امروز: یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله إيّاكُم وفُضولَ الطَّعامِ ؛ فَإِنَّهُ يَسِمُ القَلبَ بِالقَسوَةِ ، ويُبطِئُ بِالجَوارِحِ عَنِ الطّاعَةِ ، ويُصِمُّ الهِمَمَ عَن سَماعِ المَوعِظَةِ .    از زياد خوردن بپرهيزيد ؛ زيرا زياد خوردن ، نشان قساوت را بر دل مى نهد ، اندام ها را در اطاعت و عبادت ، كُند مى كند ، و گوش دل را از نيوشيدن پند ، كَر مى سازد .    عدّة الداعي : ص 294

برگزاري نشست علمی بررسي مقدمات علائم ظهور در مدرسه جعفریه قایننشست علمی با موضوع بررسي مقدمات علائم ظهور در مدرسه جعفریه قاین برگزار شد

به گزارش روابط عمومي حوزه علميه خراسان جنوبي، در این نشست حجت الاسلام ابطحی مقدم گفت: کتاب‌های متعددی در مورد علائم ظهور نوشته شده است که از لحاظ سندی می‌توان به کتاب محاظرات فی الالهیات نوشته آیت الله سبحانی(حفظه الله) اشاره کرد.
مدير مدرسه علميه جعفریه قاین با اشاره به برخی ازعلائم ظهور از جمله؛ ندای آسمانی، خسوف وکسوف در غیر وقت خودش، جور و ظلم و حرج ومرج در جامعه، قتل نفس زکیه، افزود: البته در باب علائم و نشانه‌هاي ظهور، بحث حتمي و غيرحتمي بودن آن‌ها نيز مطرح است لكن طبق فرمايش امام صادق عليه السلام كه فرمودند «کَذَبَ الْوَقَّاتُونَ إِنَّا أَهْلُ بَیْتٍ لَا نُوَقِّت‏» هر نوع تعيين زمان براي ظهور، باطل مي‌باشد.
حجت الاسلام ابطحي‌مقدم در ادامه به ذكر چند مقدمه در مورد اسباب ظهور حضرت اشاره کرد و اظهار داشت: در مرحله اول، جهان باید استعداد و زمینه ظهور حضرت را پيدا كند و ثانیاً چنانکه امام صادق علیه السلام فرمودند « ان المومن فی زمان القائم و هو بالمشرق یری اخاه الذی فی المغرب، و کذا الذی فی المغرب یری اخاه الذی بالمشرق » بايد صناعت به مرحله تكامل خود رسيده باشد.
وي در پايان به نیاز هر حكومتي به داشتن سپاه و ياوراني اشاره كرد و گفت: افراد و لشکريان امام همانند هارون مکی باید باشند كه هنگامی که سهل بن حسن خراسانی، خدمت امام صادق علیه‌السلام رسید، گفت: یابن رسول الله شما رئوف و مهربان هستید، چرا از حق خود دفاع نمی‌کنید؟ چه چیزی مانع این امر است؟ اين در حالي است که بیش از صد هزار شیعه شمشیرزن دارید؟ حضرت در پاسخ او فرمودند: ای مرد خراسانی بنشین، سپس حضرت امرکردند تا تنور را روشن کنند؛ وقتی تنور برافروخته شد، حضرت رو به مرد خراسانی کرد و فرمود: بلند شو و داخل تنور شو. در این هنگام مرد خراسانی ترسید و گفت: یابن رسول الله مرا با آتش سوزان، از من درگذريد. در اين هنگام یکی از اصحاب امام صادق علیه‌السلام به نام «هارون مکی» وارد شد، خدمت ‌حضرت رسید و سلام کرد. امام علیه السلام جواب سلام او را داد و فرمود: نعلین را از دست خود بینداز و برو داخل تنور، هارون مکی، نعلین را انداخت و داخل تنور شد. سپس حضرت به مرد خراساني اشاره كرده و فرمودند: برو و داخل تنور را نگاه کن. مرد خراسانی به طرف تنور رفت و دید که «هارون مکی» چهار زانو در تنور نشسته است. امام علیه‌السلام خطاب به مرد خراسانی سئوال فرمودند: از این‌ها در خراسان چند نفر پیدا میشود؟ مرد خراسانی عرض کرد: بخدا قسم یک نفر هم نیست. امام علیه‌السلام فرمود: اگر ما چند نفر یاور این چنین داشتيم قیام مي‌كرديم.

كانال حوزه انقلابي خراسان جنوبي در پيام‌رسان سروش


كد خبر: 34401  |  تاریخ درج خبر: 98/02/16  |  کد خبرنگار: 2718
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا