کرد: یکی از اعمال خیر که در فرهنگ اسلامی ما با توجه به سفارش اولیای دین نهادینه شده و به‌عنوان یکی از رفتارهای حسنه به شمار می‌رود، اطعام روزه‌داران و افطاری دادن آن‌ها است؛ چراکه توجه کردن به کسانی که در اداره زندگی‌شان به‌ویژه ضروری‌ترین امر یعنی غذا، با دشواری روبه رو هستند، یکی از حکمت‌های روزه است.
وی با بیان اینکه در روایات به افطاری دادن سفارش شده و از روزه مستحبی اهمیت بیشتری یافته است، افزود: حضرت موسی بن جعفر(ع) در این خصوص می‌فرمایند: «فطرک اخاک الصائم افضل من صیامک؛ افطاری دادن به برادر روزه‌دار از روزه‌ات بافضیلت‌تر است».
آیت الله یعقوبی گفت: نکته‌ای که باید در خصوص این عمل خیر و برخورداری از فضائل آن توجه داشت این است که هدف از این میهمانی‌ها و افطاری‌ها، علاوه بر مسرور ساختن مؤمنان خصوصاً فقرا، ایجاد انس و هماهنگی و اتحاد بین مسلمانان است.
نماینده ولی فقیه در خراسان  شمالی افزود: اگر سفره‌هایی که هنگام افطار گسترده می‌شود برای خودنمایی و چشم و هم‌چشمی‌ها باشد و بی‌توجه به درماندگان و فقرا برگزار شود و در انجام آن اسراف و تجمل‌گرایی گردد، جز گناه و دوری از حقیقت ثمری ندارد چراکه این نوع رفتار از ارزش‌های اسلامی به دور است.
وی ادامه داد: افطاری ساده،  دارای تأثیرات شگرف فردی و اجتماعی است که کمترین آن ایجاد روحیه گذشت و ایثار و توجه به دیگران می باشد، لذا شایسته است مؤمنین فرهنگ افطاری دادن با حداقل طعام اما همیشگی و مداوم را ترویج کنند تا رفتار اسلامی ما الگویی برای همگان قرار گیرد.


كد خبر: 34461  |  تاریخ درج خبر: 1398/02/26  |  کد خبرنگار: 28038
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا