امروز: یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸
RSS   جستجو
بستن در حال بارگذاری...
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله إيّاكُم وفُضولَ الطَّعامِ ؛ فَإِنَّهُ يَسِمُ القَلبَ بِالقَسوَةِ ، ويُبطِئُ بِالجَوارِحِ عَنِ الطّاعَةِ ، ويُصِمُّ الهِمَمَ عَن سَماعِ المَوعِظَةِ .    از زياد خوردن بپرهيزيد ؛ زيرا زياد خوردن ، نشان قساوت را بر دل مى نهد ، اندام ها را در اطاعت و عبادت ، كُند مى كند ، و گوش دل را از نيوشيدن پند ، كَر مى سازد .    عدّة الداعي : ص 294

بیست و هشتمین نشست از سلسله نشست های تخصصی «کلمه سواء» برگزار شدبیست و هشتمین نشست از سلسله نشست های تخصصی «کلمه سواء» هیات اندیشه ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی با موضوع «گفتگوی بین ادیان: نکات و ملاحظات» در مدرسه عالی نواب به زبان انگلیسی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، بیست و هشتمین نشست از سلسله نشست های تخصصی «کلمه سواء» هیات اندیشه ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی با موضوع «گفتگوی بین ادیان: نکات و ملاحظات» در مدرسه عالی نواب به زبان انگلیسی با حضور پروفسوربارتولومه پیرونه، دکترای زبان و تمدن های شرقی و استاد کامل زبان و ادبیات عربی در دانشکده مطالعات اسلامی عربی دانشگاه ناپل و پروفسور ادواردو لوپز گارسیا، استاد کامل دانشکده الهیات پاپی صومعه سنت آنسلمو رم وابسته به واتیکان برگزار شد.
پروفسور پیرونه در ابتدای این نشست با بیان اهمیت فوق العاده گفتگوی بین ادیان در جهان معاصر به عنوان نمونه به گونه متن محور گفتگوی بین ادیان اشاره کرد و در این زمینه توضیحات مبسوط خود از ایمان در قرآن کریم را با استفاده از روش های تحلیل متن تبیین کرد.
وی گفت: تمرکز بر متون مقدس و مطالعه تطبیقی سه کتاب را شیوه ای مهم و موثر در گفتگوی بین ادیان ابراهیمی مطرح کرد.
در بخش بعد، پروفسور لوپز سخنرانی خود در خصوص ملاحظات گفتگوی بین ادیان را ارائه کرد در این زمینه عواملی مانند: گشوده شدن درب های کلیسا و مساجد بر روی افرادی از ادیان دیگر و نیز اهتمام ویژه به موضوع انسانیت که نشان دهنده برابری انسانی افراد با هم است را از جمله عواملی یاد کرد که برای پیشبرد گفتگوی بین ادیان در جهان معاصر ضروری است. استاد دانشکده الهیات پاپی گفتگوی بین ادیان را فرصتی دانست که افرادی از ادیان مختلف در کنار هم به سخنان یکدیگر گوش فرا می دهند و علاوه بر این، نسبت به متون دینی خود نیز ژرف نگری می کنند.
پروفسور لوپز در پایان با تاکید بر لزوم شناخت صحیح دین طرف مقابل اذعان کرد که در گفتگوی بین ادیان باید آموزه های دینی طرف مقابل را از منظر خود او بررسی و فهم کنیم.
گفتنی است، این نشست با پرسش های مختلف شرکت کنندگان و پاسخ های دو استاد میهمان پایان پذیرفت.
لازم به ذکر است که پیش از شروع این نشست، این دو میهمان از نمایشگاه تحولی حوزه بازدید و فعالیت های مختلف حوزه علمیه خراسان را بسیار موفق و از نظر علمی خوب توصیف کردند.
بنا به اذعان ایشان، آثار علمی پژوهشی در موضوعات و رشته های مختلف، توجه حوزه به بیرون از خود و مسائل جامعه، لحاظ مخاطبان گوناگون در فعالیت ها و نیز استفاده از تکنولوژی های به روز در امر تعلیم از مواردی بود که تحسین و اعجاب آنان را برانگیخته بود.


كد خبر: 30711  |  تاریخ درج خبر: 97/11/29  |  کد خبرنگار: 3884
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه يا ايميل)
متن:
 
كد امنيتي:       
footer slimi
دفتر فناوری اطـلاعات مرکز مدیریت حـوزه علمیه خراســان
تلفن تماس: ۳۲۰۰۸۱۱۸ ۰۵۱ - فکس: ۳۲۲۵۷۸۴۹ ۰۵۱
بالا