ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

بیست و هفتمین نشست تخصصی کلمه سواء برگزار شدبیست و هفتمین نشست تخصصی کلمه سواء به همت هیئت اندیشه ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، نشست 27 از سلسله نشست های تخصصی کلمه سواء به همت هیئت اندیشه ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان با موضوع «گفتگوی بین الادیان و بین المذاهب در امریکا» به زبان انگلیسی برگزار شد.
دکتر سید حسن حسینی (اخلاق) در این جلسه ابتدا توضیحاتی درباره آمریکا ارائه داد و گفت: تنوع بالای فرهنگی آمریکا که می توان آن را در وجود فرقه های مختلف مذهبی به وضوح دید، از مشخصات بارز این کشور محسوب می شود.
استاد دانشگاه نوتردام مریلند سپس به تفصیل به بیان گفتگوی درون دینی پرداخت و در این زمینه با توجه به این که اغلب مسلمانان در خارج از ایران، اهل تسنن هستند، این نکته را یادآور شد که بر این اساس، بیشتر گفتگوگران بین ادیانی، با خوانش اهل تسنن از اسلام آشنا هستند و ارتباط بر قرار می کنند.
وی بدین علت، موفقیت در گفتگوی درون دینی را مقدمه ای برای موفقیت در گفتگوی بین دینی دانست و در همین رابطه افزود: ما باید در گفتگوهای درون دینی به دو مفهوم وحدت(Unity) و هم‌شکلی(Uniformity) توجه کنیم.
حسینی (اخلاق) در بخش دوم سخنان خود به صورت مبسوط به گفتگوی بین دینی پرداخت و فعالیت های موجود در این زمینه را به صورت کلی در دو گونه تقسیم بندی کرد که در گونه اول، گفتگوی بین دینی در فضای آکادمیک و توسط نخبگان انجام می شوند.
عضو آکادمی دین در آمریکا، مثال بارز این گونه از گفتگوی بین ادیان را «آکادمی دین در آمریکا» دانست که در آن 12 هزار نفر از ادیان و کشورهای مختلف عضو هستند و در مجمع سالانه این آکادمی حضور و فعالیت دارند.

وی اعضاء این آکادمی را افراد متخصص در ادیان ونه لزوما معتقد به ادیان دانست که بیشتر در حوزه تئوری و مباحثی مانند هرمنوتیک با تمرکز بر متون فعالیت دارند.
این فعال گفتگوی بین ادیان در ادامه گونه دوم گفتگوی بین ادیان را فعالیت های عمومی و در عرصه اجتماع ذکر و مثال هایی از این گونه را در فعالیت های مسیحیان با عنوان کلیسای باز عنوان کرد و این گونه گفتگوی بین ادیان را با توجه به محوریت اجتماع و جامعه در آمریکا ضروری دانست.
حسینی(اخلاق) در ادامه با ذکر تجربیات مختلف خود از حضور در کنفرانس های گفتگوی بین ادیان، ظرفیت های قابل توجه و مورد علاقه آمریکایی ها در خصوص اسلام را در چند محور شامل مواردی مانند: پیام عدالت در اسلام، نمادها و مناسک اسلامی، موضوع حجاب و نیز عرفان برشمرد.
این نشست تخصصی که به همت هیئت اندیشه ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان در محل هیئت برگزار شد، در پایان با پرسش های مختلف شرکت کنندگان و پاسخ های استاد پایان پذیرفت.


كد خبر: 30365  |  تاریخ درج خبر: 1397/10/24  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
ملک الحسینی: خیلی خوبه که حوزه چنین جلساتی برگزار می کنه. خداقوت به دوستان هیات لطفا ادامه داشته باشه
ملک الحسینی: خیلی خوبه که حوزه چنین جلساتی برگزار می کنه. خداقوت به دوستان هیات لطفا ادامه داشته باشه
فداکار: جلسه بسیار خوبی بود. ضمن تشکر، امید است که این چنین جلساتی ادامه داشته باشد.
صفایی: بسیار عالی. دستتون درد نکنه
بالا