ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

بررسی ظرفیت های گفتگوی بین ادیان و مذاهب در فقه امامیه در نشست کلمه سواءسی امین نشست از سلسله نشست های تخصصی «کلمه سواء» با موضوع «ظرفیت های گفتگوی بین ادیان و مذاهب در فقه امامیه» برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، سی امین نشست از سلسله نشست های تخصصی «کلمه سواء» هیات اندیشه ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان با موضوع «ظرفیت های گفتگوی بین ادیان و مذاهب در فقه امامیه»  برگزار شد.
حجت الاسلام سیدمهدی مرویان حسینی در ابتدای این جلسه به تعریف و تبیین واژگان به کار رفته در عنوان جلسه پرداخت و در این زمینه مراد از ظرفیت را قابلیت، قوه و استعداد فقه امامیه در خصوص گفتگوی بین ادیان دانست.
وی معنای اصطلاحی ادیان را برنامه جامعی برای زندگی انسان تعریف کرد که حداقل شامل دو بخش معارف نظری و قوانین عملی می باشد و روش های گوناگون در باورمندی به تعالیم دینی نیز نمود مذهب است.
دانشجوی دکتری رشته فقه و حقوق اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه مراد خود از ادیان در این جلسه را ادیان ابراهیمی و مذاهب را نیز مذاهب اسلامی یاد کرد و گفتگوی بین ادیان و مذاهب را در سه بخش تقسیم بندی و با عناوین اندیشمندان، مسئولان و عموم مردم مطرح کرد.
در بخش بعدی سخنرانی، حجت الاسلام مرویان حسینی، ظرفیت های کلی اسلامی در حوزه گفتگوی بین ادیان و مذاهب را تبیین و در این مورد به آیات 64 سوره آل عمران، 6 سوره عنکبوت، 125 سوره نحل و 8-9 سوره ممتحنه استناد کرد.
پژوهشگر علوم دینی در ادامه به عناوین فقهی مرتبط با گفتگوی بین ادیان پرداخت و در این مورد شواهدی را در ابواب طهارت کفار، صلاه، حج، صید و وصیت برشمرد.
سخنران این نشست در پایان با تاکید بر ضرورت طراحی و انجام پروژه های پژوهشی در این خصوص مواردی مانند تبیین حکم شرعی گفتگوی بین ادیان و مذاهب و نیز کالبد شکافی مفهومی گفتگوی بین ادیان در فقه را مطرح کرد.
این نشست که به همت هیات اندیشه ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان در محل هیات اندیشه ورز برگزار شد، در نهایت، با پرسش و پاسخ های شرکت کنندگان به پایان رسید.


كد خبر: 30876  |  تاریخ درج خبر: 1397/12/20  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا