ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نشست علمی «شوق به پژوهش و اهمیت آن» برگزار شدحجت‌الاسلام والمسلمین ربانی بیرجندی گفت: انسان باید خودش را از درون شناسایی کند و علاقه‌اش را بیابد، چنان‌که در حدیثی داریم، پیامبر استعداد اصحاب را کشف می‌کردند؛ در زمان امام صادق(ع) نیز کسی مثل زراره فقیه شد و دیگری مثل هشام، متکلم شد در حالی که زراره ابتدا دنبال کلام رفته بود.

به گزارش روابط‌عمومی حوزه علمیه خراسان، نشست علمی «شوق به پژوهش و اهمیت آن» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین ربّانی بیرجندی، استاد سطوح عالی این حوزه، همراه با تقدیر از منتخبان سیزدهمین فراخوان آثار پژوهشی حوزه علمیه خراسان در مدرسه علمیه سعادت برگزار شد.
این نشست به همت واحد پژوهش مدرسه علمیه سعادت و با هدف تبیین اهمیت، ثمرات و مراحل پژوهش و نیز بیان مصادیق و راهکارهای مقاله‌نویسی و بررسی تطبیقی روش متقدمین در پژوهش، با حضور طلاب و اساتید این مدرسه برگزار شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین ربانی بیرجندی در ابتدای این نشست با اشاره به حدیثی از کتاب بحارالانوار، گفت: عده ای بر امام صادق(ع) وارد شدند، حضرت در میان سخنانشان گفتند: خدا رحمت کند افرادی که قبل از شما آمده بودند، پرسیده شد مگر آن‌ها چگونه بودند؟ حضرت فرمود: آن‌ها کاغذ به همراه داشتند.
وی، اولین قدم پژوهش را ایجاد فراغت و زمان برای آن دانست و گفت: در آیه شریفه، حضرت موسی به حضرت خضر گفت: «هَلْ أَتَّبِعُکَ عَلی أَنْ تُعَلِّمَنِ مِمَّا عُلِّمْتَ رُشْداً»؛ با توجه به نکات بلاغی، ترجمه این آیه اینگونه است: دنبالتان بیایم تا شما معلم باشی و بخشی را به من بیاموزی که خودت نیز آموخته‌ای، کسی که به تو یاد داده بزرگ بوده و شاید شأن من این نباشد که از او یاد بگیرم، اما تو می‌توانی به من یباموزی و هرچه یاد گرفته‌ای مایهٔ رشد است.
وی دومین قدم را شناسایی استعدادهای فردی دانست و گفت: انسان باید خودش را از درون شناسایی کند و علاقه‌اش را بیابد، چنان‌که در حدیثی داریم، پیامبر استعداد اصحاب را کشف می‌کردند؛ در زمان امام صادق(ع) نیز کسی مثل زراره فقیه شد و دیگری مثل هشام، متکلم شد در حالی که زراره ابتدا دنبال کلام رفته بود.
مدیر گروه علمی فقه و اصول مدرسه علمیه عالی نواب، تصریح کرد: سومین قدم، شروع آرام است، یعنی پژوهش را از امور آسان وکوچک شروع کنید و لقمهٔ اندازهٔ دهانتان بردارید، اصطلاحاً موضوع پژوهش باید مسأله‌محور باشد، درست است که هر بزرگی با آثارش زنده مانده و پژوهش یعنی تألیف، اما از همان اول قرار نیست مثل بوعلی کتاب بنویسید.
وی توصیه کرد: همانطور که در ازدواج، معمم شدن و تبلیغ، توصیه می‌شود که از سنین کمتر شروع شود، نویسندگی هم اینگونه است و اگر در سنین کم، گره باز شد، قلم روان می‌شود، همچنین نباید از نقد بترسید، بلکه نقد را بپذیرید و تصحیح کنید.
وی افزود: همیشه اجتهاد را به تخریب‌چی مثال می‌زنم، افرادی بودند نوعاً مخلص که کارشان این بود که شب با کاردک می‌رفتند به معبرها و آرام‌آرام مین پیدا و خنثی می‌کردند، آن‌ها با بیل نمی‌رفتند، بلکه کم‌کم زمین را بررسی می‌کردند، بنابراین برای اجتهاد نباید دنبال کار بزرگ و مقطعی بروید، البته نباید خرده‌کاری کنید، یعنی همه چیز بدانید و هیچ چیز ندانید بلکه باید با اصول ثابت مطالعه کنید.
عضو هیئت علمی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به قدم چهارم، گفت: موضوع‌شناسی، قدم بعدی است، یعنی نباید پژوهش کلی باشد، بلکه باید مسأله محور باشد؛ همچنین در مسأله‌یابی ابتدا باید پیشینه و تاریخچهٔ بحث را در نظر بگيرید تا اولا کارتان تکراری نباشد و ثانیاً از تجربیات دیگران استفاده کرده باشید.
وی، قدم پنجم را مطالعه زیاد دانست و گفت: البته هر کتابی را نباید خواند، کتاب‌های سیدجعفر شهیدی، محمدرضا حکیمی و شهید مطهری را چندین بار مطالعه کنید تا روش و کلمات خوب در ذهن شما بماند تا هنگام نگارش و سخنرانی بر زبان و قلمتان جاری شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین ربانی بیرجندی، تصریح کرد: گام آخر اینکه در سیر مقاله، مقدمه و خاتمه در سطح متوسط باشد و میانه مقاله باید اوج علمی بگیرید نه آنکه در مرحله مقدمه آنقدر فیش‌برداری کنید که به اصل مطلب نرسید.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به گام‌های نوشتن مقاله اشاره کرد و گفت: گام اول عنوان است که باید جزئی باشد، دوم شناخت منابع است که خودش مهارتی جدا می‌طلبد و فقط با انس با کتب به دست می‌آید، گام نهایی نیز ذکر منبع است که باید دسته‌اول باشد؛ همچنین غافل نباشید که مهم‌ترین نکته در پژوهش، تفکر عمیق پیرامون موضوع است. 


كد خبر: 30454  |  تاریخ درج خبر: 1397/11/04  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا