امروز: یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله إيّاكُم وفُضولَ الطَّعامِ ؛ فَإِنَّهُ يَسِمُ القَلبَ بِالقَسوَةِ ، ويُبطِئُ بِالجَوارِحِ عَنِ الطّاعَةِ ، ويُصِمُّ الهِمَمَ عَن سَماعِ المَوعِظَةِ .    از زياد خوردن بپرهيزيد ؛ زيرا زياد خوردن ، نشان قساوت را بر دل مى نهد ، اندام ها را در اطاعت و عبادت ، كُند مى كند ، و گوش دل را از نيوشيدن پند ، كَر مى سازد .    عدّة الداعي : ص 294

اخلاص، رمز پیروزی و عزت استعضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه امیدواریم کسانی که همت والایی دارند سعی کنند که تاریخ انقلاب به خصوص جنبه های اعجازآمزی آن برجسته شود و برای دیگران درس باشد، گفت: کسانی که با اخلاص، در صدد انجام وظیفه باشند در نهایت در هدف خود پیروز خواهند بود ولو ضعف ها و مشکلاتی در زندگی برایشان پیش آید.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله مصباح یزدی در همایش سه دهه تدبیر و مقاومت که به همت معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد، به نعمت انقلاب اسلامی اشاره و خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری(مدظله العالی) فرمودند که این انقلاب هر روزش یک معجزه بوده است.
وی افزود: امیدواریم کسانی که همت والایی دارند سعی کنند که تاریخ انقلاب به خصوص جنبه های اعجازآمزی آن برجسته شود و برای دیگران درس باشد.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه با اشاره به اینکه مسئله رهبری جامعه اسلامی علیرغم تلاش هایی که شده تا کنون نیز به خوبی حقش ادا نشده است، ابراز کرد: این امر در طول تاریخ ریشه دارد. پیامبر(ص) از همان روزِ اعلام رسالت، جانشین خود را معرفی کردند و تا 70 روز قبل از رحلت شان نیز این اعلام ادامه داشت ولی بعد از ارتحال، بسیاری از روی کم بصیرتی و برخی به دلایل دیگر، بدون توجه به این مطلب، برای رهبری جامعه اسلامی جمع شدند و از همان روز این مسئله در هاله ای از ابهام برای مسلمانان قرار گرفت؛ در واقع چند نفر بیشتر نبودند که مسئله را می دانستند و بصیرت داشتند.
وی با بیان اینکه از همان روز تا کنون به صورت های مختلف گاهی بر ابهام این مسئله افزوده و گاهی از آن کاسته شد، اظهار کرد: در زمان معاصر نیز در اثر نحوست حکومت ستم شاهی همه حقایق اسلام و این مسئله بیشتر از پیش زیر پرده ابهام فرو رفت و روحانیت تنها به عنوان یک روضه خوان تلقی می شد و از دین تنها بعضی آداب فردی در اعماق فرهنگ مردم باقی مانده بود و حتی عزای بر سیدالشهدا در اواخر پهلوی اول به صورت خفا انجام می شد.
آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه پس از آن نیز زمینه ای برای فعالیت بیشتر دین فراهم آمد تا اینکه علمای برجسته از آن برای احیای مجدد دین بهره بردند، خاطر نشان کرد: وجود برخی از تفکرات مانند جدا بودن دین از سیاست و حکومت داری و نگاه فردی به آن از کارهایی بود که از سوی نظام حاکم در دوران پهلوی ایجاد شده بود و روحانی ایده آل در فرهنگ عمومی کسی بود که سیاسی نباشد و تنها به دنبال درس و روضه خوانی باشد؛ این فرهنگ طوری بود که حتی در درون برخی از حوزویان نیز این مسئله دیده می شد.
وی با اشاره به نهضت انقلابی امام خمینی(ره) و سختی هایی که در این راه کشید، ابراز کرد: این عالَم، عالَمِ امتحان است و حتی کسانی که می خواهند در قله عظمت واقع شوند، باید امتحان شوند و امام راحل(ره) بر اساس همین سنت الهی، 15 سال امتحان شد.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در جنگ تحمیلی با دست خالی در برابر دشمنان اشاره کرد و با استناد به آیه وَ نُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَي الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّه وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِينَ (قصص/5)، گفت: امروز آمریکا از موشک های ایران می ترسد و اعتراف می کند که 7 میلیارد دلار در خاورمیانه هزینه کرده و هیچ فایده ای برایش نداشته است.
وی با اشاره به اینکه این امر برای ما درس است و حجت را تمام می کند که اتکا فقط به اسباب ظاهری و قدرت های مادی نباشد، درباره برنامه ریزی دشمن برای بعد از ارتحال امام خمینی(ره)، اظهار کرد: دشمن برای بعد از ارتحال امام امیدوار و به دنبال شناسایی جانشین بعد از ایشان بود تا نسبت به آن برنامه ریزی کند.
آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه راز پیروزی امام، اخلاص بود و وظیفه را می نگریست، یادآور شد: این نکته به آن معنی است که باید از قرآن، حدیث، تاریخ و حقایق زمان خودمان درس بگیریم. در واقع اگر کسی به دنبال مقام نبود اما وقتی فهمید که وظیفه اش این است و راه دیگری نیست، تمام توانش را گذاشت که آنگونه که باید، نمونه یک حاکم اسلامی را در زندگی پیاده کند و ارائه بدهد.
وی با اشاره به اطلاع خود از وضع زندگی رهبر انقلاب، با بیان این قسم که زندگی ایشان در عالم اسلام نمونه است و کسی مانند ایشان از علم، تقوا، فراست، دوراندیشی، تدبیر، حلم، سماحت، صبر‌، شجاعت سراغ ندارد، گفت: اگر یکی از این ویژگی ها در یک انسان باشد، فرد ممتازی در عالم است؛ مجموع این ویژگی ها در شخصیت مقام معظم رهبری جمع شده است. اینها اغراق گویی نیست بلکه معرفتی است که خدا به ما داده است تا یکی از بندگانش را بشناسیم و وظیفه خود را تشخیص دهیم و از طرفی این سنت الهی را یاد بگیریم که باید اخلاص داشت تا خدا کمک های بی دریغ اعمال کند و به عزت دنیا و آخرت برساند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه خراسان افزود: اگر هر کدام از ما بنا بگذاریم که زندگی خود را بر اساس وظیفه الهی تنظیم کنیم، او نیز مانند سایر اولیای خدا به اندازه ظرفیتش، از عنایت های الهی برخوردار خواهد شد.
وی با اشاره به بیان دشمنان نسبت به مقام معظم رهبری و با بیان اینکه یکی از شخصیت های بزرگ جهان گفته بود تا ایران چنین رهبری دارد شکست نخواهد خورد، ابراز کرد: این رهبر را خدا برای امروز ما ذخیره کرد. ما از یک طرف باید وظیفه خود را بشناسیم و عمل کنیم و به ویژه طلاب علوم دینی وظایف را به دیگران گوش زد کنند که روح همه این دعوت ها نیز باید بندگی خدا باشد.
آیت الله مصباح یزدی با اشاره به اینکه می توانیم به کمک همدیگر با کارگروهی و تشکیلاتی بر اساس موازین اسلامی اقدام کنیم، گفت: اگر اینطور شود، می فهمیم که چرا مقام معظم رهبری در سخت ترین شرایط می فرمایند که نسبت به آینده خوشبینم؛ دهه بعد از این دهه بهتر خواهد بود.
وی با اشاره به دو آیه «هُوَ الَّذي أَرسَلَ رَسولَهُ بِالهُدىٰ وَدينِ الحَقِّ لِيُظهِرَهُ عَلَى الدّينِ كُلِّهِ وَلَو كَرِهَ المُشرِكونَ(توبه ۳۳)» و بخش از آیه 40 سوره مبارکه حج که می فرماید: «وَلَيَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن يَنصُرُهُ»، اظهار کرد: وعده های الهی و تجربه دنیا نشان می دهد، کسانی که با اخلاص، در صدد انجام وظیفه باشند در نهایت در هدف خود پیروز خواهند بود ولو ضعف ها و مشکلاتی در زندگی برایشان پیش آید.


كد خبر: 30763  |  تاریخ درج خبر: 97/12/05  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا