ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

جلسه دفاع پایان نامه سطح سه با عنوان بررسی ضوابط تکفیر از منظر مذاهب فقهیجلسه پایان نامه سطح سه با عنوان بررسی ضوابط تکفیر از منظر مذاهب فقهی دفاع شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام حمید ناصحیان در جلسه دفاع پایان نامه خود با عنوان بررسي ضوابط تکفير از منظر مذاهب فقهي با اشاره به اینکه در سده اخیر برای مقابله با وحدت امت اسلامی تلاش‌های زیادی از ناحیه جریان‌ها و افراد برای معرفی شیعه به عنوان مذهب تکفیری، صورت گرفته است، گفت:‌ در این پژوهش به تبیین ضوابط تكفير از دیدگاه شیعه و سایر مذاهب فقهی اسلامی پرداخته شده است.
وی ادامه داد: با انکار عالمانه، عامدانه و مختارانه‌ی اصول سه گانه (توحید، نبوت و معاد)، ضروریات و احکام قطعی دین در صورت عدم وجود موانع که عبارتند از: جهل، اکراه، خطا، نسیان و عدم ظهورِ قول یا فعل صریح دال بر کفر حکم به کفر می‌گردد.
این محقق یادآور شد: با توجه به این که اکثریت قریب به اتفاق مسلمانان فاقد ضوابط و شرایط مطرح شده می‌باشند، لذا خارج از دایره‌ی تکفیر بوده و اسلامشان قطعی است.
وی با بیان اینکه با بررسی روایات و تتبع کافی در منابع روایی و فقهی شیعه و جامع‌نگری در اعتقادات شیعه امامت ائمه (ع) جزو اصول دین نبوده بلکه از اصول مذهب است، اظهار کرد: بنابراین، شیعه به عنوان مذهب اعتدالی در کنار سایر مذاهب اسلامی، تمامی اهل قبله، به غیر از نواصب و غاليان را، مسلمان و برادر دینی خود دانسته و عمیقا به وحدت مسلمانان، به عنوان یک اصل قرآنی و باور دینی، معتقد است.
در این جلسه حجج اسلام علی رحمانی، سیدعلی سجادی زاده و اسحاق عارفی به عنوان اساتید داور، راهنما و مشاور مطالبی درباره این پایان نامه بیان و نقطه نظرات خود را مطرح کردند و این پایان نامه با امتیاز 18.5 (رتبه عالی) پذیرفته شد.


كد خبر: 30877  |  تاریخ درج خبر: 1397/12/20  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا