ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دعای روز ششم ماه رمضان + شرحاَللّـهُمَّ لا تَخْذُلْنى فیهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِیَتِکَ، وَلاتَضْرِبْنى بِسِیاطِ نَقِمَتِکَ، وَزَحْزِحْنى فیهِ مِنْ مُوجِباتِ سَخَطِکَ، بِمَنِّکَ وَاَیادیکَ، یا مُنْتَهى رَغْبَةِ الرّاغِبینَ.

 اَللّـهُمَّ لا تَخْذُلْنى فیهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِیَتِکَ، وَلاتَضْرِبْنى بِسِیاطِ نَقِمَتِکَ، وَزَحْزِحْنى فیهِ مِنْ مُوجِباتِ سَخَطِکَ، بِمَنِّکَ وَاَیادیکَ، یا مُنْتَهى رَغْبَةِ الرّاغِبینَ.
خدایا در این ماه به خاطر دست زدن به نافرمانیت خوارم مساز و تازیانه هاى عذابت را بر من مزن و از موجبات خشمت بدان نعمت بخشى و الطافى که نسبت به بندگان دارى دورم بدار اى آخرین حد اشتیاق مشتاقان.


اللَّهُمَّ لاَ تَخْذُلْنِی فِیهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِیتِک

خدایا من را بخاطر تعرض به گناهان خوار نکن؛ گناه انسان را خوار می کند؛ اما تقوی انسان را عزیز می کند اما گناه انسان را ذلیل می کند هرچند تحصیلات عالیه داشته باشی؛ مال و مکنت آنچنانه داشته باشی ولی خوار هستی؛ اما اگر بندگی کنی خدا محبتت را به دل دیگران می اندازد.

تقوی محبت می آورد:
« إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَیجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا » [2]

مردم شیخ محمد حسین زاهد را دوست داشتند؛ چرا؟ چون اهل تقوی بود

توصیه
وقتی به قبرستان ابن بابویه میروید حتما به زیارت سه قبر بروید؛ شیخ صدوق؛ شیخ محمد زاهد؛ شیخ رجب علی خیاط؛ شیخ محمد حسین زاهد زندگی ساده ای داشت خیلی ها با اینکه ایشان را ندیده اید ولی محبت او در دل دارند و این ها همه بخاطر تقوی هست.

نمونه دیگر از صالحین:
مرحوم شیخ محمد تقی بافقی؛ ایشان طوری بود که وقتی نگاهت به ایشان می افتاد یاد خدا می کردی؛ روزی خدمت ایشان بودیم و توصیه ای کرد؛ آن هم چه توصیه ای ایشان فرمود: «رفقا؛ بیایيد از امروز باور کنیم که یک خدایی داریم » و همه منقلب شدیم اگر انسان باور کند که خدایی دارد دیگر گناه نمی کند

وَ لاَ تَضْرِبْنِی بِسِیاطِ نَقِمَتِک
خدایا مرا با تازیانه عذابت مزن؛ این سیل ها و زلزله هایی که گاهی اتفاق می افتند، این ها تازیانه های عذاب اند؛

جمله ذرات زمین و آسمان لشکر حقند گاه امتحان [3]

این سیل و زلزله ها و...لشکر خدا هستند؛ چرا می گوئید؛ قهر طبیعت؟! کسی که توجه داشته باشد می فهمد که این امور عذاب است اگر این مسائل حوادث طبیعی هست پس چرا در زلزله بم مسجد جامع بم از بین نرفت؟! چرا در زلزله بم یک طلبه و روحانی زیر آوار نرفت؟! این ها عذاب هست و بدانیم که آسمان و زمین لشکر حق هستند. حشرات و حیوانات هم لشکر خدا هستند اینکه می بینید ملخ ها به جایی هجوم می برند و... این ها به امر خدا حمله کرده اند و اینها لشکریان خداوند هستند.

چند سال پیش قرار بود در تهران هم عذاب بیاید؛ ولی امام حسین ( علیه السلام ) شفاعت کردند و عذاب رفع شد! و این به برکت بیرق ها و عزاداری هایی بود که مردم برای امام حسین ( علیه السلام) بر پا می کرد

این را هم بدانیم که ایران بهترین کشور در جهان است؛ مملکتی که رهبر آن شیعه باشد؛ رییس جمهور آن شیعه باشد؛ رییس مجلس آن شیعه باشد؛ و تمامی سران آن شیعه باشند فقط ایران است. و این ها بخاطر دعای پیامبر است؛ هنگامی که پیامبر برای امیر المومنین از مردم بیعت می گرفتند فرمودند: « اللَّهُمَّ وَالِ مَنْ وَالَاهُ وَ عَادِ مَنْ عَادَاهُ وَ انْصُرْ مَنْ نَصَرَهُ وَ اخْذُلْ مَنْ خَذَلَهُ » [4] که هر که علی را یاری می کند یاری کن و هر که او را خوار می دارد خوار و ذلیلش کن.

کسانی که علی را بیست و پنج سال خانه نشین کردند الان خوار هستند؛ رهبر ایشان یکی مثل ملا عمر است؛ اما رهبر انقلاب آیت الله خامنه ای باعث افتخار شیعه هست؛ انسان وقتی به ایشان نگاه می کند مسرور می شود و حض می برد. و به وجود ایشان افتخار کنید. لذا قدر ایران را بدانید؛ قدر رهبر را بدانید؛ قدر مراجع بزرگوار تقلید را بدانید.

وَ زَحْزِحْنِی فِیهِ مِنْ مُوجِبَاتِ سَخَطِک

خدایا از موجبات سخط و خشمت مرا دور بدار؛ در روایت وارد شده است که بعض گناهان خدا را به غضب می آورد آنگاه خدا قسم می خورد که به عزت و جلال خودم هرگز تو را نمی بخشم! ! با اینکه خدا ارحم الراحمین است [5]

خدا از من طلبه انتظار ندارد که به زن مردم نگاه کنیم؛ اینجا خدا به غضب می آید؛ خدا هفتاد گناه جاهل را می بخشد و هنوز یک گناه عالم را نبخشیده است و کار برای اهل علم سخت تر است « یغْفَرُ لِلْجَاهِلِ سَبْعُونَ ذَنْباً قَبْلَ أَنْ یغْفَرَ لِلْعَالِمِ ذَنْبٌ وَاحِدٌ » [6]

بِمَنِّک وَ أَیادِیک
خدایا مرا از موجبات سخط و قهرت دور کن به حق احسان و نعمت هایی که به من داده ای

یا مُنْتَهَی رَغْبَةِ الرَّاغِبِین
ای خدایی که منتهای رغبت مشتاقان هستی این دعا های من را مستجاب کن.

توصیه:
مردم هم باید بدانند که این حوادث زلزله و... بخاطرگناهان است و در شهر بم که آن زلزله آنچنانه اتفاق افتاد به من گفته اند که؛ همان شب یک گناه عجیبی در آنجا بوده است! !! و باید با مردم مصاحبه کنند که آن شب چه چیزی بوده که آن عذاب آمده ولی رسانه ها این مطالب را نمی گویند! !

خداوند تبارک و تعالی به شعیب پیامبر فرمود: می خواهم صد هزار تن از قوم تو را عذاب کنم؛ چهل هزار تا از بدان؛ شصت هزار تن از خوبان؟! !

حضرت سوال کردند: چرا و علت آن چیست؟ چرا خوبان هم باید عذاب شوند؟!خطاب رسید: برای اینکه خوبان نهی از منکر نمی کردند ؛ از گناه بدان ناراحت نبودند [7]

اینکه میگویند خشک و تر با هم می سوزند غلط است، چوب تر که نمی سوزد؛ اگر می سوزد بخاطر این است که آن چوب تر هم در اثر رفت و آمد با بدان به مرور خشک شده است لذا عذاب او را هم می گیرد.

تویی که نماز خوان هستی نباید به مجالس عروسی گناه بروی؛ چرا رفته ای؟! حتی اگر در مجلس فاتحه؛ مداح غنا می خواند باید از مجلس خارج شد.

پی نوشت ها:

[1] - إقبال‏الأعمال ص : 130

اللهم لا تخذلني فيه [في هذا اليوم‏] بتعرض معصيتك [معاصيك‏] و لا تضربني [فيه‏] بسياط [و أعذني فيه من سياط] نقمتك و مهاويك و زحزحني [و ازجرني‏] فيه من [عن‏] موجبات سخطك بمنك و أياديك يا منتهى رغبة الراغبين [برحمتك يا أرحم الراحمين‏]

[2] - سوره مباركه مريم ؛ آيه 96

إِنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا

ترجمه : كسانى كه ايمان آورده و كارهاى شايسته كرده‏اند، به زودى [خداى‏] رحمان براى آنان محبتى [در دلها] قرار مى‏دهد.

[3] - مثنوي معنوي ؛ جلال الدين محمد بلخي .

[4] - بحارالأنوار ج : 21 ص : 387

[5] - از اين قبيل روايات فراوان است كه براي نمونه به يك نمونه اشاره مي شود :

خدا تعالى فرموده بعزت و جلالم سوگند و بمقام والايم كه در تو]بهشت[ وارد نشود: دائم الخمر، و نه اصرار دار بر ربا، و نه سخن‏چين و نه ديوث كه غيرت ندارد و در خانه‏اش انجمن هرزگى بر پا شود، و نه آنكه نزد سلطان از مردم بد گويد تا آنها را نابود سازد، و نه گوركن كفن دارد و نه آنكه ختار است يعنى بر پيمان خود نپايد « منبع: آداب و سنن-ترجمه جلد شانزدهم بحار الانوار، ص: 227»

[6] - كافي ج : 1 ص : 47

عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ بْنِ هَاشِمٍ عَنْ أَبِيهِ عَنِ الْقَاسِمِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْمِنْقَرِيِّ عَنْ حَفْصِ بْنِ غِيَاثٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ قَالَ يَا حَفْصُ يُغْفَرُ لِلْجَاهِلِ سَبْعُونَ ذَنْباً قَبْلَ أَنْ يُغْفَرَ لِلْعَالِمِ ذَنْبٌ وَاحِدٌ

[7] - الحياة با ترجمه احمد آرام، ج‏1، ص: 414

الامام الباقر «ع»: أوحى اللَّه الى شعيب النّبي «ع»: إنّي معذّب من قومك مائة ألف، اربعين ألفا من شرارهم و ستّين ألفا من خيارهم. فقال: يا ربّ! هؤلاء الأشرار، فما بال الاخيار! فأوحى اللَّه عزّ و جلّ اليه: «داهنوا أهل المعاصي و لم يغضبوا لغضبي».

امام باقر «ع»: خدا به شعيب پيغمبر «ع» وحى كرد كه «صد هزار تن از قوم تو را عذاب خواهم كرد، چهل هزار از بدان، و شصت هزار از نيكان». شعيب گفت: پروردگارا! اشرار درست، اخيار چرا؟ خداى بزرگ به او وحى كرد: «چون با اهل معاصى سازگارى كردند و براى خشم من خشم نگرفتند». 


كد خبر: 34410  |  تاریخ درج خبر: 1398/02/22  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا