ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

بررسی فقهی و حقوقی شرط مماثلت در قصاص اعضاپایان نامه سطح سه با عنوان بررسی فقهی و حقوقی شرط مماثلت در قصاص اعضا در محل مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان دفاع شد.


به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، جلسه دفاع پایان نامه سطح سه با عنوان بررسی فقهی و حقوقی شرط مماثلت در قصاص اعضا در محل مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان برگزار شد.
حجت الاسلام سیدمحمد سیدی، تدوینگر این پایان نامه با اشاره به تعریف قصاص، گفت: جنایت بر عضو عبارت است از «هر آسیب کمتر از قتل» که شامل قطع عضو، جراحت و آسیب به منفعت و.. می‌شود.
وی شرایط مماثلت در قصاص عضو را عبارت از: تساوی اعضا در سالم بودن، تساوی اعضا در اصلی یا زاید بودن، تساوی در محل عضو مقطوع، تساوي در طول، عرض و عمق جنايت و سرايت نكردن قصاص به تلف جان یا عضو دیگر، عنوان کرد و یادآور شد: مشهور فقهای امامیه معتقد به اعتبار مماثلت در قصاص عضو می‌باشند و برای اثبات سخن خود به دلایلی همچون آیات، روایات و اجماع تمسک کرده‌اند. 

حجت الاسلام سیدی با بیان اینکه مماثلت در قصاص یک امر نسبی است نه مطلق به این معنا که در قصاص عضو وظیفه آن است که به همان مقداری که جنایت واقع شده قصاص انجام شود، ابراز کرد: اگر قصاص موجب تلف نفس یا زیادتی جرح گردد شرعاً قصاص جایز نیست و تبدیل به دیه می‌گردد.
وی با اشاره به اینکه در قانون مجازات اسلامی ۱۳۹۲، «مقنن» با تاسی از مشهور فقیهان امامیه، برابری و مماثلت در سلامت را شرط اجرای قصاص عضو دانسته است، گفت: فهم عرفی در مماثلت مجازات با جنایت، در جنایت بر منفعت، به تساوی آن دو در میزان و درصد آسیب وارد شده بر منفعت می‌باشد.
تدوینگر این پایان نامه اضافه کرد: فهم عرفی در مماثلت مجازات با جنایت در قطع عضو، به قطع همان عضوی است که جنایت بر آن واقع شده است؛ نه اینکه به تساوی قصاص با طول و عرض و عمق مقدار قطع شده و بریده شده، باشد. هر چند مقدار قطع شده در قصاص با مقدار قطع شده در جنایت، از نظر کوچکی و بزرگی یکسان نباشند.
در این جلسه که پایان نامه یادشده امتیاز 18 (رتبه عالی) را کسب کرد، حجج اسلام مهدی صالحی مقدم، استاد داور، رضا دانشورثانی،‌ استاد راهنما و سیدمحمدحسن موسوی خراسانی به عنوان استاد مشاور نظرات خود را بیان کردند.


كد خبر: 30878  |  تاریخ درج خبر: 1397/12/20  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا