امروز: سه‌شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله إيّاكُم وفُضولَ الطَّعامِ ؛ فَإِنَّهُ يَسِمُ القَلبَ بِالقَسوَةِ ، ويُبطِئُ بِالجَوارِحِ عَنِ الطّاعَةِ ، ويُصِمُّ الهِمَمَ عَن سَماعِ المَوعِظَةِ .    از زياد خوردن بپرهيزيد ؛ زيرا زياد خوردن ، نشان قساوت را بر دل مى نهد ، اندام ها را در اطاعت و عبادت ، كُند مى كند ، و گوش دل را از نيوشيدن پند ، كَر مى سازد .    عدّة الداعي : ص 294

جلسه دفاع پایان نامه سطح سه با عنوان بررسي ضوابط تکفير از منظر مذاهب فقهي


جلسه پایان نامه سطح سه با عنوان بررسي ضوابط تکفير از منظر مذاهب فقهي دفاع شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام حمید ناصحیان در جلسه دفاع پایان نامه خود با عنوان بررسي ضوابط تکفير از منظر مذاهب فقهي با اشاره به اینکه در سده اخیر برای مقابله با وحدت امت اسلامی تلاش‌های زیادی از ناحیه جریان‌ها و افراد برای معرفی شیعه به عنوان مذهب تکفیری، صورت گرفته است، گفت:‌ در این پژوهش به تبیین ضوابط تكفير از دیدگاه شیعه و سایر مذاهب فقهی اسلامی پرداخته شده است.
وی ادامه داد: با انکار عالمانه، عامدانه و مختارانه‌ی اصول سه گانه (توحید، نبوت و معاد)، ضروریات و احکام قطعی دین در صورت عدم وجود موانع که عبارتند از: جهل، اکراه، خطا، نسیان و عدم ظهورِ قول یا فعل صریح دال بر کفر حکم به کفر می‌گردد.
این محقق یادآور شد: با توجه به این که اکثریت قریب به اتفاق مسلمانان فاقد ضوابط و شرایط مطرح شده می‌باشند، لذا خارج از دایره‌ی تکفیر بوده و اسلامشان قطعی است.
وی با بیان اینکه با بررسی روایات و تتبع کافی در منابع روایی و فقهی شیعه و جامع‌نگری در اعتقادات شیعه امامت ائمه (ع) جزو اصول دین نبوده بلکه از اصول مذهب است، اظهار کرد: بنابراین، شیعه به عنوان مذهب اعتدالی در کنار سایر مذاهب اسلامی، تمامی اهل قبله، به غیر از نواصب و غاليان را، مسلمان و برادر دینی خود دانسته و عمیقا به وحدت مسلمانان، به عنوان یک اصل قرآنی و باور دینی، معتقد است.
در این جلسه حجج اسلام علی رحمانی، سیدعلی سجادی زاده و اسحاق عارفی به عنوان اساتید داور، راهنما و مشاور مطالبی درباره این پایان نامه بیان و نقطه نظرات خود را مطرح کردند و این پایان نامه با امتیاز 18.5 (رتبه عالی) پذیرفته شد.


كد خبر: 30877  |  تاریخ درج خبر: 97/12/20  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا